Ugledni američki medij New York Times, osvrće se na problem masovnog turizma kao nus pojave brojnih olakšica poput jeftinih letova, kruzera ili varijanti pristupačnog smještaja. U najnovijem članku “6 mjesta koja nude sklonište od gužvi”, autorka Ingrid K. Williams piše o alternativnim rješenjima za destinacije koje su okupirali turisti: Sanitorinija, Firence, Barselone ili Praga…
Opisujući zalazak sunca na sjevernom dijelu grčkog ostrva Sanitorini kao “najinstagramskiji” na svijetu, Wiliams podsjeća na guranje sa “gomilom znojavih tijela” uskim uličicama ukoliko želite da uslikate taj zaista magičan trenutak. Tokom ekonomske krize, Vlada Grčke se trudila da privuče turiste u Sanitorini. Sada, kada kruzeri u sezoni dovode dnevno i do 15.000 turista koji žele da vide pomenuti zalazak sunca, lokalne vlasti su svjesne da su se stvari otrgle kontroli. Iako pokušavaju da ograničavanjem broja kruzing turista utiču na problem, procjene su da će turizam u Grčkoj svoj rekord postaviti tek ove godine. Kada sve to znate, zapitaćete se da li vam je stavrno toliko potreban taj zalazak sunca, piše NY Times i predlaže atentični grad Tinos kao alternativu.
Foto: One day in a city
Jedan od najposjećenijih gradova u sjevernoj Evropi svakako je Amsterdam. Ovaj popularni grad u Holandiji je u 2017. ugostio čak 19 miliona turista, uglavnom ljudi željnih provoda koji “uništavaju ono što su došli da vide”, spavaju u hostelima ili autima i stvaraju ogromne gužve u Crvenoj četvrti. Osim što su počeli da podsjećaju turiste na pravila lijepog ponašanja, zabranili obilazak Crvene četvrti, Turistička organizacija ovog grada je prestala da promoviše Amsterdam ohrabrujući turiste da posjećuju druge gradove u Holandiji, piše u članku navodeći srednjevjekovni Delt i Hag kao alternativu.
Foto: Amazing places on our planet
Umjesto Barselone, autorka članka predlaže Valensiju, a umjesto Praga dva sata udaljen Olomouc. Navodeći podatak da je romantičnu Firencu 2018. posjetilo više od 10 miliona turista, Wiliams podsjeća da je ovaj grad pokrenuo kampanju na društvenim mrežama #EnjoyRespectFirence i zabranio turistima da jedu na određenim mjestima, ali da u Firenci jednostavno ne možete da uživate zbog gužvi. Zato posjetite Luccu i posjetite možda najbolje očuvane renesansne građevine na “čistom” vazduhu, predlaže ona.
Foto: Hand luggage only
Kao žrtvu sopstvenog uspjeha u turizmu navodi i Dubrovnik, sugerišući čitaocima ovog kultnog američkog medija da posjete naš Kotor. Ova dva upečatljiva grada na Jadranu su blizu, ali dok se jedan bori sa masovnim turizmom, drugi pokušava da privuče pažnju, piše Wiliams. Podsjećajući čitaoce da je Dubrovnik privlačio turiste iz cijelog svijeta i prije nego što ga je popularna serija “Igra prijestola” učinila “set-jetter” destinacijom, autorka ističe da je ovdje od strane masovnog turizma ugrožena svjetska baština, na šta je upozorio i sam UNESCO. Kampanjom “Respect the city”, Dubrovčani su ograničili broj posjetilaca sa kruzera (koji čine 60 % turista), ali grad na koji je pala svjetlost Holivuda i dalje posjećuje ogroman broj turista.
Foto: Instagram (Vujiicic)
“Zato razmislite o Kotoru koji se nalazi u zalivu Boke, oivičen visokim planinama. Stari grad, nastao između 12. i 14. vijeka, ispunjen je kućama sa krovovima od terakote, crkvicama i kafićima. Kotor je 2018. posjetilo skoro 140.000 turista, dakle dijelić onih iz Dubrovnika” – navodi se u članku.
Autorka je posjetila Kotor prošle godine u proljeće, odsijedajući u sobi hotela “Monte Cristo” sa pogledom na trg i hladom zaklonjene bašte kafića.
Foto: Rale P
“Glavna kotorska atrakcija je rezervisana za one u formi. Grubim, kamenim stepeništem popnite se na tvrđavu Sen Đovani i posmatrajte predivan zalazak sunca iznad zaliva na miru. Izvan kotorskih zidina je cik-cak planinska staza sa oko 70 skretnica poznata kao “kotorske serpentine”. U gradu ćete sresti pravoslavne i katoličke sveštenike kako razgovaraju, a kamenim ulicama Starog grada vladaju mačke (postoji čak i Muzej mačaka). Nakon zalaska sunca, predlažem da rezervišete sto u bašti restorana “Bastion” kod sjeverne gradske kapije i uživate u morskim plodovima. U povratku ka glavnoj kapiji, prošetajte pjacama i vidjećete lijep prizor: mačke koje lijeno odmaraju na pločniku, djeca koja igraju fudbal i mornare koji sjede u baštama i piju “Nikšićko pivo””- zaključuje se u članku New Your Times-a.
Naslovna fotografija: Instagram
Napomena: Sadržaj ovog teksta može se prenositi jedino uz linkovanje portala Share Montenegro
Join the discussion