Nacionalni park Lovćen proglašen je zaštićenim područjem 1952., a obuhvata površinu od 6.220 ha. Najniža tačka je raskršće puteva u mjestu Krstac na 927 mnv, a najviša vrh Štirovnik na 1749 m.n.v.
Lovćen je poznat i po vidikovcima sa kojih se pogled pruža na sve strane – ka moru, Skadarskom jezeru i planinama na sjeveru.
Foto: TO Cetinje
Da li ste znali da se na ovom prostoru ukrštaju uticaji sredozemne, planinske i umjereno – kontinentalne klime? Zbog toga je ovdje veoma raznovrstan i bogat biljni i životinjski svijet.
Šume na prostoru nacionalnog parka čine oko 70% njegove ukupne površine, dok preostali dio čine pašnjaci, livade, oranice i kamenjari.
Foto: TO Cetinje
Flora Lovćena broji oko 1300 vrsta biljaka, među kojima veliki broj endema, rijetkih i zaštićenih biljaka, ljekovitog, aromatičnog, medonosnog i dekorativnog bilja. Posebno je zanimljiv Plavi zvončić ili Lovćenski zvončić, cvijet koji raste jedino na ovom području i to samo na posebnom mjestu.
Foto: NPCG
Šumski pokrivač čine bor, crni grav, bukva, munika, jasen, srebrna lipa, smrča… Ovdje žive i vodozemci, a gnijezdi se i preko 200 vrsta ptica. I sisari su našli svoje mjesto. Tu su zec, srna, lisica, vuk, divlja svinja i mrki medvjed.
Ivanova korita
Na prostoru Nacionalnog parka Lovćen nalazi se jedno sjajno mjesto za porodična druženja i odmor – poznato ljetovalište i izletište Ivanova korita. Ovdje dolaze naučnici, istraživači, planinari, avanturisti i oni željni odmora i svježeg vazduha.
Katun Majstori
Foto: Izgarević Vuk
Četiri kilometra od Ivanovih korita, kroz bukovu šumu, dolazimo do zaboravljenog katuna Majstori. Do ovog sela vode mnoge pješačke staze, a u njemu se nalaze ruševine od kuće Sv. Petra Cetinjskog. Dva puta je rušena, jednom tokom napada Turaka u 17. vijeku i drugi put za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Kako je dobio ime? Legenda kaže da, kada se gradio manastir Stanjević u Poborima, majstori koji su radili na njemu su konačili upravo na ovom katunu.
Foto: TO Cetinje
Sa Ivanovih korita, prateći dobro obilježene staze i table sa informacija, možete poći u obilazak nekoliko lovćenskih vrhova sa kojih se pruža predivan pogled. Put nije naporan. Važno je, kako to planinari kažu, uhvatiti ritam, poštovati stazu, a najviše prirodu.
Foto: Montenegro Tours
Zanimljivo je da Lovćen i Ivanova korita možete posjetiti tokom cijele godine. Zimi je tu skijanje, u kom najviše uživaju mališani, s jeseni možete uživati u mirisima prirode koja se sprema za zimski san, u proljeće probuditi sva čula i spremiti za ljeto.
Foto: Ivanova korita
Za razliku od ostalih nacionalnih parkova koji imaju naglašenu rekreativnu funkciju, Lovćen je park kulturno – memorijalnog obilježja. Najreprezantitivniji spomenici kulture ovog kraja su memorijalni kompleksi podignuti vladarima iz dinastije Petrović.
Foto: Ivanova korita
Na Jezerskom vrhu, u carstvu munja i gromova, podignut je mauzolej Petru II Petroviću – Njegošu, vladici, pjesniku i vladaru crnogorskom. Ubraja se u najviše mauzoleje na svijetu i nalazi se na 1657 metara iznad mora. Uspinjanje do mauzoleja je kruna posjete nacionalnom parku, a stiže se cestom iz Cetinja, dugačkom oko 20 km, nakon čega vas dočeka 461 stepenik do vrha.
Foto: TO Cetinje
Ovaj veličanstven kompleks, djelo hrvatskog vajara Ivana Meštrovića, sastoji se od velikog platoa i predvorja mauzoleja, staze i vidikovca sa kojeg se pruža veličanstven pogled.
Priroda je moj dom
Priču o nacionalnom parku Lovćen možete pogledati u emisiji “Priroda je moj dom” koju NPCG realizuje u saradnji sa RTCG.
Ne zaboravite
Vrata naših nacionalnih parkova su otvorena. Neka priroda bude i vaš dom!
Naslovna fotografja: Montenegro Tours
Join the discussion