Početkom izgradnje žičare iznad Đalovića klisure, Uprava javnih radova napravila je još jedan krupan korak u realizaciji projekta turističke valorizacije Đalovića pećine.
Kako je saopšteno iz Uprave javnih radova, riječ je o jednoj od nekoliko građevinskih faza, koje će prirodne ljepote najveće i najduže pećine u Crnoj Gori učiniti pristupačnim za posjetioce.
Procijenjena vrijednost kompletne investicije je 18 miliona eura, obezbijeđenih kapitalnim budžetom Vlade Crne Gore.
“Radnici preduzeća „Novi Volvoks“, sa kojim je Uprava ugovorila izradu tehničke dokumentacije i izvođenje radova, proteklih dana su izlili prve betonske stope za noseće stubove i početnu stanicu. Vrijednost montaže i stavljanja u funkciju oko 1,7 kilometra duge žičare je blizu 3,9 miliona eura”, poručuju u saopštenju.
Planirane su dvije gondole sa po osam mjesta za turiste, kapaciteta 75 osoba na sat, pomoću kojih će vožnja do servisnog objekta na ulazu u pećinu trajati šest minuta.
“Imajući u vidu prirodni ambijent, nema sumnje da će ovakav prolazak preko Đalovića klisure za posjetioce predstavljati poseban doživljaj”, navode iz Uprave.
Dinamika radova uveliko zavisiti od vremenskih prilika, ali i od savladavanja građevinskih izazova, s obzirom na činjenicu da se dio nosećih stubova žičare nalazi na prilično nepristupačnim planinskim lokacijama.
“Ukoliko ovi faktori budu na našoj strani, očekujemo da će najveći dio posla biti završen u drugoj polovini naredne godine”, saopšteno je iz Uprave javnih radova.
Na području od naselja Bistrice do manastira Podvrh, gdje će se nalaziti parking i početna stanica žičare, u toku je izgradnja pristupne saobraćajnice, u vrijednosti od oko 4,2 miliona eura.
“Kada je riječ o uređenju same pećine, strogo će se voditi računa o očuvanju njenih prirodnih ukrasa, pa je predviđeno specijalno osvjetljenje, korišćenje montažnih staza i posebnog materijala”, piše u saopštenju.
Đalovića pećina u nad Vražjim firovima u planinskom području bjelopoljske opštine prepoznata je kao značajan turistički potencijal.
Duga je oko 18 kilometara, do sada je istraženo oko 12 kilometara, a sastoji se od većeg broja kanala, hodnika, dvorana i jezera.
Join the discussion