Znate ono nezgodno upozorenje “Ako uzmeš, kajaćeš se, ako ne uzmeš isto ćeš se kajati” koje nekako uvijek piše pred bajkovitim odajama punim blaga?
Upravo jedna takva legenda prepričava se vjekovima u Petnjici, gradu “pet njivica”, centru Gornjeg Bihora…
Nekada davno…
Nekada davno, na rijeci Popča, u mjestu koje danas znamo kao “Bratimin vir“, postojala je pećina u kojoj je bilo skriveno puno blaga. Svjetlucavi ćupovi mamili su sve one koji su znali za ovu tajnu. Bilo je tu puno bogatstva, ali se znalo da nije dobro uzeti više od jednog ćupa.
A kao da nije bilo dovoljno to što je blago bilo ukleto, sama pećina je bila nepristupačna. Postojao je, doduše, prolaz preko jedne litice, ali ispod nje je bio vodopad i provalija, tako da je to bio put u jednom pravcu. Ovaj zloslutni, kaskadni klanac nije dozvoljavao našim smjelim junacima da odnesu ni taj jedan ćup.
Bilo je hrabrih, opreznih gorštaka, naviklih na teren poput ovog. Dvojicu braće želja za slavom ponijela je do pećine. Predanje bilježi jedino njih kao dovoljno spretne da uopšte dođu do nje. Međutim, tu su ostali. Ponos im nije dozvoljavao da se vrate, a strah da nastave dalje u pećinu koju je, vjerovatno, noću čuvala neka utvara, čuvar blaga.
Priče o ćupovima punim zlata možete čuti širom Balkana. Ako ne vjerujete u njih, pomislite samo koliko je osvajača, imperatora, kraljeva, careva i bogatih trgovaca prolazilo ovom našom “raskrsnicom puteva” dolazeći, prolazeći, bježeći… Viševjekovna predanja govore o velikim količinama zlata koje je ostalo skriveno u pećinama, šumama i pored izvora.
Sumnjičavi Balkanci često pomisle da stranci dolaze u ove krajeve pod plaštom planinarenja i zaljubljenika u prirodu, a zapravo traže blago. Zar nije čudno, smatraju, što su opremljeni dvogledima i šatorima?
Ćupovi sa zlatom i nakitom možda još uvijek čekaju netaknuti negdje u Bratiminom viru.
Opet dva brata
Druga priča ima mnogo realniju osnovu, ukoliko niste ljubitelj legendi.
Naime, dvije crnogorske gorštačke porodice bile su generacijama u zavadi. Svaki njihov susret bi se završavao tragično, sukobljavali su se i svetili, ne dozvoljavajući nikome da ih izmiri. Ovo krvno neprijateljstvo je činilo nesrećnim mnoge porodice i svi su željeli da se bezumni krug zla nekako prekine. Međutim, porodice su to tvrdoglavo odbijale.
Sve dok se dva brata nisu zadesila kraj vodopada “Bratimin vir” baš u trenutku kada se jedan mladić davio u nabujaloj vodi. U proljeće i jesen vodostaj zna biti jako visok i opasan. Braća su, naravno, skočila u pomoć mladiću kojeg je bujica doslovno gutala i spasili mu život.
Bratimin vir, foto: Mapio.net
Momak, koji je za dlaku izbjegao smrt, ispričao je ukućanima šta se desilo. Đed i otac su se posebno interesovali za te divne mladiće koji su spasili život njihovom nasljedniku. Život piše romane, zar ne? 🙂
Kada su shvatili da njihovi dobročinitelji potiču iz suprostavljene porodice, nastao je muk. Nakon višednevnog premišljanja, odlučili su da preko posrednika zatraže pomirenje od porodice s kojom su imali generacijsko neprijateljstvo. I ne samo to. Postali su pobratimi.
Ako ćup sa blagom nije postojao, onda je ovo skriveno mjesto, koje je tek od nedavno turistički valorizovano, sigurno ime dobilo po braći čija je čovječnost izmirila zavađene porodice.
Otud ta čudesna energija…
Vodopadi su, sami po sebi, mjesta dobre energije. Da bi se stiglo do njih, obično mora da se dosta planinari ili pješači, ali fascinantna energija vode vas na kraju potpuno obuzme.
