Mnogi naučnici smatraju da su za pojavu zaraznih bolesti, kao što je Covid-19, krivi čovjek i uništavanje životne sredine. Ovim se bavi jedna od novih naučnih disciplina – planetarno zdravlje, smatrajući da narušavanjem prirodnog staništa divljih vrsta i biodiverziteta širom planete, dovodimo u pitanje zdravlje čovječanstva.
Danas je 11. dan izolacije u Crnoj Gori, a već nam nedostaju planine, more, šume i druženja u prirodi. Postajemo svjesni da i priroda zna reći “Dosta” i uzeti vrijeme za sebe, da se oporavi.
#ShareMontenegro vas podsjeća na bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta kojim smo okruženi u nadi da ćemo, nakon ovoga, svi znati više da cijenimo prirodu i čuvamo njen sklad.
Divlja ljepota Orjena
Među šest predivnih Parkova prirode u našoj zemlji, svojom specifičnošću izdvaja se Orjen.
Ova primorska planina iznad Herceg Novog zadivljuje svojim neobičnim reljefom i bogatim kulturnim nasljeđem. Ništa manje nije čudesan ni životinjski svijet. Zahvaljujući raznovrsnim biljnim zajednicama (sjetite se endema munike koja ovdje raste), kao i ekološkim faktorima, na Orjenu se razvio bogat životinjski svijet.
Ko su stanovnici Orjena?
Na Orjenu od sisara žive mrki medvjed, lisica, kunica, vuk i krtica. Međutim, pored njih, nađeni su tragovi divlje svinje, srne i evropskog zeca. Ako pogled podignete gore, možete vidjeti ptice poput jarebice kamenjarke, lještarke, surog orla, planinskog djetlića i šumske ševe.
Zanimljivo je da je austrougarski princ Rudolf, kao ornitolog, bio veoma zainteresovan za izučavanje ovog područja.
Za potrebe izrade doktorske disertacije, na Orjenu su 2008. vršena detaljnija istraživanja o gmizavcima i vodozemcima. Registrovano je 5 vrsta vodozemaca i 15 vrsta gmizavaca. Četiri vrste su balkanski endemi (Bombina variegata scabra, Pseudopodus apodus, Platyceps najadum i Vipera ursinii), a jedna vrsta je balkanski subendem (Elaphe quatuorelineata).
Poskok kao foto-atrakcija
I insekti pronađeni na Orjenu su od međunarodnog i nacionalnog značaja: prugasto jedarce, lastin repak i apolonov leptir.
Vodena staništa na Orjenu, takozvane lokve, bogata su raznovrsnom faunom. Riječ je o veoma očuvanom eko sistemu. Osim lokvi, tu su i šume, livade i stijene. Granica između ovih staništa nije jasna, a upravo su takvi, prelazni predjeli najbogatiji životom. Tu možemo naći i porodice puževa, od kojih su neke od međunarodnog i nacionalnog značaja, kao na primjer turski poljski golać, wohlberedtov i Mrazekov balavac.
Slijepi miš u pećini kod Žlijebske jame
Očuvani eko sisitemi su potrebni svima, bilo da ste ljubitelj prirode ili ne. Da bismo ih sačuvali, potrebno da je naučimo što više o njima. Zato #Ostanidoma i poštuj prirodu tako što ćeš naučiti što više o njoj.
Posjetite sajt, Instagram i Facebook stranicu Parka prirode Orjen za više informacija o ovom zanimljivom mjestu.
Join the discussion