Crnogorsko primorje, najviše Budva, uvijek su bili interesantni velikim filmskih zvijezdama.
Kadrovi našeg primorja našli su se na bioskopskom platnu širom svijeta, a Crna Gora bila domaćin mnogim velikim imenima iz svijeta filma.
1. Bolje je umijeti
Ova komedija je snimljena 1960. a mnogi Budvani još posjeduju fotografije sa lijepom Milenom Dravić na plažama Budve. Film je režirao Vojislav Nanović, a pored Milene u filmu su glumili i Pavle Vujisić, Mija Aleksić, Dragan Laković i mnogi drugi.
Automobil parkiran ispred stare recepcije “Avala”
Fotografija: Nele Krivokapić (Fb Budvanostalgičari)
Fotografija: Alesandra Majić, privatna arhiva
2. The Long Ships
Da li znate da je Ričardova glava (nekada Brijeg od Budve) dobila ime po čuvenom glumcu koji se zvao Richard Widmark ? On je skupa sa tadašnjim zvijezdama Sidney Poitier i Russ Tamblyn glumio u ovom vjerovatno najpoznatijem filmu snimanom u Crnoj Gori.
Riječ je o holivudskom filmu A produkcije režisera Jack Cardiffa za čije je potrebe snimanja izgrađeno drveno pristanište koje je polazilo ispred hotela “Avale”, i išlo nekih pedesetak metara u more.
Betonska platforma i glava na njenom kraju, već tada je po Widmarku nazvana Ričardova glava, a kasnije se to ime prenijelo na čitavi prostor.
U filmu je glumila i Beba Lončar koja je zahvaljujući tome počela inostranu karijeru.
Fotografija: Sonja Sofronić
3. Pipi Duga Čarapa – na južnim morima
Švedski film (1970) o poznatoj junakinji, koja sa svojim prijateljima kreće u avanturu po južnim morima i na ostrvu Porto Pilus na juznom Pacifiku biva zarobljena od strane gusara, takođe je sniman u Budvi, u Starom gradu…
4. The Brothers Bloom
Filmska ekipa planirala je da sve snimi u Pragu i na Malti, ali ekspedicija zadužena za lokacije otvorila im je oči ka drugim mogućnostima – Srbiji i Crnoj Gori.
Crna Gora je bila savršeno okruženje za Blumovo ostrvo-utočište, a kada je filmska ekipa stigla u Beograd, shvatili su da ovaj grad mogu iskoristiti kao Sankt Peterburg i Berlin.
Tako su nastali kadrovi Ulcinja, Bara i Petrovca u ovom filmskom ostvarenju.
5. The Dark Side of the Sun
Film je rađen na različitim lokacijama crnogorskog primorja, od Ade Bojane do Kotora, a zasnovan je na prilično bizarnoj priči o mladom Amerikancu koji, uz pomoć oca, po crnogorskim gudurama traži lijek za svoju bolest pretjerane osjetljivosti na sjaj Sunca.
Brad Pitt veći dio filma provodi na motoru, pod kožnom maskom preko čitave glave, i to mu je prva uloga na filmu uopšte. Navodno je u jednoj izjavi rekao da se već tada osjetila napetost na snimanju koja je kasnije eskalirala ratom na prostoru Jugoslavije pa film nikada nije prikazan.
Ipak, Bred nije krio oduševljenje Jadranom a posebno ga je fascinirao čuveni delfin Joca te je Nikolić uspio da snimi par kadrova iz Bokokotorskog zaliva na kojima najpoznatiji glumac današnjice pliva sa našim delfinom.
Posle snimanja filma Bred je posjetio reditelja Botu Nikolića i poželio da bi jednog dana volio da kupi kuću u Crnoj Gori jer je u pauzi snimanja na crnogorskom primorju šetao Kotorom i Perastom.
6. Das blaue Meer und du (Plavo more i ti)
Romantična komedija snimana 1959. između ostalog na Svetom Stefanu i Miločeru.
7. Ein Toter hing im Netz (preveden i kao: Užas na ostrvu pauka)
Jedan od najupečatljivijih “trash” filmova B-produkcije sniman 1960. na Školju. Radi se o njemačkoj sci-fi/erotika/horror kombinaciji koju je režirao Fritz Böttger, a u kojoj glumi sijaset starleta i poluglumaca, od kojih su najpoznatiji Alexander D’Arcy, Barbara Valentin i Rainer Brandt.
Radnja filma je poprilično naivna, ali upečatljiva za ono vrijeme: na putu ka Singapuru, družina plesačica se, nakon avionske nesreće, našla na pustom ostrvu. Njihovo uživanje se prekida kada radioaktivni pauk ugrize menadžera i pretvori ga u dlakavo čudovište s tri očnjaka.
Film je zbog golotinje najprije u SAD prikazan samo u kinima za odrasle pod nazivom It’s Hot in Paradise.
8. Mathilde
Ljeta 2004. snimana je u Boki Kotorskoj drama Mathilde, hrvatsko-italijanske režiserke Nine Mimice, sa Jeremy Ironsom i Nutsom Kukhianidze u glavnim ulogama.
Glume i hrvatski glumci Dejan Aćimović i Ksenija Marinković, srpski Miki Manojlović, Svetozar Cvetković i Lena Bogdanović, Slovenac Radko Polič…
Za odabir Crne Gore “kriv” je izvršni producent Piero Amati, koji je izračunao da će ga snimanje filma, koje je trajalo oko dva mjeseca, koštati četiri puta manje nego u Hrvatskoj.
Prva klapa “pala” je u Rafailovićima, a snimanje filma obavljeno je i na drugim atraktivnim lokacijama na crnogorskom primorju. Tada je na Svetom Stefanu boravio Irons, pa su kadrovi sa snimanja obišli zemaljsku kuglu.
Zanimljivo je da je, šest godina kasnije, u Hrvatskoj objavljena knjiga Geraldine Beigbeder – Sponzori, utemeljena na događajima sa snimanja ovog filma. Kako bi izbjegla tužbe, Beigbeder je u romanu zadržala samo Ironsovo ime, dok je Nina Mimica postala Nella Bibica, a Miki Manojlović Niki Najlović. Samo snimanje je opisala kao „pranje novaca lokalnih mafijaša“, a pomenula je i čovjeka koga je nazvala „počasni predsjednik Crne Gore“ kao švercera cigareta.
9. Glyanets
Film radnog naslova “Glamour” je djelo poznatog ruskog reditelja Andreya Konchalovskog. Snimljen je 2006. pored ostalog, i ispred bedema Starog grada u Budvi i Vili “Montenegro” na Svetom Stefanu.
10. Spasitelj
Ne treba zaboraviti ni zaista velika glumačka imena koja su stigla u Crnu Goru kao dio ekipe američkog filma Savior (Spasitelj) iz 1998.
Glavne uloge u ovoj drami s tematikom rata na Balkanu, čiji je reditelj Predrag Antonijević, a producenti Oliver Stone i Janet Young, tumače Dennis Quaid i Nataša Ninković, a kratke role imaju i Stellan Skarsgård i Nastassja Kinski…
Posljednje scene filma su snimane baš na skakaonici.
Izvori: Primorske novine, Budvanostalgičari FB, Monitor
Join the discussion