Bratimin vir je upravo jedno takvo mjesto. Teren je izazovan, kaskadan i strm, a taj oprez i hrabrost na kraju budu nagrađeni: ugledaćete predivan prizor na mjestu koje nije posjetio baš svako. Mnogi od nas ne znaju za ovo čudo Bihorskog kraja, te su njegove legende neotkrivene jednako kao i njegova ljepota. Ili kao onaj ćup sa blagom.
U potrazi za zaboravljenim blagom
Srećom, ima ljudi koji ne okreću glavu od mjesta koje su istorija i priroda tako savršeno skrojile, a mi prepustili zaboravu. Ismet Latić iz Petnjice je pokrenuo inicijativu o uređenju lokaliteta Bratimin vir čime ga je značajno približio turistima. Kako je sve počelo?
“Lokalitet je poseban prirodni resurs ovog kraja. Čini ga nekoliko vodopada u koritu rijeke Popče, a po obodima rastu stara stabla bukve. Velika je šteta što nije bio turistički valorizovan, ali opština Petnjica je vrlo mlada lokalna uprava pa se nije mnogo ulagalo u razvoj njenog kulturnog i prirodnog potencijala. Imajući u vidu ograničena budžetska sredstva kojima opština raspolaže, nismo mogli sami da realizujemo ideju uređenja ovog vrijednog prirodnog dragulja. Aplicirali smo na javni poziv NTO CG i aplikacija je prihvaćena. Opština Petnjica i LTO Petnjica su nas podržale i obezbijedile potrebnu kontribuciju. Projekat je realizovan tokom prošle godine” – priča Ismet u razgovoru za portal Share Montenegro.
Saglasili smo se da je nekada potrebno samo malo volje i duha, umjesto letargije i ravnodušnosti da se stvari poprave. Podsjećamo, teren je veoma izazovan, nepristupačan i klizav. Šta je konkretno urađeno?
“Urađena je staza u dužini od oko 500 m, postavljena su dva drvena mosta na rijeci Popči, zatim su na lokalitetu izgrađena dva metalna mosta u dužini od 40 m i 6 m za zaštitnim ogradama i staza sa zaštitnom sajlom u dužini od oko 250 m, kao i vidikovac sa zaštitnom ogradom koji se nalazi između dva mosta. U pitanju je strm, stjenoviti teren i da bi se uopšte došlo do lokaliteta Bratimin vir, bilo je potrebno uraditi sve ove mjere zaštite i sigurnosti kako bi posjetioci nesmetano pristupili ovom predivnom mjestu. Danas turisti mogu uživati u jedinstvenom prirodnom fenomenu koji krakteriše nekoliko vodopada, izuzetna konfiguracija terena kao i veoma bogat biljni i životinjski svijet. U neposrednoj blizini vodopada, postoji i staza za biking kao i obilježena pješačka staza” – navodi autor ovog lijepog projekta.
Tako se Petnjica smjestila na mapu za turiste koji preferiraju aktivan odmor. Sjever naše zemlje je pravo osvježenje za turiste kada se umore od sunca, mora i buke. Na samo par sati od plaža, mogu uživati u netaknutoj prirodi, čistom vazduhu, zvuku vodopada, mirisu šume… Upoznati nešto drugačiju kulturu i ljude. Vraćati se ovoj istinski čistoj avanturi zauvijek…
“Imajući u vidu da je projekat završen krajem prošle godine, nije bilo značajnije posjete od strane turista. Međutim, u narednom periodu očekujemo da ovo bude dobro posjećen lokalitet u čijoj neposrednoj blizini se nalaze i arheološki lokaliteti “Torine i Pećina Grad” kao i mnogi drugi turistički sadržaji, pješačke staze kao i staze za biking, ali i Pešterska visoravan i brojni katuni” – najavljuje naš sagovornik.
Za sve prave stvari je potrebno vrijeme. Projekti poput ovog su nešto što ostavljamo našoj djeci kako ne bi napustila zemlju koja ima toliko skrivenog bogatstva. Na nama je da ga konačno otkrijemo.
Naslovna fotografija: Radio Petnjica
Join the discussion
Pingback: Valorizovati izuzetan turistički potencijal Petnjice: Bratimin vir, Pećina grad, Torine i bihorski ćilim – Share Montenegro