Premda je svaki grad u Crnoj Gori priča za sebe, Ulcinj ponosno nosi titulu onog najjedinstvenijeg.
Dvadeset i pet vjekova star, bio je dom čak devet različitih civilizacija. Međutim, to nije ono što ga čini posebnim, jer mnogi gradovi na Jadranu su stari i imaju veoma bogatu prošlost.
Foto: Robert Janković
Zašto je onda Ulcinj tako fascinantan?
Prije svega, zbog nevjerovatne prirode. Krenućemo od onoga što svi znamo – ulcinjske plaže su jedinstvene, a Velika plaža, duga 13 km, najduža na čitavom Jadranu. I to nije sve. Na ovoj plaži se nalazi neobično sitan pijesak koji ima ljekovita svojstva.
Zrnca pijeska, prečnika 0,1 do 5 mm sadrže oko 3o mineralnih sastojaka, koji su biološki veoma aktivni. Nema primjesa zemlje, mulja ili organskih materijala, jer Ulcinj ima nezagađenu okolinu, bez ikakvih industrijskih postrojenja. Pijesak na Velikoj plaži sadrži blagu radioaktivnost, što ga čini vrlo pogodnim za primjenu u medicinske svrhe, naročito kod oboljenja kičme, reumatizma, diskopatije i sl.
Duž cijele ulcinjske rivijere izviru i sumporne termalne vode. Najizdašnije su one u uvali Valdanos, a sumporna voda na Ženskoj plaži je po mineralnom sastavu veoma bogata. Poznato je da pomaže u liječenju steriliteta, a mještani tu dolaze i kako bi prali lice i kosu. Sumporne vode djeluju blagotvorno na čitav organizam, a najbolje na mišiće, kosti i zglobove i kožu.
U neposrednom zaleđu Velike plaže, oko bazena Ulcinjske solane, nalazi se mineralno blato. Jedna naučna studija pokazala je da peloid iz Ulcinjske solane ne zaostaje kvalitetom za mineralnim blatom sa obala Mrtvog mora.
Foto: TO Ulcinj
Ulcinj, kažu, liječi i dušu. Specifična “zen” energija ovog mjesta ne može se opisati riječima, ali svi oni koji su makar jednom boravili na Velikoj plaži ili Adi Bojani, znaju o čemu je riječ. Možda je to zbog slatke i slane vode, sunca, vjetra, soli, pijeska…
Kombinacija idealna za još nešto – kitesurfing! Da li ste znali da je Velika plaža jedna od najatraktivnijih surf destinacija na Mediteranu? Zapravo, često je i glavni razlog posjete našoj zemlji. U toku sezone, od maja do oktobra, kitesurferi iz cijelog svijeta dolaze u Ulcinj.
U neposrednoj blizini najduže plaže Jadrana, nalazi se još jedan dar prirode. Ostrvo u zagrljaju rijeke i mora – Ada Bojana. Poznato je po nudističkom naselju koje od 1972. privlači turiste iz svih krajeva svijeta. Zovu ga “raj”, a zanimljivo je da se i danas visoko kotira na turističkoj mapi Evrope, upravo zbog te atmosfere “sedamdesetih” koja mjestu daje specifičan šarm.
Foto: Robert Janković
U posljednje vrijeme Ulcinj zauzima značajno mjesto i na evropskoj mapi ljubitelja ptica i orintologa. Netaknuta priroda bila je mamac i za ptice. Ima ih oko 240 vrsta tokom godine, a prava atrakcija su ružičasti flamigosi.
Sada je jasnije zašto ovaj grad zovu “svijet u malom”. Ako svemu dodamo uvalu Valdanos – najveći živi spomenik maslinarstva u Crnoj Gori, zatim Svač – “mrtvi grad” koji se nalazi u blizini Šaskog jezera ili priču o čuvenim ulcinjskim gusarima, nema sumnje da je najjužniji crnogorski grad ujedno i najjedinstveniji!
Share Montenegro, TO Ulcinj
Join the discussion