Švedski parlament zvanično je usvojio smanjenje štete od pušenja kao dio svoje javne zdravstvene politike, nakon što je Švedska u praksi dokazala da je ova strategija najefikasniji put ka budućnosti bez duvanskog dima, izvještava Business Wire.
Švedska je prva zemlja koja je dostigla status nepušačke jer, prema istraživanjima, samo 4,5 posto punoljetnih Šveđana i dalje puši. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, država se može smatrati nepušačkom ukoliko stopa pušenja među stanovništvom iznosi 5 odsto.
Ovakav rezultat nije postignut zabranama i restrikcijama, već dugoročnim pristupom koji omogućava pušačima prelazak na manje štetne alternative.
„Šveđani su učestvovali u dugogodišnjem eksperimentu smanjenja štete od pušenja, pružajući neosporive dokaze da zamjena cigareta bezdimnim nikotinskim proizvodima značajno smanjuje bolesti povezane s pušenjem, invaliditet i prerane smrti, što donosi ogromne zdravstvene i ekonomske koristi,“ izjavio je dr. Delon Human, vođa inicijative Smoke Free Sweden.
„Sa smanjenjem štete koje je sada zvanična politika u Švedskoj, svaka odluka o javnom zdravlju će odražavati ovaj pristup. Druge zemlje bi trebalo da usvoje švedski model bez daljeg odlaganja“, navodi Human.
To znači da će Švedska sada davati prioritet pomaganju pušačima da pređu na manje štetne alternative kao što su oralni nikotinski proizvodi i druge bezdimne alernative, umjesto da se isključivo fokusira na smanjenje ukupne upotrebe duhana, izvještava Business Wire.
Zakon usvojen u parlamentu u decembru 2024. navodi da „javne politike u oblasti duvana moraju uzeti u obzir različite štetne efekte različitih proizvoda. Cigarete predstavljaju veću zdravstvenu opasnost od bezdimnih nikotinskih proizvoda…ovo mora biti odraženo u oporezivanju i ciljevima politike.“
Konkretno, država je uvela sistem oporezivanja zasnovan na relativnom riziku proizvoda, smanjujući tako akcize na oralne nekotinske proizvode i druge bezdimne alternative, dok je istovremeno povećala poreze na cigarete. Na taj način, stvoreni su finansijski podsticaji za prelazak na proizvode sa značajno nižim zdravstvenim rizicima.
Join the discussion