Kad u Herceg Novom utihne novogodišnja euforija, većina Novljana sa nestrpljenjem očekuje manifestaciju u slavu mimoze, koja već pet decenija promoviše ovaj grad širom regiona.
Iako su dani mimoze rezervisani za februar, prvi cvjetovi vrsta koje se uzgajaju u Novom, mogu se ubrati još u novembru.
Međutim, ove godine, zbog hladnoće cvjetanje je okasnilo čitav mjesec, pa je tako plantaža mimoze porodice Vujnović u Kumboru „zažutila“ tek pred Novu godinu.
To je, kako priča vlasnik, Dado Vujnović, dosta kasnije u odnosu na ranije godine, jer, već recimo za veliku slavu Nikoljdan, dosta porodica bi stručkom mimoze osvježila kuću i „ukrasila“ slavsku trpezu.
– Očekujem svakako dobar rod iako je ovaj prvi prikasnio. Na našoj plantaži je 40 stabala o kojima porodično brinemo, a svake godine usadimo još po neku sadnicu, u prošloj tri, koje su bile donacija lokalne uprave – navodi on.
Okašnjelo cvjetanje dodatan je posao za uzgajivače, koji onda u vještački izazavnim uslovima moraju nadomjestiti ono što prirodni ciklus nije. Ovo što je sada rodilo, kako dodaje, samo je nekih 5% od ukupnog stabla.
– Narednih dvadesetak dana moraću vještački da „otvaram“ cvjetove. Umotavamo grane u novine, čebad, u prostoriji gdje temperatura mora biti između 40-50 stepeni, a onda ih plasiramo na tržište, obično Bosna i Hercegovina i Srbija – navodi on.
Na plantaži Vujnovića uzgajaju dvije vrste mimoze, čuvenu „italijanku“ i divlju, običnu mimozu, koja je jedno vrijeme bila veoma zastupljena kod hercegnovskih uzgajivača. Međutim, danas je ima samo pet-šest uzgajivača.
– Niko je više i ne plasira, jer se ne može postići ni neka velika cijena za nju, a i cvijet joj je blijeđi. „Italijanka“ je gušća, a ova koja mi je sada procvjetala je tzv. rana italijanka. Nakon nje slijede srednja i kasna, koje uspijevaju do praznika. Mada, srednju sam izbacio, jer se pokazala loše. Tačnije, procvjeta u periodu kad prodaje nema, a nama su udarni dani već od novembra – Nikoljdan, katolički Božić, Nova godina, pravoslavna Nova godina itd, zbog čega samo uzgajam ranu i kasnu – objašnjava on.
Sa druge strane, cvjetanje tzv „srednje“ vrste mimoze krajem januara nije ni ekonomski isplativo, jer je tada imaju praktično svi.
– Tada je svi imaju i padnu joj cijena i kvalitet, pa se slabo ili nikako prodaje. Kad pričamo o prodaji na veliko, pakete šaljemo za Banjaluku, Novi Sad, Beograd, Sarajevo, a cijena otkupa po kilogramu je 1,50 euro. Uz to, plaćamo prevoz od 15-20 eura po paketu od 10 kila, u zavisnosti od autoprevoznika. Ta kutija na tržištu onda košta između 60-70 eura. Onda kad je dostupna više, cijena padne i ispod 50 eura po paketu – kaže on.
Ipak, Vujnović očekuje dobar rod, svjestan činjenice da će mimoza procvjetati u periodu kad se neće moći dobro plasirati.
Uz to, intenzivna bura ovih dana mogla bi uticati i na promjenu boje cvijeta, iz žute u crvenu.
Katastar zelenila u Herceg Novom još nije urađen i ne postoji precizna evidencija o broju vrsta mimoza, ali se pretpostavlja da ih ima oko 20 vrsta.
Izvor: Radio Jadran
Join the discussion