Ovih dana nam je, među pregršt štampe na trafikama, zapao za oko časopis interesantnog naziva – “Ženski glas”. Rijetke su danas naslovnice na kojima možete vidjeti recimo plemenito lice kraljice Italije – naše princeze Jelene (Petrović) Savojske.
U tom nizu novina čije se naslovne strane senzacionalističkim naslovima i fotografijama bore za prevlast na medijskom tržištu, nenametljivo lice voljene Ređine Elene se izdvaja i podsjeća nas na davno zaboravljene vrijednosti.
Biti čovjek, pošten i častan, požrtvovan a superioran … Osobine koje je crnogorsko društvo oduvijek veličalo posjedovale su i mnoge žene, ali na njihove uspjehe se, nažalost žmurilo. Tako bi one ćutke nastavljale svoju borbu svjesne da će teško dobiti priznanje, ohrabrenje i podršku.
“Ženski glas” je mali dug vraćen svima njima koje su bile ispred svoga vremena. To je ona lijepa riječ koja je davno trebalo da im bude upućena. I opomena da se tako nešto ne ponovi, da ne okrećemo glavu od žena čija će pamet, snaga i ljubav možda promijeniti svijet u kojem živimo.
Zato ćete na stranicama ovog časopisa pročitati nešto više i o ženama koje nas okružuju, koje susrećemo na poslu i ulici ili gledamo na televiziji.
Većina njih svakodnevno se bori sa zahtjevnim ulogama u društvu, predrasudama i ograničenjima. Mnoge od njih će odustati, one jačeg kova će uspjeti… Ali ko će pisati o njima?
“U svakodnevnom razgovoru sa ženama, uvidjela sam da su ženska iskustva (ne samo kroz istoriju već i danas) minimalizovana, tj ne postoji pisani trag. Ovaj časopis je prilika da se sa uvažavanjem sjetimo žena koje su se borile za ostvarivanje svojih prava, za svoje mjesto u društvu. Prilika da se čuje ŽENSKI GLAS, jer iako se o ženama kroz crnogorsku istoriju govorilo, one nisu imale priliku da prenose svoja iskustva i različita društvena viđenja”- kaže Aeta Salh, jedna od autora časopisa “Ženski glas” u razgovoru za Share Montenegro.
Svi smo se pomalo uželjeli lijepih sadržaja pa je i “Ženski glas” brzo našao put do čitalaca.
“Časopis je našao put i do laičke publike pa dobijamo mnogo pohvala i poziva. Sudeći po navedenom, možemo zaključiti da je ovakav časopis nedostajao našem društvu” – potvrđuje Aeta.
Tekstovi poput biografija znamenitih Crnogorki se čitaju dugo, po nekoliko puta, sa uživanjem.
“Istorija je puna hrabrih Crnogorki, zato je na naslovnici časopisa uvijek jedna od istorijskih ličnosti. Do sada su bile princeza Jelena Savojska, princeza Ksenija Petrović i narodni heroj Vukica Mitrović Šunja. Njihove bigrafije, koje se mogu pročitati unutar časopisa, svojevrsna su poruka današnjim generacijama. Bile su hrabre i požrtvovane, a uprkos teškom bremenu koje su nosile, uvijek su izlazile kao pobjednice” – kaže naša sagovornica.
Čini se da nas je upravo ta njihova borba vremenom osnažila kroz genetiku. Danas smo svjedoci vremena u kojem žene sve manje pristaju na inferiornu ulogu u društvu.
“Uloga žena u crnogorskom društvu se značajno promijenila, što potvrđuje činjenica da je veliki broj žena aktivan u političkom i javnom životu, ekonomiji, u sferi umjetnost i kulture. One danas u preko 60% slučajeva završavaju fakultete, tako da dominiraju u odnosu na muškarce kada je riječ o obrazovanju. Dakle, jasno je da žene same sebi stvaraju pretpostavke za emancipaciju i podjednaku raspodjelu resursa i moći u svim segmentima života u Crnoj Gori” – kaže jedna od autorki projekta “Ženski glas”.
Interesovalo nas je da li bi posebno izdvojila neku od njih.
“U čestoj sam komunikaciji sa uspješnim ženama iz različitih društvenih sfera i teško izdvojiti neku od njih. Iz njihovih tekstova možete puno toga naučiti. Interesantno je istaći da su žene sa veoma bogatom biografijom ujedno i najpristupačnije. Značajne žene su i sjajne ličnosti” – naglašava Aeta.
Šta je zajedničko ženama koje su se isticale u prošlosti i danas, zapitali smo se. Da li je to potreba da ipak ne ispuste ulogu majke i domaćice pored uspjeha, priznanja i dostignuća?
“Tradicija jeste značajna ukoliko se njome ne ugrožavaju ljudska prava drugih. Očuvanje zdrave tradicije može biti značajno za jedno društvo. Međutim, zajedničko kod eminentnih istorijskih i današnjih žena je borba za dostojanstven život” – odgovorila nam je Aeta.
Kad smo kod dostojanstvenog života, Aeta ističe problem nasilja nad ženama. Tema od koje ne smijemo bježati.
“Moramo raditi na podizanju svijesti žena a i samog crnogorskog društva da niko, ni u jednom trenutku, nema pravo da vrši nasilje nad njima. U suprotnom postajemo antiviteško društvo u kome se izgubila potreba da se stane u odbranu poštenja i časti” – naglašava ona.
Za kraj smo htjeli da čitateljkama časopisa “Ženski glas” i portala Share Montenegro zajednički pošaljemo poruku povodom današnjeg praznika.
“Najprije koristim priliku da čestitam 8.mart svim ženama u ime časopisa “Ženski glas” i u svoje lično ime. Mogli bismo im poručiti da žena najprije treba da poštuje sve što jeste – uspjeh koji je postigla, obrazovanje koje je stekla, svoj talenat za kuvanje – šta god!
Samopoštovanje te uči da poštuješ svoj rad, pa makar se on svodio samo na rad u kući. Možda nisi uspješna poslovna žena, ali si dobra domaćica, možda čak nisi ni to, ali si dobra majka. Time poslušati i tradiciju i religiju i u skladu s tim graditi svoje mjesto u ovom svijetu za svoj život, ali sa puno volje i optimizma koji su oslobođeni izgovora” – poručuje naša sagovornica.
Nemamo šta da dodamo, sem da će se novi broj časopisa “Ženski glas” naći krajem aprila na svim Tabacco s press trafikama širom Crne Gore.
Želimo im puno uspjeha!
Join the discussion