Rijeka Tara najljepši je dar prirode našoj zemlji.
Njen kanjon, dug skoro sto kilometara po dubini je drugi u svijetu (odmah iza Kolarado Grand kanjona).
Photo: www.highlandertim.com
“Suza Evrope” je pitka cijelom svojom dužinom i nalazi se na listi zaštićenih područja UNESCO-a. Flora rijeke Tare je uspjela da sačuva brojne vrste biljnog svijeta koje vode porijeklo jos iz ledenog doba.
Drugi najdublji kanjon svijeta je naravno atraktivan i za ljubitelje aktivnog odmora, sve traženijeg vida turizma u svijetu. Fly fishing, nova ribolovna disciplina mušičarenja dovodi turiste iz najudaljenijih krajeva planete u malu Crnu Goru. Interesovanje za rafting i kajaking na Tari su dokaz da razvoj turizma treba usmjeriti na neprocjenjive prirodne resurse kao što je rijeka Tara.
Photo: www.croyable.com
Da li umijemo da cijenimo prirodu koja je na ovom mjestu stvorila geološki, hidrološki i biološki fenomen?
Razgovarali smo sa Borisom Ćetkovićem iz Mojkovca, koji svojim fotografijama uspješno promoviše grad u kojem živi. On svakodnevno pokazuje kako se voli svoj grad, jer kroz fotografije podiže svijest o značaju turizma i očuvanja prirode.
Tara protiče kroz teritoriju Mojkovca od Feratova Polja do Donje Dobrilovine. Zapravo, najveći dio teritorije opštine Mojkovac pripada upravo slivu rijeke Tare, a manji dio slivu rijeke Lepešnice.
“Tara je čest motiv na mojim fotografijama, a u ovom periodu mi je najljepša. Ovaj dio rijeke koji vidite na fotografijama je zapravo fly fishing zona. Najčešće naši sugrađani rijeku posjećuju ljeti kao bijeg od vrućina”, kaže Boris za Share Montenegro.
Photo: Boris Ćetković
U Mojkovcu se održava nekoliko manifestacija u slavu rijeke Tare. “Svakog ljeta u Mojkovcu se održavaju skokovi u vodu sa starog kamenog mosta. Ova manifestacija “Kup stari most” okuplja veliki broj skakača iz naše zemlje i zemalja u okruženju”, priča Boris. “Tu je i popularna rafting kajak regata kojom se obilježava početak sezone za rafting i kajak na dijelu rijeke Tare koja pripada teritoriji Mojkovca. Taj dio tare posljednjih nekoliko godina je sve intersantniji. Veliki broj ljubitelja ekstremnih sportova na vodi posjećuje ovaj dio Tare, a lokalne turističke agencije sve više nude rafting angažmane od kampa Rakočevića do Mojkovca. Projekat poput uvođenja kajaka na Tari je pun pogodak”, rekao nam je naš sagovornik.
Photo: Boris Ćetković
Osim toga, mladi sportsko ribolovni klub Ravnjak radi na očuvanju i poribljavanju rijeke Tare kao i na promociji fly fishing-a, ribolovne discipline koja je vrlo atraktivna u svijetu u ovom trenutku. Fly fishing takmičenje na rijeci Tari organizuje se svake godine gdje se okupljaju ekipe zaljubljenika u ribolovnu tehniku “Uhvati i pusti”. Takmičenje se odvija po utvrđenim proppzicijama FIPS MOUCH-a.
Photo: Boris Ćetković
Čini se da Mojkovčani umiju da cijene svoju Taru. Svjesni su da je njeno očuvanje uslov za razvoj turizma cijelog sjevera Crne Gore, a ne samo Mojkovca. Evo šta Boris kaže:
“Moji sugrađani izuzetno vode računa o očuvanju prirodnih ljepota rijeke Tare, naročito da se ne vrše određene radnje koje bi negativno uticale na riječni ekosistem i biodiverzitet. Smatram da je težnja za očuvanjem prirodnih ljepota Tare uslovljena činjenicom da se nalazi pod zaštitom UNESCO-a i da predstavlja važan prirodni potencijal za turističku promociju ne samo Mojkovca, već i samog sjevera Crne Gore. Valorizacija rijeke Tare u turističke svrhe treba da se vrši u skladu sa odredbama o održivom razvoju koje propisuje UNESCO, jer samo tako možemo biti sigurni da će svi potencijali rijeke Tara biti iskorišćeni. Samim tim i sjever zemlje kao i Mojkovac će biti prepoznati na turističkoj mapi svijeta” – zaključuje naš sagovornik.
Photo: Boris Ćetković
Za kraj, podsjetićemo vas na citat poglavice indijanskog plemena Sijuksa “čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih pozajmili od svojih potomaka“.
Join the discussion