Tivat se od nedavno, na mapi ekologa i turista koji za odmor biraju održive destinacije, kotira visoko jer je uvršten u Top 100 održivih destinacija 2020.
Nedavno je postao i pobjednik u kategoriji “Priroda i ekoturizam” za priču o dobroj praksi: Restauracija prirodnih vrijednosti kroz upravljanje Posebnim rezervatom prirode “Tivatska solila”, Green Destinations Story Award 2021.
O tome kako je Tivat uspio da postane dio Green Destinations, kako će nagrada uticati na globalno prepoznavanje kao održive turističke destinacije, te na koji način je potrebno mijenjati svijest cijelog grada i stanovništva u razgovoru za portal Share Montenegro govori direktorica Turističke organizacije Tivat Danica Banjević.
“Prvi korak je bio da započnemo proces razvoja i monitoring, kao i održivog upravljanja kroz Green Destinations program koji je akreditovan od strane GSTC-a (Globalnog savjeta za održivi razvoj turizma). Putem dvije radionice “Safe, Smart, Sustainable – Tivat piloting Green Destinations” smo uvezali javni, privatni i civilni sektor (javna preduzeća, Opština Tivat i njeni Sekretarijati, strateški partneri Luštica Bay i Porto Montenegro, NVO Expeditio i Naša akcija, turistička privreda – hotelijeri i izdavaoci privatnog smještaja) i uspjeli da zajedno izvijestimo o prvih 15 osnovnih kriterijuma koji su bili dio aplikacije za Top 100 održivih destinacija”, priča Banjević.
Nakon toga su u saradnji sa JP Morsko dobro pripremili i priču o primjeru dobre prakse „Restauracija prirodnih vrijednosti kroz upravljanje posebnim rezervatom prirode Tivatska solila” koja je bila sastavni dio aplikacije.
“U oktobru prošle godine smo proglašeni za dobitnika Top 100 održivih destinacija 2020, a tokom sajma ITB u Berlinu i za pobjednika u kategoriji „Priroda i ekoturizam” na ceremoniji Green Destinations Sustainable Story Award 2021. Tivat je sada u drugoj fazi procesa – programu nagrađivanja i sertifikovanja”, navodi Banjević.
Za nagradu koju su dobili bilo je potrebno zadovoljiti prvih odnosno osnovnih 15 kriterijuma, koji se odnose na upravljanje destinacijom, očuvanje prirode i pejzaža, kulturu i tradiciju, okolinu i klimatske uslove, društveno blagostanje i poslovanje u cilju održivog razvoja.
“Sada radimo na dodatnih 15 kriterijuma, a do kraja godine i na ostalih 70 (ukupno 100 kriterijuma u okviru ovog programa). Nakon toga će uslijediti procjena razvoja destinacije od strane nezavisnog međunarodnog stručnjaka. Ovaj proces je transparentan i podrazumijeva reviziju od strane nezavisnog stručnjaka koji nije povezan sa našim procesom razvoja i konsultacija”, objašnjava Banjević.
Etiketa “zelene destinacije” značajna za cijelu Crnu Goru
Banjević smatra da je nagrada veoma značajna za Tivat i Tivatska solila i vrlo su ponosni što su dobitnici.
“To će donijeti brojne benefite u daljem poslovanju i unaprjeđenju razvoja Tivta kao turističke destinacije. I u globalnim trendovima, potražnji na tržištu i na strani konkurencije sve je veći fokus na ekološkim aspektima i očuvanju prirodnih resursa te stoga vidimo veliku prednost za Tivat u ovom smislu. Čak je i Evropska komisija za putovanja ETC, koja okuplja 32 Nacionalne turističke organizacije uključujući i Crnu Goru, objavila smjernice i priručnik za turističke destinacije i predložila navedenu metodologiju i sertifikovanje u cilju oporavka od krize izazvane pandemijom virusa COVID 19. Etiketa „zelene destinacije” će svakako Tivat izdvojiti od drugih destinacija i bolje ga pozicionirati na mapi održivih turističkih destinacija. Održivi razvoj je zaista ono čemu svi težimo te smatramo da je nagrada za priču o dobroj praksi dobar korak na putu daljeg razvoja Tivta i uopšte Crne Gore kao takve destinacije. A ako razmišljamo i o našem statusu kandidata za EU – ovaj proces može pomoći ispunjenju poglavlja 27”, uvjerena je direktorica Turističke organizacija Tivat.
Cijeli Tivat može da bude dio priče održivog razvoja
Kako dodaje, u planu je nastavak aktivnosti, zajedno sa saradnicima, koje će doprinijeti dodatnom održivom razvoju i zaštiti kako Tivatskih solila tako i drugih lokaliteta u gradu.
“Plan je da nastavimo sa mjerama istinskog održivog razvoja, što znači strateško upravljanje destinacijom, a ne samo marketing iste. Tivat ima tu sreću da se može pohvaliti prelijepim predjelima pored Solila, kao što su Gornja Lastva, Vrmac-naš budući park prirode, Đurđevo brdo, Pasiglav, Župa i sl. Takođe se u Tivtu nalazi jedan od najvećih i nastarijih parkova u Crnoj Gori – Veliki gradski park, u kojem se nalaze brojne autentične biljke koju su još od davnina donosili pomorci sa raznih meridijana. Puno je lokaliteta u koje se može i treba još dodatno ulagati kako bi se dodatno održivo razvijali i u skladu s tim promovisali, a sve sa ciljem da se Tivat, pa i Crna Gora, zaista izdvoje i postanu omiljena održiva destinacija i predmet interesovanja turistima iz svih krajeva svijeta koji cijene te vrijednosti”, poručuje Banjević.
Dodaje da je, s druge strane, potrebno i jače uključivanje lokalne zajednice u razvoj Tivta.
“Za sada smo sa lokalnim umjetnicima krenuli u zajedničku akciju uljepšavanja grada kroz projekat “TransformaTivat” https://tivat.travel/transformativat/ . Uskoro ćemo objaviti i rezultate Ankete lokalnog stanovništva o razvoju turizma u kojoj smo imali odličan odziv sugrađana i čije predloge ćemo pokušati da sprovedemo u djelo u narednom periodu. TO Tivat trenutno pruža podršku i izdavaocima privatnog smještaja, agencijama i ugostiteljskim objektima u dobijanju ekološke oznake Good Travel Seal i Virus Aware Seal te očekujemo da ćemo prije glavne turističke sezone imati jedan broj sertifikovanih biznisa”, vjeruje Banjević.
Banjević razgovor zaključuje porukom da je Tivtu nagrada donijela i promjenu svijesti kod stanovništva, a kao primjer navodi Jedriličarski klub “Delfin”.
“Oni kao organizator Evropskog prvenstva u jedrenju početkom juna u Tivtu će, koliko je to moguće, voditi računa o svim potrebnim aspektima upravljanja održivošću u organizaciji ovog događaja.Zato nas raduje činjenica da u Tivtu postoji razvijena svijest i potreba da se razvija kao održiva destinacija i da vodimo više računa o zaštiti životne sredine i naše tradicije”, zaključila je Banjević.
Join the discussion