Podaci iz NTO govore da od početka godine bilježimo 5.149.000 eura prihoda od boravišne takse na nivou Crne Gore (koji pripadaju budžetu i lokalnim turističkim organizacijama), što je rast od 19,46 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Kako su kazali Pobjedi iz NTO, u Crnoj Gori boravi 219.234 turista, što je više za 22.000 ili 12 odsto u odnosu na uporedni podatak prethodne godine.
“Prema podacima koje nam dostavljaju lokalne turističke organizacije, a koje se odnose na broj turista koji borave u njihovim opštinama od 1. juna do sada u prosjeku bilježimo 8,3 odsto više turista nego u uporednom periodu prethodne godine”, kazali su iz NTO.
Oni ističu da je evidentno da se mijenja struktura gostiju pa tako u hotelima na prvom mjestu borave turisti iz Njemačke sa 11 odsto u strukturi inostranih turista, a zatim slijede turisti iz Srbije, Rusije, Francuske i Velike Britanije.
Kako je Pobjedi kazala direktorica TO Budva Maja Liješević posljednji podaci govore da u Budvi boravi oko 74.000 gostiju, što predstavlja blagi porast u odnosu na prošlu godinu. Najveći broj je u privatnom smještaju, oko 57.000, dok u hotelima i drugim vidovima kolektivnog smještaja boravi oko 17.000 gostiju. Što se tiče strukture gostiju Liješević napominje da je kao i prethodnih godina.
Kada je u pitanju kolektivni smještaj, prema dostupnim zvaničnim podacima Monstata, najviše dolazaka ostvaruju turisti iz evropskih zemalja (79 odsto), a najveća emitivna tržišta su Njemačka (11 odsto od ukupnog broja turista u kolektivnom smještaju), Rusija (devet odsto), Srbija (osam odsto), Albanija (šest odsto), Kina (šest odsto) i Francuska (pet odsto).
“Interesantno je da ove godine u privatnom smještaju imamo goste i iz nekih dalekih destinacija, poput Južne Afrike, Papua Nove Gvineje, Mauricijusa, Kambodže, Indonezije, Bahreina i mnogih drugih”, kaže Liješević.
Kako ističe primjedbe i sugestije turista se najčešće odnose na gužve u saobraćaju, na plaže koje imaju previše plažnog mobilijara, na buku nakon jedan sat poslije ponoći što je kaže uobičajeno za ovo doba godine.
“Za Budvu kao turističku destinaciju sa najvećim udjelom u broju ostvarenih dolazaka i noćenja i prihoda od turizma, od krucijalnog je značaja održiv razvoj turizma, koji će zadovoljiti kako potrebe posjetilaca, tako i zahtjeve domaćina i njihove životne sredine, uvažavajući ekonomske, socijalne i ekološke uticaje ove i te kako značajne privredne grane”, kazala je Liješević.
Naslovna fotografija: Isabel Chai | Traveller
Join the discussion