Share Montenegro donosi vam nastavak priče o 18 veličanstvenih ledničkih jezera, poznatijih kao gorske oči Durmitora. Danas vas pričom vodimo do još devet jezera koja morate posjetiti.
Veliko i Malo Škrčko jezero
Škrčka jezera (Veliko i Malo) spadaju u red najviših hidrografskih objekata na Durmitoru. Veliko jezero leži na 1.700m, a Malo na 1.730 m nadmorske visine. Nalaze se u prostranom cirku između Prutaša, Šarenih pasova, Bobotovog kuka i Soja.
Cirk je zatvoren sa tri strane, pa su jezera teško pristupačna. Na jezera se može doći iz Žabljaka preko Ališnice, pored Bobotovog kuka i Samara.
Ovaj pravac je izuzetno naporan i može se savladati sa 5 do 6 sati hoda. Drugi prilaz je iz pravca Pošćenskog kraja, putem koji vodi za Trsu. Do Štita se mogu koristiti terenska vozila, a zatim se pješice stiže u područje Šarenih pasova. Uspon i spuštanje u cirk Škrčkih jezera traje 1 sat.
Voda Škrčkih jezera, koja se preliva preko oboda cirka i teče površinski jednim djelom Dolova, brzo nestaje u izduhama koje su zasute oburvanim blokovima.
Tu u proljeće nastaje snažan tok rijeke Sušice, koja u svom srednjem toku ispuni basen istoimenog jezera i površinski otiče ka rijeci Tari. Boja vode i jednog i drugog jezera je zelenkasta pa se zbog toga Veliko jezero naziva i Zelenim jezerom.
Dubina Velikog je 17.2 metra, a malog Škrčkog jezera oko 6 metara.
Zabojsko jezero
Foto: Way to Monte
Zabojsko jezero je planinsko jezero koje se nalazi na visini od 1477 m i uključeno je u sastav nacionalnog parka Durmitor.
Zabojsko jezero nalazi se na 1477 metara nadomorske visine, na sjevero-istočnom dijelu planina Sinjajevina, na teritoriji nacionalnog parka Durmitor i to na granici opština Žabljak i Mojkovac.
Okruženo je gustim četinarom i bukovom šumom, sakriveno je na prvi pogled i ima smaragdnu boju.
Dubina od skoro 19 metara čini ga jednim od najdubljih jezera u Crnoj Gori, a netaknuta prirodna ljpota – pravim tajnim biserom nacionalnog parka.
Površina jezera je 27600 m² ali zbog velike dubine od 19 metara količina vode u njemu je skoro 170000 m³. Takva dubina Zabojskog jezera stavlja ga na 3. mjesto u državi poslije Crnog i Kapetanovog jezera.
Jezero je idealno za ljubitelje ribolova, a ovdje živi kalifornijska pastrmka koju mještani nazivaju “brkač”.
Na obali jezera možete uživati u čistoj i hladnoj vodi, tišinom i mirom koje krši samo jedva čujni šum planinskog izvora. Doći do jezera može samo specijalnom maršutom koja se organizuje na teritoriji Durmitora ljubiteljima pješačkog turizma – hajkinga.
Srablje jezero
Foto: BJBIKERS
Jezero Srablje se nalazi u podnožju vrha Sedlena Greda, u opštini Žabljak, na teritoriji nacionalnog parka Durmitor, blizu Modrog jezera.
Ovo jezero je najmanje u ovom dijelu Crne Gore, ali svakako ima jako ljekovita svojstvo.
Jezero se nalazi na 1638 m nadmorske visine, njegove najveće dimenzije su 45 m sa 25 m, a maksimalna dubina nije veća od 1,5 m.
Mještani se često kupaju u vodi ovog jezera jer misle da ono liječi kožne bolesti i pomaže zarastanju rana. Od slovenskih riječi “srasti” i “prerasti” je postao naziv Srablje.
Barno jezero
Foto: Summit post
Jezero Barno je jedno od ledničkih jezera nacionalnog parka Durmitor i nalazi se na od 1489 metara nadmorske visine. Ono nije veliko i u sijenci slave je svog poznatog susjeda– Crnog jezera. Krije se u dubini guste četinarske šume, a lokalno stanovništvo cijeni i ovo jezero zbog njegovog ljekovitog svojstva.
