Zamislite svijet u kojem cigarete postaju dio prošlosti, zamijenjene manje štetnim, naučno zasnovanim alternativama koje smanjuju rizike za ljude koji puše i unapređuju javno zdravlje.
Potpredsjednik za internacionalne komunikacije u kompaniji Philip Morris International Tommaso Di Giovanni u intervjuu za Euronews Serbia govori o napretku u razvoju boljih alternativa poput grijanog duvana i nikotinskih vrećica, te o izazovima koje nosi njihova primjena. Takođe, govorio i o primjerima zemalja koje su prihvatile principe smanjenja štete, kritičkim pogledima na nikotin, i odgovornosti kompanija u usmjeravanju potrošača.
PMI često govori o „budućnosti bez dima“. Šta to praktično znači, i kakve promjene potrošači mogu da očekuju?
Gledajte, mi govorimo o budućnosti u kojoj će bolje naučno zasnovane alternative zamijeniti cigarete u korist ljudi koji puše, javnog zdravlja i cjelokupnog društva. To je danas ostvarivo. To je ostvarivo zato što tehnologija, nauka i inovacije omogućavaju da razvijemo alternative kao što su grijani duvan i nikotinske vrećice, koje su mnogo bolja alternativa cigaretama, jer ne sagorijevaju i generišu znatno niže nivoe štetnih jedinjenja. Naš cilj je da jednog dana stvarno eliminišemo cigarete i ponudimo ljudima koji puše samo te alternative, kako bismo cigarete poslali u muzej. Vjerujemo da je to ostvarivo i već postižemo veliki napredak u tom smjeru.
Često kažete da su tradicionalne mjere kontrole pušenja nužne, ali da, bez obzira na to koliko su restriktivne, to ipak nije dovoljno. Koje zemlje su primjeri za ovu tvrdnju, sa obje strane, i dobre, i loše?
Inovacije uvijek dolaze sa određenim skepticizmom i potrebno je vrijeme da se promijene propisi koji su bili zasnovani na proizvodima u vrijeme kada te alternative nisu postojale. Dakle, prvo moramo to priznati. Drugo, u posljednje dvije-tri godine, otprilike 20 zemalja je poboljšalo svoju legislativu kako bi iskoristile potencijal proizvoda poput grijanog duvana ili e-cigareta za javno zdravlje. Među njima, vjerovatno su neke od najinovativnijih Češka, koja je u svoju dugoročnu zdravstvenu politiku uvrstila princip smanjenja štete od duvana, ali i Novi Zeland. U Novom Zelandu, ministar zdravlja, na primjer, na njihovoj početnoj stranici jasno poziva ljude da ne počinju da puše, da oni koji puše prestanu, ali takođe jasno kaže da oni koji ne mogu da prestanu treba da pređu na grijani duvan ili e-cigarete. Osim ministra, 20-25 akademskih organizacija, nevladinih organizacija, organizacija za javno zdravlje i društvenih organizacija je podržavalo takvu poruku. Dakle, pušači su jasno usmjereni na bolje opcije, ako već ne mogu da prestanu. I radeći u tom pravcu, oni žele praktično eliminisati cigarete do 2030. godine.
Upotreba nikotina, koji se nalazi i u vašim inovativnim proizvodima, i dalje je predmet kritika. Kako gledate na činjenicu da alternativni proizvodi koji sadrže nikotin takođe predstavljaju izvor zavisnosti?
Mislim da se fokusiramo na pogrešnu stvar. Pravi problem sa cigaretama su visoki nivoi štetnih jedinjenja koji nastaju kada duvan i drugi materijali sagorijevaju. Jasno je da nikotin izaziva zavisnost, nije bez rizika, ali on nije primarni uzrok bolesti povezanih sa pušenjem. Dakle, fokusiranje na nikotin u ovom trenutku može biti obmanjujuće. Mislim da bismo umjesto toga trebali da se fokusiramo na to da pomognemo ljudima koji puše da pređu sa cigareta na proizvode koji i dalje sadrže nikotin, ali koji su mnogo bolja alternativa, prije nego što počnemo da diskutujemo o pitanjima kao što je zavisnost od nikotina, što, iskreno, mislim da ne bi trebalo da bude prioritet u ovom trenutku.
Do kog stepena mislite da je kompanija odgovorna za ponašanje svojih potrošača? Na kraju krajeva, na pojedincima je da donose odluke da li će pušiti, koliko će pušiti, šta će pušiti. Koju ulogu PMI preuzima u pogledu uticaja na svoje potrošače kako bi tu odluku donijeli?
Kompanije imaju svoju ulogu, ali i potrošači prave svoje izbore. Naravno da možemo igrati ulogu u tome da ih ohrabrimo da donesu bolje odluke, ali na kraju, to će biti njihov izbor. I ovdje javno zdravlje, akademija i vlade mogu igrati svoju ulogu jer mogu zapravo pomoći kompanijama da ponude najbolje moguće opcije. Mi radimo svoj dio. Uložili smo više od 12 milijardi dolara u istraživanje, razvoj i komercijalizaciju boljih alternativa od 2008. godine. Sada, skoro 40% naših prihoda dolazi od tih proizvoda. Više od 36 miliona pušača ih je prihvatilo, a 72% je potpuno prestalo pušiti cigarete. Naša komunikacija je vrlo jasna. U suštini im kažemo: ne počinjite da pušite. Ako pušite, prestanite, jer je to najbolje što možete da uradite. Ali ako ne možete da prestanete, pređite na bolje alternative. I još jednom, ako svi idemo u istom pravcu, u prilici smo potrošače usmjeriti ka mnogo boljim izborima.
Join the discussion