Bokeljska mornarica od danas je upisana na UNESCO listu nematerijalne baštine.
? BREAKING
New inscription on the #IntangibleHeritage list: the Cultural Heritage of Boka Navy Kotor: a festive representation of a memory and cultural identity.
Congratulations #Montenegro ??! ?
ℹ️ https://t.co/QDJVSgCk6T #LivingHeritage pic.twitter.com/cAIWn4r4f7
— UNESCO ?️ #Education #Sciences #Culture ??? (@UNESCO) December 16, 2021
Bokeljska mornarica je prvo nematerijalno kulturno dobro koje je Crna Gora kandidovala za upis na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Bokeljska mornarica je nematerijalno kulturno dobro Crne Gore, koje baštini 12 vjekova tradicije lokalne zajednice Boke.
Po predanju, Bokeljska mornarica osnovana je u IX vijeku (809. godine) i od tada neprekidno djeluje kao najstarija organizacija pomoraca u našoj zemlji i svijetu.
Intenzivno bavljenje pomorskom privredom stvorilo je od žitelja Boke Kotorske dobre pomorce, brodograditelje i hrabre ratnike. Da bi obezbijedili pomorske puteve oni su se vjekovima borili protiv najezda i okupacija. Zato se baš u Boki Kotorskoj, ranije nego u mnogim drugim primorskim krajevima, javila organizovana djelatnost pomoraca – Bokeljska mornarica.
Razvojem pomorstva i brodogradnje u Lastvi i Tivtu razvijala se Bokeljska mornarica. U XVIII vijeku pomorci iz Lastve služili su na peraškim brodovima koji su korišćeni za odbranu od okupatora, kao i za prevoz državne pošte do Venecije, a ponekad i do Carigrada.
Lastovljansko pomorstvo je na vrhuncu u periodu od 1705-1797. Tokom 92 godine, ono posjeduje 23 veća i manja jedrenjaka sa 25 patruna i 2 kapetana.
U Tivtu je komanda Austrijske ratne mornarice izgradila pomorski Arsenal 1889. Opštinsko vijeće pod predsjedništvom Mata Filipova Krstovića donijelo je jednoglasno odluku da se dodijeli Mornarici besplatno zemljište za izgradnju brodogradilišta, što je imalo ogroman značaj za život stanovništva ovog kraja.
Bokeljska mornarica najviše je regrutovala mornara i oficira iz Lastve. Barjaktar mornarice nosio je neprekidno barjak Bokeljske mornarice preko 50 godina sve do 1910.god. Mornari su pod odorama i oružjem nastupali prilikom značajnih svečanosti. Takođe su prilikom sahrane mornara bokeljske mornarice u kompletnoj odori i pod oružjem držali počasnu stražu i bili u sprovodu. Mornare iz Lastve i Tivta pri nastupima na proslavama u Kotoru i lokalnim nastupima pratile su žene i djevojke svečano odjevene u poznatoj Lastovskoj nošnji.
Bokeljska mornarica je u prošlosti imala svoju muziku, a tekst za tradicionalno kolo bokeljske mornarice napisao je Pavo Božov Kamenarović- pomorski kapetan iz Dobrote.
Bokeljska mornarica nastupala je i na proslavama van Boke, Cetinje, Beograd, Zagreb, Split, Rijeka, Dubrovnik i dr. Podružnica Bokeljske mornarice u Tivtu osnovana je 1972. a aktivnost članova tivatske podružnice i dalje se intenzivno nastavlja.
Join the discussion