Prema narodnoj legendi voda ovog jezera ima ljekovita svojstva i posebno pomaže u liječenju kožnih bolesti.
Jezero se nalazi blizu sela Pitomine-1,5 km sjeverno od Crnog jezera.
Njegova površina je mala, a maksimalna dubina je samo jedan metar.
Vražje jezero
Foto:Dragica Đuran
Vražje jezero se nalazi na teritoriji opštine Žabljak na jugo-istočnom dijelu nacionalnog parka Durmitor blizu sela Novakovići i nedaleko od Ribljeg jezera.
Na 1411 m je nadmorske visine u sredini male ravne doline. Srednja dubina je 4 m, maksimalna oko 11 m.
Đavolski naziv jezero je dobilo po staroj legendi. Davno u jezeru je živio krilati konj crvene boje, a iz njegovih nozdrva izbijala je vatra. Svaku noć je izlazio iz jezera i oplođavao kobile koje su pasle na obali jezera, a poslije toga ih je tukao da ne bi rodile njegovo ždrebe. Međutim jednom je jedna kobila rodila krilato ždrebe Jabučila, na kojom je poslije letio legendarni vojvoda Momčilo.
Vražje jezero je bogato ribom i vrlo popularno među crnogorskim ribolovcama. Ribnjak je tekući i teče u obliku malog potoka sa južne strane.
Ako vas ne plaše stare legende onda je jezero pogodno i za kupanje, ali svakako morate da pazite na trske koje raste duž obale jer mogu da izazovu neugodnosti dok se nalazite u vodi. Osim toga na obali nema nikakvih prirodnih skloništa od sunca zato ako želite dugo da odmarate na jezeru bolje da razmislite o šatoru.
Ševarita lokva
Ovo jetero leži u blizini Vražijeg i Ribljeg jezera i izgledom dosta podsjeća na njih. Njegova maksimalna dubina je jedan metar. Sam naziv Ševarita lokva govori o ovom jezercetu – ševar (trska kojom je obraslo) i lokva (plitka voda koja po pravilu u vrijeme kasnog ljeta i rane jeseni presuši).
Jezero Jablan
Foto: Balša Strugar
Jezero Jablan se nalazi blizu sela Mala Crna Gora u opštini Žabljak na teritoriji nacionalnog parka Durmitor u podnožju planine Štuoc.
Jezero Jablan je jedno od najpoznatijih planinskih jezera. Naziv u čast Jablan jezero nije dobilo slučajno, već zbog jedne padine koja je obrasla visokim drvećima Jablana.
Jezero se nalazi na 1791 m nadmorske visini. Njegova dubina je oko 8,5 m. Zanimljivo je da jezero ima još jedan nezvanični naziv – Malo jezero, međutim ono je mnogo dublje i veće od mnogih durmitorskih jezera.
Riblje jezero
Riblje jezero se nalazi na teritoriji opštine Žabljak na jugo-istočnom dijelu nacionalnog parka Durmitor blizu sela Novakovići i nedaleko od Vražjeg jezera.
Naziv Riblje jezero, samo po sebi objašnjava njegovo ime, još od starih vremena ono privlači raznovrsne ljubitelje pecanja. Međutim, ovo jezero može da se pohvali i lijepom okolnom prirodom, a mnogi turisti vole da upoređuju ovaj dio Durmitora sa bajkom, koja se sastoji od netaknute prirode i aroma visokoplaninskih trava i žbunja.
Svoj naziv Riblje jezero je dobilo zbog obilja krupne ribe u njemu.
Jezero se nalazi u sredini male doline poznate pod nazivom “Grčka strana” na 1409 m nadmorske visine, maksimalna dubina je 5,5 m.
Među ribolovcima postoji legenda u kojoj se priča da su italijanski karabinjeri koji su odmarali na Ribljem jezeru uhvatili dvije pastrmke, koje su bile veličine od jednog do drugog kraja puta, koji je vodio ka jezeru.
Izvor: Way to Monte
Naslovna fotografija: Marija Dragović
Join the discussion