Lijepi su trenuci u kojima gledamo grad u sadašnjosti, a zatim otrkivamo priče i fotografije o tome šta je bilo nekada. Zamislite retrospektivu pejzaža iznad Žalo plaže po godinama, od 1382. do danas.
U tom nizu fotografija bi se 2013. pojavila gorostasna statua Tvrtka I Kotromanića, osnivača Herceg Novog.
Rijetko koji gradovi imaju poznatog osnivača, godinu i razlog postojanja. Herceg Novi je utemeljen u maju 1382., između tadašnjih gradskih veličina u svakom smislu – Dubrovnika i Kotora.
Zašto je Tvrtko izabrao baš ovaj geografski kutak za svoj novi grad?
Možda je dovoljno reči da je Novi najveličanstviji amfiteatar prirode – kako ga je opisao Niko Luković objašnjavajući njegov geografski položaj. Grad na obronku visokog brijega, između šuma, palmi, naranači i ostale južne flore…
Grad koji sada ima 640 godina iza sebe, posjeduje zavidnu istoriju. Novljanski istoričar i savremenik Lazar Seferović ga je opisao kao: “Grad koji su kroz vijekove oplemenili pjesnici i slikari. Grad koji je kroz svoju burnu istoriju devet puta podizan i rušen. Grad koji ima hiljadugodišnju autentičnu kulturnu baštinu, a posebno 89 sakralnih dragulja, crkava podignutih od 9. do 19. vijeka (75 pravoslavnih i 14 katoličkih).”
Dovoljno je nabrojati samo narode koji su vladali ovim gradom i shvatiti njegovu vrijednost. Bili su to prije Tvrtka Kotromanića – Iliri, Rimljani, Vizantijci, a zatim Turci, Španci, Mlečani, Austrijanci, Rusi, Francuzi…
Zaključili smo da je Herceg Novi dostojan da stane pored svojih susjeda Dubrovnika i Kotora i da je izgradio svoju jedinstvenost i prepoznatljivost na osnovu položaja, istorije i karaktera, ali vratimo se ponovo na sam početak.
Foto: Miloš Samardžić
Nakon što je utvrdio granice svoje države na kopnu, bosanski vladar Tvrtko I Kotromanić je tražio za svoju državu izlaz na more. Zauzeo je župu Dračevicu i na njenom tlu osnovao grad Sveti Stefan. Bio je to prvi naziv Herceg Novog, nazvanog po krsnoj slavi njegovog osnivača. Kasnije je preimenovan u Novi, a zatim u XV vijeku u Herceg Novi, prema tituli herceg koju je nosio vladar Stjepan Vukčić Kosača. Mlečani su ga zvali i Castel Nuovo.
Grad je osnovan za potrebe razvoja trgovine solju. Iz povelje od 2. decembra 1382. godine, može se pročitati izjava osnivača Tvrtka: „Za vrijeme mog boravka nađe mi kraljevstvo u Primorju, u župi dračevičkoj pogodno mjesto za podizanje grada. I tada pozvah u pomoć Gospoda Boga i svetog velikog mučenika i arhiđakona Stefana…i u ime njegovo sazidah grad na rečenom mjestu i dadoh mu ime Sveti Stefan. I tu bješe reklo mi kraljevstvo da ću postaviti slanicu i da bude trg za prodavanje soli.“
Foto: Miloš Samardžić
Mnogi naučnici, istraživači i arheolozi pokušali su da razotkriju građevinske zaostavštine iz Tvrtkove vladavine. Smatra se da pod uticajem moćnih susjeda koji su težili monopolskom položaju i protivljenju razvoja novog grada, Trvtko nije mogao mnogo toga da podigne i razvije.
Takođe, tokom srednjeg vijeka drvo se koristilo kao značajan građevinski materijal. U cilju sprečavanja požara, uvedene su zabrane gradnje od drveta. Pretpostavlja se da su bosanski graditelji upravo koristili drvo kao osnovni graditeljski materijal i da je to razlog zašto nemamo ostatke značajnih objekata iz perioda Tvrtka Kotromanića.
Tvrtko Kotromanić vladao je Herceg Novim devet godina, od osnivanja 1382. do smrti 1391. Od 2013. godine gorostasna statua osnivača Tvrtka postavljena je na obali nad centralnom lukom grada, koja svjedoči o prvom vladaru i čuvaru grada od soli.
Napomena: Preuzimanje sadržaja je dozvoljeno jedino uz linkovanje portala Share Montenegro
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion