Planina Orjen s pravom nosi nadimak “primorski Olimp”. Oko nesvakidašnjih vrhova kruže nevjerovatne legende, dok je burna prošlost na neobičnom kamenu ostavila brojne tragove i priče. Sve to vrijedi vidjeti, saznati nešto novo i prisjetiti se lekcija koje smo učili u školi.
Ljuti krš miriše na more, a tu su i vidikovci koji se ne zaboravljaju. Zato je ekipa Agencije za razvoj i zaštitu Orjena osmislila nekoliko tura, a nakon Hercegnovskog vremeplova, mi vam danas predstavljamo turu Carev put.
Riječ je o atraktivnom remek djelu austrougarskog graditeljstva u kamenu, a tu su i vidikovci, skriveni spomenici ljubavi, bućanje pored Gorskog oka, te jedinstveni sniježni kokteli i sladoledi sa jamskim snijegom!
Glavno odredište je prevoj Orjensko sedlo koji se nalazi na 1600 mnv. Mikroklima ovog čarobnog mjesta omogućila je aktivnosti pod otvorenim nebom. Tu su suncobran i ležaljke za uživanje pored Orjenske lokve.
Ukoliko vas je oduvijek zanimalo bućanje, eto prilike da naučite sve o ovoj staroj, tipično meditaranskoj igri za dokolicu i opuštanje. Ovdje se održava i bućarsko prvenstvo, što je lijep primjer korišćenja zaštićenog područja.
Zatim slijedi šetnja putem starim više od jednog vijeka!
Svojevrsni muzej tehnologije na otvorenom je prava poslastica za ljubitelje istorije. U pitanju je nedovršeni put carske austrougarske vojske koji je trebao ići od Crkvica do Vrbanja. Međutim, kada su vidjeli da će početi rat, put su spojili kraćom dionicom. Tako ovaj put nikada nije korišten. Sve je autentično, kao prije više od 100 godina.
Zatim se obilazi obližnja jama – sniježnica.
Riječ je o pristupačnom speleološkom objektu koji obično čuva snijeg do pred kraj ljeta, što pruža jedinstven ugođaj. Vodiči vam na licu mjesta pripreme osvježavajući napitak – koktel „Orjen“ i „Prinčev sladoled“. O tome je pisala australijska blogerka Mikki:
“Ispostavilo se da je ova mješavina, sa malo votke bila upravo ono što mi je trebalo da nastavim i najiskrenije, jedan od najboljih koktela koje sam ikada probala” – pisala je ona 🙂
Osim Orjenskog sedla, tu su i usputna svratišta sa atraktivnim vidikovcima, ali i istorijskom pričom iz vremena gradnje puta kroz surovu prirodu Orjena, koja je na taj način preobražena u neobični kulturni pejzaž.
Upoznaćete i sa biljni svijet: od jestivih, preko ljekovitih, pa sve do endemičnih biljnih vrsta, kakva je munika – simbol Orjena.
Prošetajte, dišite i istražite ovu čudnu planinu prepunu zanimljivosti.
Šta treba imati?
Adekvatnu obuću (ne sandale i japanke), ruksak sa vodom i hranom, pantalonama, jaknom, rezervnom majicom, zaštitnim kremama (sunce i komarci), zaštitom za slučaj kiše, mobilnim telefonom i po mogućnosti ličnim priborom za prvu pomoć.
Dužina ture?
Početak ture je kod info pulta Parka prirode Orjen na Vrbanju (kod avanturističkog parka), a postoji i mogućnost transfera do polazne tačke i nazad.
Tura bez transfera traje 4 do 5 sati, u šta je uključen i jedan sat laganog pješačenja (razgledanja).
Potrebno je najaviti se minimum 48 sati ranije.
Prijavite se!
Idealno je vrijeme – od proljeća do početka zime i hladnog vremena, pa poklonite sebi jedan dan na planini. Ostaće vam dovoljno vremena za sladoled na Škveru 🙂
Otkrijte vidikovce Carevim putem u društvu iskusnog vodiča Parka prirode Orjen i zakažite svoju turu na broj telefona +382 69 603 389. Pošaljite im mejl na [email protected] i obavezno ih pratite na Facebook i Instagram profilu.
Javite nam utiske 🙂
Join the discussion
Pingback: Djeda Mraz stiže na Orjen! | Share Montenegro