U susret obilježavanja Drugog februara – Svjetskog dana vlažnih staništa, a u cilju informisanja i podizanja svijesti školske populacije o značaju prirodnih vrijednosti NP Skadarsko u zaštiti od klimatskih promjena, JPNPCG organizovaće niz ekoloških radionica sa učenicima osnovnih škola koje gravitiraju ka prostoru Parka.
Radionice će biti interaktivnog karaktera sa prezentacijom u vezi sa ovogodišnjom temom Svjetskog dana vlažnih staništa čiji je slogan „Mi nijesmo nemoćni protiv klimatskih promjena” (We are not powerless against climate change), te sa posebnim osvrtom na NP Skadarsko jezero, kao vlažno stanište od međunarodnog značaja, koje je 1995. godine uvršteno na Ramsarsku listu.
Ramsarska konvencija ili Konvencija o vlažnim područjima usvojena je u iranskom gradu Ramsaru, 2. februara 1971. godine i predstavlja sporazum između država koji obezbjeđuje okvir međunarodne saradnje za očuvanje i mudro korišćenje vlažnih staništa i njihovih resursa. Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se od 2. februara 1997. godine, a vladine institucije, nevladine organizacije i grupe građana na svim nivoima zajednice organizuju akcije u cilju podizanja svijesti javnosti o vrijednostima vlažnih staništa i Ramsarske konvencije.
Skadarsko jezero je zaštićeno kao nacionalni park od 1983. godine i wetland (močvarno područje) od međunarodnog značaja od 1995. godine. Predstavlja tipično (sub)mediteransko jezersko/močvarno područje velikog specijskog biodiverziteta, veoma značajno kao odmaralište i zimovalište mnogih migratornih vrsta ptica ili stalno utočište za mnoge globalno ugrožene vrste.
NP Skadarsko jezero se razlikuje od drugih zaštićenih područja u Crnoj Gori, a i šire, posebnim limnološkom karakteristikama, sa izuzetno raznovrsnom algoflorom i bogatom ornitofaunom i ihtiofaunom. Na ovom jedinstvenom prostoru jezera, dominiraju slatkovodni i močvarni ekosistemi. Dalmatinski pelikan (Pelicanus crispus), rijetka i ugrožena vrsta u Evropi, zaštitni je znak Jezera i Parka.
Močvarna područja imaju neprocjenjivu vrijednost za život i ekonomski razvoj Planete. Izuzetno su važna jer predstavljaju prirodne prečišćavače vodenih ekosistema i funkcionišu kao efikasan sistem zaštite od poplava i ublažavanja posljedica od klimatskih promjena. Procjenjuje se da su vlažna staništa dom za više od 40% biljnih i životinjskih vrsta. Posebno su važna staništa za mrijest riba, te kao mjesta hranjenja i odmora za ptice.
Join the discussion