Preduzeće Skijališta Crne Gore planiranom dinamikom radiće na sistemu za vještačko osnježavanje kako u narednom periodu ne bi zavisili od vremenskih prilika, poručuju iz resornog ministarstva.
Topovi za snijeg na Jahorini, foto: Fuiturmedia
U našem elitnom skijalištu, zbog nedostatka snijega, rezervacije se otkazuju. Vikendom su jedino dobro popunjeni hoteli sa četiri zvjezdice, tvrde u Turističkoj organizaciji Kolašin.
“Nakon dobre popunjenosti smještajnih kapaciteta tokom novogodišnjih i božićnih praznika, nedostatak snijega za kvalitetno i bezbjedno skijanje na skijalištima uslovio je brojno otkazivanje rezervacija, kako u hotelima, tako i kod onih koji izdavaju privatan smještaj”, kazao je direktor TO Kolašin Aleksandar Vlahović za RTCG.
Kolašin 1600, foto: Instagram Skijališta Crne Gore
Direktor Skijališta Crne Gore Miloš Popović se nada da sezona ipak nije neuspješna, jer se očekuju padavine narednih dana.
“Ovaj čitavi projekat je predviđen da se realizuje do zaključno sa 2022. godinom. Kako u ovaj, tako i u skijališta Žarski, Cmiljača, Hajla, Štedim i Savin Kuk na Durmitoru biće uloženo oko 140 miliona eura. Konkretno u ovom ski centru do sada je uloženo nešto vise od 17 miliona eura, a već do kraja ove godine biće uloženo nešto vise od 30 miliona eura”, naveo je direktor Skijališta Crne Gore Miloš Popović.
Žurka na skijalištu Kolašin 1600, foto: Instagram Skijališta Crne Gore
Pored zabavnog programa i promocije domaćih ukusa za ovu sezonu, direktor za narednu najavljuje spajanje staza novog sa starim skijalištem.
“To će se odnositi na izgradnju još jedne nove, šestosjedne sklopive žičare sa najsavremenijim standardima, proizvođača Dopel Majer kao i na izgradnju dodatnih 15 km skijaških staza. Tako ćemo, izgradnjom te žičare i dodatne infrastrukture, uz postojeću žičaru koja je ovdje već u funkciji i sa Ski centrom Kolašin 1450 imati jedan spojeni ski centar sa oko 45 km skijaških staza”. ističe Popović.
Kolašin 1600, foto: Instagram Skijališta Crne Gore
I u resornom ministarstvu tvrde da iako je posjeta za sada lošija, ne trebamo biti pesimisti.
“Imamo pad u januaru, to je evidentno, ne samo kod nas nego i u državama regiona na skijalištima gdje nema vještačkog osnježavanja. Kada govorimo o turizmu kao privrednoj grani, pričamo o elementarnoj nepogodi koja nas je pogodila”, kazao je Damir Davidović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
Sistem za vještačko osnježavanje podrazumijeva izgradnju čitave infrastrukture.
“U budžetu za ovu godinu su već unaprijed bila planirana sredstva za izradu projektne dokumentacije, a naredne godine će se ići u implementaciju, tako da mi očekujemo, ako sve bude išlo po planiranom rasporedu, da možda već za zimsku 2021/22. sezonu imamo vještačko osnježavanje na Kolašin 1600”, navodi Davidović.
Za sada u našoj zemlji jedino staro skijalište u Kolašinu (kolašin 1450) ima dio sistema za vještačko osnježavanje.
Join the discussion