Turistička sezona u dosadašnjem dijelu se može okarakterisati kao uspješna prema svim parametrima, a to između ostalog podrazumijeva više od milion noćenja u hotelima, više od pola milijarde prihoda od putovanja za prvih sedam mjeseci i trinaest i po miliona namjenskih prihoda budžeta na državnom i lokalnom nivou.
“Budući da smo već u prethodnoj godini ostvarili više od milijardu eura prihoda od turizma, a da interesovanje za našu destinaciju raste, vjerujemo da će i ova godina biti rekordna po pitanju ostvarenih prihoda” – kazala je u intervjuu za Vikend novine direktorica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Željka Radak-Kukavičić.
Prema podacima Monstata, ukupan broj evidentiranih turističkih dolazaka koji se odnosi na kolektivni smještaj za prvih devet mjeseci tekuće godine iznosi oko 1,1 milion, što je, kako je rekla Radak-Kukavičić, oko 153.000 više nego u istom periodu prethodne godine, dok je broj ostvarenih noćenja skoro 4,2 miliona, što je 362.000 više nego u istom periodu prethodne godine.
“Samo ove godine u Crnoj Gori je otvoreno 46 novih hotela, od kojih 85 odsto kategorije sa četiri i pet zvjezdica. Kvalitativno i kvantitativno unapređenje hotelskih kapaciteta imalo je za rezultat da turisti koji dolaze u Crnu Goru u sve većem broju koriste hotelski smještaj. Primjera radi, ove godine smo već u julu u hotelima dostigli posjetu na nivou avgusta 2017. godine, što je naročito značajno imajući u vidu da je avgust mjesec kada se ostvaruje najveći turistički promet. Prvi put smo u sedam mjeseci imali i sedam miliona noćenja. Samo u avgustu crnogorski hoteli su prvi put u istoriji ostvarili 1,05 miliona noćenja. Najbolji rezultat smo postigli i što se tiče broja gostiju u avgustu, kojih je bilo 220.000” – navela je ona.
Radak-Kukavičić je, pred najvažniji skup turističke privrede u drugoj polovini godine “World Tourism Market – WTO”, koji će od 4. do 6. novembra biti održan u Londonu, istakla da se Crna Gora razvija u visokokvalitetnu turističku destinaciju koja je „nezamisliva bez kvalitetne turističke infrastrukture i hotelskih kapaciteta visoke kategorije“.
Foto @kaitlynoelle
“Poznati hotelski brendovi, kao što su Hilton, Aman, Regent, Four Points by Sheraton, H Hotels, Chedi, Melia, Iberostar, Falkensteiner, prvi One & Only u Evropi i Ritz Carlton u najavi, prepoznali su Crnu Goru kao povoljnu investicionu i turističku destinaciju. Prisustvo takvih hotela je značajno jer su to objekti potpunijeg sadržaja koji zadovoljavaju kriterijume savremenog gosta i obećavaju najbolju popunjenost tokom cijele godine, a samim tim i najveće prihode” – naglasila je direktorica NTO.
Foto @tetya_po
Prema njenim riječima, konstantan rast prihoda od taksi rezultat je kontinuiranog rada na unapređenju ponude, obogaćivanju turističkog proizvoda, stvaranju uslova za bolju saobraćajnu povezanost i promociji destinacije i njenog pozicioniranja na turističkoj mapi svijeta.
“Prema podacima Centralne banke Crne Gore koji se objavljuju kvartalno, prihodi od putovanja, odnosno turizma od inostranih turista tokom prvih sedam mjeseci iznosili su 532 miliona eura, što predstavlja rast od 4,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Samo po osnovu boravišne takse, prihodi koji pripadaju budžetu Crne Gore i lokalnim turističkim organizacijama, a koji su naplaćeni za prvih deset mjeseci, iznose oko 9,1 miliona eura, što predstavlja povećanje od oko 1,6 miliona eura u odnosu na isti period prethodne godine” – naglasila je Radak-Kukavičić.
Nakon uspješne ljetnje turističke sezone, NTO je već krenula sa promotivnim aktivnostima za sezonu 2019/20, koje realizuje u saradnji sa lokalnim turističkim organizacijama i turističkom privredom.
“Prethodne sedmice uspješno smo realizovali nastup na Sarajevskom festivalu turizma, a u narednom periodu nastavićemo intenzivnu promociju u okviru zimske kampanje, kako bismo goste iz regiona detaljnije upoznali sa ponudom za novogodišnje praznike i zimsku sezonu” – kazala je Radak-Kukavičić.
Kako je navela, kroz razvoj ruralnog turizma, kome je NTO posebno posvećena u posljednjem periodu, pomaže se razvoj seoskih domaćinstava. Takođe, Radak-Kukavičić je istakla da se posljednjih godina sve veća pažnja posvećuje razvoju sjeverne regije, odnosno planinskog turizma, koji ima veliki potencijal.
“Tu prije svega mislim na ulaganja u turističku infrastrukturu – skijališta, nove staze, žičare. U njih će do 2022. godine biti uloženo 140 miliona eura, što se konkretno odnosi na izgradnju skijališta Kolašin 1600, Žarski, Cmiljača, Štedim i Hajla, te dodatnu valorizaciju durmitorskog skijališta. Trenutno najznačajniji projekat svakako je izgradnja prioritetne dionice auto-puta Bar – Boljare, koji će povezati sjever i jug naše zemlje, a nakon pomenutih ulaganja očekujemo i značajnije interesovanje većih investitora koji bi gradili velike turističke centre” – rekla je ona.
Foto @belonome
Značajan potencijal rasta bilježi i zdravstveni turizam, koji, kako ističe direktorica NTO, može u relativno kratkom roku postati jedan od vodećih turističkih proizvoda Crne Gore.
“Tu posebno treba uzeti u obzir komparativne prednosti koje podrazumijevaju kvalifikovan kadar i dobru reputaciju zdravstvenih usluga, geografski položaj i blizinu velikim emitivnim tržištima, prirodne ljepote i povoljnu klimu, sigurnost zemlje, kao i dugu tradiciju u turizmu. Uz to, naša konkurentska prednost je što su cijene zdravstenih usluga u Crnoj Gori niže nego u zemljama zapadne Evrope i jednom broju zemalja Balkana” – kazala je Radak- Kukavičić.
U NTO su naročito zadovoljni rastom broja turista sa tržišta Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Skandinavije i Poljske, gdje je usmjeren znatan dio promocije.
“Naše aktivnosti su se proširile i na tržište daleke Azije – Kine, Singapura i Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je svakako otvorilo novo poglavlje u našem turizmu” – rekla je Radak-Kukavičić.
Join the discussion