Jedan od manje poznatih “dinarskih bisera” je gotovo netaknut predio, uprkos relativnoj blizini glavnog grada – Kučke planine.
Cvjetne livade s pogledom na Vilu
Naziv su dobile prema plemenu Kuči koje ih nastanjuje i na njih izdiže stoku. Neko ih zove i Žijovo, a ponekad možete čuti i naziv Planine kučke krajine.
Gornji Medun
Najveći dio Kučkih planina nalazi se u Crnoj Gori, a manji u sjevernoj Albaniji.
Najviši vrh Kučkih planina je Surdup (2184 m), ali više od 15 vrhova prelazi visinu od 2000 metra nadmorske visine: Štitan, Pasjak, Treskavac, Smojan, Pločnik, Jovanov vrh, itd. Tu su i brojni grebeni, mnoštva jama i ponora, duboke uvale, planinska polja i jezera. Na Žijovu se nalazi i pet ledničkih jezera: Rikavačko, Bukumirsko, Dugačko jezero, Jezerce i Nenze.
Ubli, panorama
Neslužbeni centar plemena Kuča je naselje Ubli, sa oko 600 stanovnika. Jedan dio njih se bavi stočarstvom, a kažu i da ovdje uspijeva vinova loza, smokva, nar i trešnje. A da li ste znali da su Kučke planine bogate katunima?
“Ono po čemu se Kuči prepoznaju su katuni i planine. Od pamtivijeka je planina bila kučko postojanje i opstajanje, bila je njihova nada, gordost i uzvišenost, njihova radost koja dugo traje. Planina je njihov dodir sa nebom i Bogom, bila je svjedok njihovih stradanja i krvavih borbi za svaku njenu stijenu, stranu, bilo, ždrijelo, za svaku među.
Kuči su sa nestrpljenjem očekivali izdig na planinu, to je bila svečanost kojom su se dičili i ponosili, dan kojim je počinjao život na katunu. Život u ovim naseljima bio je nešto posebno, nešto što je krijepilo dušu katunara. Ko nije izdizao u planinu, smatrao se sirotim i nemoćnim. Kuči su sa ponosom govorili da niko nema ljepših planina od njih. Planine su Kučima bile što i Grcima Olimp” – govorio je prof. dr Novo Vujošević.
Katuni su u jednom velikom periodu bili privredna osnova Kuča.
Pa, vodimo vas kroz živopisni katunski život!
Katuni Maglič spadaju među veće prostore na koje izdižu bratstva Pavićevića i Radonjića sa Ubala. Udaljenost ovih katuna od sela je oko 10 sati pješačenja. Ima dovoljno vode, a prostranstvo paše i šume izdvajaju ove katune od ostalih.
Katun Studenica se smjestio na oko sat i 15 minuta hoda od Donjeg katuna Rikavac, prvo livadama, zatim kroz šumu te naposlijetku kroz kameniti krš – između padina Vile i Štrungeze te Prasice. Na Studenici izdižu stočari iz Fundine.
Katun Rikavac se nalazi na platou iznad Rikavačkog jezera. Jezero je poribljeno, a voda alkalna.
Katun Mokra je udaljen samo 50 km od Podgorice, 1 km od Bukumirskog jezera i 6 km od Rikavačkog jezera. Turistički je valorizovan, a do vikendica se dolazi asfaltnim putem, iz dva pravca od Podgorice (preko Kuča i preko Veruše). Kapacitet smještaja u jednoj vikendici je do 9 osoba.
Na katun Krivodoljski izdižu mještani sela Kržanje: Gošovići, Milići, Manojlovići, Nikolići, Arambašići, Draškovići. Da bi stigli na katune potrebno im je, tjerajući stoku ispred sebe, oko 10 sati pješačenja. Ovaj se katun nalazi neposredno uz granicu sa susjednom Albanijom.
Nekadašnji granični bunker kod Katuna Krivodoljskog
Katun Zagon Milovića obiluje dobrom pašom, izvorskom vodom i šumom. Ovdje izdižu Milovići iz Bezjova, kojima je potrebno da sa stokom izdignu na katune oko 10 sati pješačenja. Kolibe su grupirane, a izdižu sredinom 6. mjeseca i na katunima ostaju do Male gospojine.
Katun Lakovića je dobio ime prema istoimenoj porodici iz Kuča koja ovdje izdiže. Dok se među lokalnim stanovništvom danas najčešće čuje Laković, na većini geografskih karata i među podacima o rodoslovima Kuča korištena je i varijanta Ljaković. Lakovići (Ljakovići) su potomci Ljake Ilikova Drekalovića.
