Sredinom jula, svi tražimo skrivena mjesta, ona za koja znaju samo mještani. Neko tajno parče raja, u hladu maslina. Blizu mora, a daleko od gužve. Postoji li tako nešto u Crnoj Gori?
Našli smo i otkrivamo! 🙂 – skrivene predjele barskog zaleđa, kroz zanimljivu šetnju – od Starog Bara do sela Turčini, a onda i do predivnog maslinjaka Džidžarin u Bartuli. Tura idealna za ljetnje jutro ili popodne, ali je možete proći kad god je lijepo vrijeme.
Vodopad u selu Turčini
Mjesto koje je postalo prava Instagram atrakcija, uopšte nije lako pronaći. Zato smo u pomoć pozvali Baranku, Ljiljanu Lukšić, profesoricu engleskog jezika i književnosti koja je ujedno i magistar turizma.
Mi je znamo kao profesionalca u hotelijerstvu, ali i nekoga ko voli staze van uobičajenih turističkih ruta. O ljepotama barskog zaleđa često piše na svom blogu Lilystravelnotes. Tura koju vam predlažemo spada u lakše i nije vam potrebna dodatna oprema.
“…osim grickalica, prostirke i prazne flaše za vodu, jer usput do Turčina ima nekoliko izvora sa pitkom vodom” – savjetuje Ljiljana.
Do bajkovitog vodopada i vremešnog maslinjaka Ljiljani je vodič bio Darko Pepđonović, profesionalni planinar i zaljubljenik u prirodu.
On je otkrio jedan interesantan podatak o Turčinima, selu o kojem nismo znali gotovo ništa. Naime, prema njegovim riječima, naziv sela potiče od imena italijanske porodice Turcchini koja je nekada tu živjela.
Pećnica za kreč
Od porte Starog grada do Turčina je potrebno oko 45 min laganog hoda, sa pauzama za fotografisanje 🙂
Na putu se čuje huk rijeke Bunar, koja se (zbog eha) čini mnogo većom nego što jeste.
Stari most, Turčini
Kod dva mosta, koja potiču još iz vremena Mletačke republike, put se račva na dva dijela. Lijevim se ide do Turčina, a desnim do mjesta Menke. Ljiljana podsjeća da je ovo područje oduvijek obilovalo vodama, te je upravo odavde, u 17. vijeku, krenuo prvi vodovod ka Baru.
Priču potvrđuju kamene podzide (liče na potporne zidove), koje uočavate iznad Spila – mjesta u hladovini, idealnog za predah. Podzide su dio tzv. “Puta od vode”, zadužbine Zejnel – bega Haverića. Gradili su ih neimari kako bi doveli vodu u tvrđavu. “Putu od vode” pripada i akvadukt, kao i nekoliko starih česmi.
Danas ove litice, zbog izuzetno strmog nagiba, koriste alpinisti – kaže Ljiljana.
Spile, mjesto za predah
20 min odavde, nakon konstantnog uspona, stižete do cilja – čudesno lijepog vodopada, ušuškanog u podnožju kaskadne međe.
Prava oaza, vrijedna svakog koraka! Tu je i klatno – ljuljaška, iznad vode.
“…što predstavlja atrakciju i izvor smijeha, jer svi to moramo da isprobamo. Osjećaj slobode i mira. I ova voda je za piće, ima oko 10°C, a ljeti duplo više” – piše naša sagovornica.
Put do maslinjaka Džidžarin
Nakon povratka do zidina Starog grada, prođite desno uz same zidine, zatim ispod akvadukta, niz padinu Kašćel u Podgrad, uskom vijugavom stazicom do kaptaže „Kajnak“ i dalje preko mosta.
Nakon mosta na Suvoj rijeci, stižete u najljepši, najveći i najstariji maslinjak u zaleđu Bara!
Džidžarin broji na desetine hiljada stabala od kojih je većina, pogađate, stara stotinama godina.
Čini se da nema stare barske porodice koja ovdje nema zasađeno stablo masline, kaže Ljiljana.
Otkriveni su i ostaci grčke kulture iz 4. vijeka p.n.e.
A na početku maslinarske staze su ostaci crkve Sv.Urbana iz 13.vijeka, koja je u 17.vijeku potpuno razrušena.
Kaskadne međe i drevna stabla maslina idealan su zaklon od sunca, ali posebno očarava pogled – na Jadransko more sa jedne i Stari Bar, sa druge strane. Blizu mora, daleko od gužve.
p.s – Ljiljana predlaže da u povratku svratite do kafane “Citadela” poznate kuće Karađuzovića u Starom gradu, na hladno pivo 🙂
Vidimo se tamo!
Foto: privatna arhiva – Ljiljana Lukšić
Link – turistička mapa maslinjaka Džidžarin
Join the discussion