Svjetska turistička organizacija (UNWTO) bila je domaćin virtuelnog sastanka na visokom nivou koji je okupio ključne agencije Ujedinjenih nacija, predsjednika Izvršnog vijeća i regionalnih komisija te čelnike privatnog sektora. Turizam je sektor koji je najteže pogodio COVID-19 i svi učesnici su prihvatili poziv generalnog sekretara UNWTO-a da postanu dio Globalnog turističkog kriznog odbora, koji je formiran dok se UNWTO priprema za pokretanje globalnog vodiča za oporavak. Odbor pod vođstvom UNWTO-a održavaće redovne virtuelne sastanke, kako bi zadovoljio potrebu za koordinisanim i učinkovitim djelovanjem privatnog i javnog sektora, vlada, međunarodnih finansijskih institucija i Ujedinjenih nacija.
Od početka pandemije, UNWTO usko surađuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) kako bi vodio turistički sektor dok je suočen s izazovom COVID-19. Ovaj sastanak, koji je održan u Madridu, ali virtuelno, naglasio je važnost međunarodne saradnje i zajedničkog odgovora temeljenog na najnovijim preporukama u javnom zdravstvu te odražavanja ekonomskog domino efekta i socijalnih troškova pandemije.
#STAYHOME TODAY SO YOU CAN #TRAVELTOMORROW
Bez ikakve sigurnosti koliko će trajati ova kriza ili kakav bi mogao biti konačni ekonomski i strukturni uticaj na turizam, svi učesnici su bili ujedinjeni u svojoj dubokoj zabrinutosti zbog miliona radnih mjesta za koje postoji opasnost da budu izgubljena. S obzirom da mala i srednja preduzeća čine 80% sektora u svijetu, širi društveni uticaj krize prevazići će turizam, čineći ga ključnom brigom za međunarodnu zajednicu.
Turizam se u prošlosti pokazao pouzdanim partnerom koji predvodi oporavak društava i zajednica, ali samo ako ekonomska politika vlada i paketi podrške donatorskih i finansijskih agencija odražavaju način na koji se sektor dotiče svakog dijela društva.
“Ugroženi su načini preživljavanja miliona ljudi i njihovih porodica, bilo u urbanim centrima ili u udaljenim zajednicama u kojima je turizam ponekad glavni generator prihoda i sredstvo za socijalnu uključenost, zaštitu nasljeđa i brzi razvoj”, rekao je Zurab Pololikashvili, glavni sekretar UNWTO-a.
Za to je potrebno političko priznanje i saradnja među ministarstvima, uključivanje javnog i privatnog sektora u pozadinu širih akcijskih planova finansijskih institucija i regionalnih tijela.
Preporuke UNWTO-a za oporavak
U narednim će danima UNWTO objaviti niz preporuka za oporavak. Dokument će istaknuti korake koje vlade i druge vlasti trebaju preduzeti kako bi ublažile uticaj COVID-19 na turistički sektor, a zatim ubrzale oporavak.
Zaključci ovog sastanka uključiće se u preporuke UNWTO-a. Oni će biti nadopunjeni dinamičnom komponentom čiji je cilj saradnja s inovatorima širom svijeta kroz inovacijski izazov usmjeren na traženje odgovora turizma. Ovaj izazov, pokrenut uz podršku WHO-a, identifikovaće nove ideje koje se mogu primijeniti kako bi se turizmu pomoglo da se vrati u održivi rast.
Učesnici u koordinacijskom sastanku složili su se kako je to zajednički izazov koji se može riješiti samo zajedničkim radom, a oporavak zavisi od zajedničkog napora dosad neviđenih razmjera.
Odbor za globalnu turističku krizu
Učesnici su prihvatili poziv UNWTO-a da budu dio globalnog koordinacionog odbora koji će održavati redovne virtuelne sastanke radi procjene i unaprijeđenja preporuka u zavisnosti od razvoja situacije. Sve UN-ove ključne agencije povezane s turizmom učestvovatće zajedno s WHO-om i glavnim predstavnicima vazdušnog i pomorskog prometa, kao i privatnim sektorom.
Na kraju svi su pozdravili natpis UNWTO-a “Stay home today so you can #TravelTomorrow” (Ostani kod kuće danas kako bi mogao putovati sjutra), a koji se promoviše na digitalnim medijima putem hashtaga #TravelTomorrow.
Izvor i foto: UNWTO
Join the discussion