Katun Širokar Lakovića u proljeće
Katun Podgradski
Katun Kunorski se nalazi u samom podnožju Krisitora, a u njegovoj blizini se nalazi napuštena granična karaula.
Katun Rupa Ljakova je jedan od najudaljenijih i najnepristupačnijih katuna u Kučkim planinana, ali porodica Vujošević još uvijek izdiže stoku na njemu. Nalazi se na obroncima Crne Planine i potrebno oko 9 sati pješačkog hoda (računajući da tjeraju stoku) da se dođe do njega. Prostor je za pašu veliki.
Katun Rupa Mićkova se takođe nalaze na obroncima Crne planine i udaljeni su od sela oko 12 sati pješačenja.
Mještani sela Bezjova Mićkovići su jedino bratstvo koje izdiže na Katune zvane Rupa Mićkova. Izdig je od sredine juna pa do sredine septembra.
Katun Benkajski se nalazi vrlo blizu granice sa Albanijom, u dijelu Kučkih planina u CG koji se naziva Kunora.
Katun Gladišta napušten je i u polju se mogu vidjeti samo ostaci temelja nekadašnjih koliba i zidova. Katun se nalazio stješnjen između obronaka Surdupa (na sjeveru), Smojana (na istoku) i Suvog brda (na zapadu). Danas, temelje i okućnice nekadašnjih katuna polako preuzima vegetacija. Ovuda prolazi markirana planinarska staza od katuna Guzovalja ispod Treskavca i Surdupa, prema Smojanu.
Ostaci zidova koliba na nekadašnjem katunu Gladišta
Katun Guzovalja smjestio se na terasi iznad Trepetljikavog dola. Od katuna, stazama koje su nekada koristili i stočari, vodi markirana planinarska staza na prijevoj Ćafu od Treskavca, odakle se može dalje prema Momonjevu i Bukumirskom jezeru, odnosno uspeti se na vrh Treskavac.
Guzovaljsko jezero
Katun Popovića smjestio se između obronaka Đebeze, Bukumirskog jezera i sjeveroistočnih obronaka Zagona. Njegovim zapadnim rubom prolazi cesta Medun – Mokra, a kroz sâm katun prolazi njezin odvojak prema Bukumirskom jezeru i Katunu Jezero (Ivanovića).
Katun Popovića i Bukumirsko jezero
Na Katun Jezero, koji se nalazi pod zapadnim padinama grebena Torača, izdizala je porodica Ivanović. Nešto istočnije, na većoj nadmorskoj visini, na padinama Torača nalazi se i Katun Torač, također s kolibama Ivanovića.
Koliba katuna Jezero (Ivanovića) uz Dugačko jezero
Katun Bljuštura se nalazi na oko 1495 m n.v. Do katuna se može stići asfaltnim putem iz smjera Podgorice preko kučkih sela Doljani, Vrbica, Gornji i Donji, Medun, Dučići, Bezjova, Gornje i Donje Kržanje i Stravča i preko katuna Kastrat. Pristup je moguć i od Veruše, preko Mokre, Škale i Bukumirskog jezera.
Katun Momonjevo se nalazi na oko 1773 m n.v. Do njega se može stići pješačkom stazom iz katuna Bljuštura preko Gropa, te također i starim stočarskim stazama od Bukumirskog jezera ili od katuna Guzovalja preko Ćafe od Treskavca. Od katuna Momonjevo pruža se dobar pogled na padine planine Maglič. U blizini ovog katuna postoji lokalitet sa u zemlju pobodenim kamenim kiljanima – prema legendi to je groblje starog plemena Bukumira.
Katun Momonjevo
Katun Kastrat je udaljen oko sat vremena vožnje iz Podgorice (preko Meduna). Katun je još živ preko ljeta, gdje u više koliba boravi nekoliko porodica. Na katunu se nalazi cistijerna s vodom.
Katun Kastrat
I to nije sve. Planinski kosmos duž međe Crne Gore i Albanije krije još usamljenih ljetnjih naselja u kojima vrijeme prolazi baš onako kako treba. Ove jednostavne, primitivne kolibe plijene toplinom koja nam je prijeko potrebna.
Ukoliko još uvijek niste, posjetite Kuče i njihove katune.
Pročitajte i Ljekovitost crnogorske prirode: Jedna godina na katunu-dvije godine života.
Join the discussion