Petnaestog septembarskog dana, nazirao se kraj turske vladavine u Herceg Novom. Tada se odigrala čuvena Kotobiljska bitka. Svake godine dodajemo još jednu godinu prilikom obilježavanja godišnjice, a ove godine smo stigli i do broja 332. Baš toliko godina je prošlo od Kotobiljske bitke.
Ali, da se vratimo na početak. Stotinu godina nakon osnivanja Herceg Novog, tačnije 1482. Turci su osvojili Herceg Novi. Vladali su dugih 205 godina (ne računajući kratku vladavinu Španaca 1538.).
Kakvi su bili Turci kao vladari? Kojim oblastima Boke su vladali? Zašto je Herceg Novi bio važan za Otomansko carstvo… Uvaženi profesor Predrag Kovačević je u svojoj knjizi „Istorija bokeljskog pomorstva“ dao jako zanimljive odgovore:
„Turska okupacija jednog dela Boke, tj. Herceg Novog, Risna i Grblja, trajala je u ovom periodu oko 200 godina, ali iza sebe Turci nisu ostavili nikakvog traga. Čak i uspomena na njih toliko je izbledela da se samo iz istorije zna da su nekad gospodarili ovim krajevima. Turci u Boki nisu vršili prinudnu islamizaciju, nisu dirali u jezik, veru i običaje, seljak je bio gospodar svoje zemlje i svog truda (sultan je bio samo nominalno gospodar zemlje). Jedino što su tražili bio je harač, a on je bio umeren. Štaviše, harača su bili oslobođena sva ona domaćinstva i radnici koji su radili u solanama… Turska uprava imala je jedini cilj da se održi na Jadranu, prvenstveno iz vojnih i saobraćajnih razloga, a Herceg Novi je bio idealna luka i odlično uporište. Tu je boravio i kapudan aga (viceadmiral), a postojao je i arsenal za gradnju i opravku brodova. Zato su Turci nastojali da liberalnim postupkom privežu lokalno stanovništvo i da ga trajnije vežu uza se.“
Foto: Agoda
Turci su, nakon osvajanja, radili na odbrani grada i razvoju trgovine. Smatra se da su na temeljima postojećeg utvrđenja izgradili tvrđavu Španjolu, posebno nakon druge vladavine, od 1539. Unaprijeđivali su postojeće tvrđave i gradili nove. Obnovili su solanu i započeli proizvodnju soli, koju su do tada kupovali od drugih, što je povećavalo značaj Novog za Turke.
Nakon svakog razaranja grada, Turci su radili na obnovi grada. Generalnu obnovu izvršili su nakon zemljotrsa 1667. kada je i napravljena kula na mjestu Sat kule.
Dio Herceg Novog od Veriga do Kumbora oslobođen je od Turaka 1684. Od tada, Mlačani su tri naredne godine imali jaku stražu na Kumborskom rtu. Ofanziva iz Kumbora za oslobođenje Novog počela je 1. septembra 1687., a 30. septembra je Herceg Novi bio oslobođen.
Foto: Miško Stajkić
Ključna bitka baš u tom periodu je Kotobiljska bitka. Odigrala se 15. septembra 1687. u selu Kameno, kada su Mlečani, Hercegovci, Peraštani, Paštrovići i Crnogorci razbili tursku vojsku. Petar II Petrović Njegoš je u Gorskom vijencu otpjevao taj događaj.
“Topal – paša su dvadest hiljadah
da pomože Novome hitaše;
sretoše ga mladi Crnogorci
na Kameno, polje pouzano.
Turskoj kapi tu ime poginu,
sva utonu u jednu grobnicu;
mož i danas viđet kosturnicu.”
Novi vladari Herceg Novog postali su Mlečani, koji su vladali narednih 110 godina.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Naslovna fotografija: Trip2Balkan
Join the discussion