Zimske čarolije na Ivanovim koritima u Nacionalnom parku Lovćen upotpunili su juče zaposleni u tom parku i zaposleni Službe za zaštitu prirodne i kulturne baštine i održivi razvoj kroz organizovanje čajanke za djecu i odrasle.
Svi oni koji su boravili na snijegu mogli su se zagrijati uz različite vrste domaćih čajeva sa područja NP Lovćen, kao što su nana, vrijes, gorski čaj, ali i vitaminskim čajevima od divljih jagoda, šipurka, divlje kupine i planinskog čaja.
Zaposleni u Službi za zaštitu prirodne i kulturne baštine i održivi razvoj upoznali su posjetioce sa biljnim i životinjskim vrstama karakterističnim za ovaj nacionalni park.
Pored toga poseban akcenat stavljen je na projekat LASPEH koji se sprovodi u NP Lovćen, a koji ima za cilj promociju i unaprijeđenje zaštite biodiverziteta i ugroženih vrsta Mediterana.
Istraživanja Službe za zaštitu prirodne i kulturne baštine i održivi razvoj Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore pokazala su da na lokalitetu Jezerski vrh u NP Lovćen, prijeti potpuna degradacija staništa endemske vrste bora – munike, koja je uvršćena u Evropsku direktivu o staništima NATURA 2000.
Upravo ovaj projekat započet je u cilju očuvanja i poboljšanja nivoa zaštite ove vrste bora.
Podsjećamo da su Nacionalni parkovi Crne Gore partneri na projektu LASPEH (Vrste i staništa u južnom Jadranu) finansiranog u sklopu INTERREG IPA CBC programa Italija-Albanija-Crna Gora 2014/2020. Vođa projekta je Regionalni park prirode „Obalske dine od Torre Canne do Torre San Leonardo‟ u saradnji sa crnogorskim partnerom (Javno poduzeće za nacionalne parkove Crne Gore), tri italijanska partnera (Upravno telo regionalnih prirodnih rezervata istočne obale Taranto, Opština Ugento i Opština Guardiaregia) i albanskim partnerom (Nacionalnom agencijom zaštićenih područja).
Join the discussion