Bosna i Hercegovina spada u turističke destinacije s najvećom halal ponudom u Evropi, što podrazumijeva raznovrstan sadržaj za putnike muslimanske vjeroispovjesti koji se strogo pridržavaju vjerskih običaja.
Zemlja obiluje mnoštvom spomenika iz perioda Osmanskog carstva i austrougarske vladavine te lokacijama uvrštenim na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Treba spomenuti Blagaj, malo mjesto s muslimanskom većinom udaljeno desetak kilometara od Mostara. Prepoznatljiv je po svojim prirodnim ljepotama i islamskom nasljeđu, koje karakteriše njegove objekte. U ovom mjestu veoma lako se može pronaći halal hrana, piše Al jazeera.
Termin “islamski turizam” odnosi se na dostupnost aktivnosti za muslimane koji putuju ili borave u zemljama različitim od njihovog uobičajenog okruženja. To podrazumijeva halal hotele, halal prevoz i restorane, zatim islamske turističke ponude i halal finansiranje bazirano na islamskim principima koji zabranjuju kamatu.
Prema Svjetskom savjetu za turizam i putovanja (WTTC), putnici muslimani su potrošili 238 milijardi dolara u 2018., što je nacionalne turitičke organizacije u brojnim državama podstaklo da uvedu neke promjene kako bi udovoljili potrebama muslimana, poput aplikacija i gastronomskih vodiča, označavanja lokacija na kojima se može obaviti molitva ili pronaći halal hotel.
Na londonskom aerodromu Heathrow otvoren je halal restoran 2014., a turistička uprava Tajlanda pokrenula je prošle godine posebnu aplikaciju koja služi kao pomoć muslimanima.
Indonezijski hoteli promovišu svoju ponudu kao “muslim friendly”, dok se u trgovačkim centrima u Indoneziji nalaze prostorije za obavljanje molitve i halal restorani.
Singapur je, takođe, vrlo konkurentan, zbog svoje muslimanske zajednice i infrastrukture, poput objekata i usluga za muslimane, te insistiranja na halal klanju životinja. Stoga je klasifikovan kao najprilagođenije odredište za muslimane u 2016. prema pokazateljima Muslim Travel Indexa.
U Turskoj se lako može doći do halal hrane, žene s maramom na glavi ili nikabom nisu meta diskriminacije, a ova zemlja obiluje vjerskim nasljeđem i historijskim spomenicima, što privlači turiste.
Turska zauzima četvrto mjesto na listi najpopularnijih destinacija za turiste koji tragaju za halal ponudom, a prije nje se nalaze Malezija, Dubai i Indonezija. Trenutni cilj Turske je dolazak na prvo mjesto i udvostručenje broja odmarališta pogodnih za muslimane.
Tu su i evropske muslim friendly destinacije, poput Velike Britanije, pomenute bivše jugoslovenske republike Bosne i Hercegovine ili Bugarske. Na ulicama Sofije može se sresti veliki broj žena koje nose abaije, hidžab i nikab, a u državi ima oko 1.600 džamija i mesdžida te oko 1.700 halal restorana. Pored toga, tu su i osmanski spomenici, budući da je Bugarska bila u sastavu Osmanskog carstva gotovo pet stoljeća.
Izvor: Al Jazeera
Join the discussion