Tržni centri su zatvoreni, kafići i restorani ne rade i dalje. Ali, koronavirus nije sve zaustavio i zatvorio. Zapravo, vratio nas je prirodi.
Sigurni smo da je svako od vas barem jedan iskoristio za bijeg u prirodu i to onu koja je tu negdje najbliže, jer se putovati ne smije.
I baš u takvim okolnostima, mjesta koja su do ovog marta 2020. bila gotovo nepoznata za većinu, postala su jako popularna.
Upravo se to dogodilo prelijepom Bukumirskom jezeru. Portal Share Montenegro već je pisao o njemu, a objavili smo i brojne prelijepe fotografije koje su vas oduševljavale. Ali, kao da mnogi do nedavno nisu znali koliko je još ljepše uživo, i tako blizu Podgorice.
Zato je danas ovo jezero, koje se nalazi na svega 40 km od Podgorice, najpopularnije izletište Podgoričana.
I eto prilike da svi vi koji ste ga posjetili, ili tek planirate, naučite poneku informaciju više o ovom veličanstvenom prirodnom bogatstvu.
Da li ste znali da u Bukumirskom jezeru, još živi Tritorus montenegrinus, endemični daždevnjak. Ko je on?
Daleki potomak zmaja koji je povremeno noću izlazio iz vode i, po legendi, stravio Bukumire, neslovensko pleme što je baš tu htjelo mirno da živi? Jednom odlučiše da se izbore za noćnu tišinu. Naložiše veliku vatru ispod stijena. Ogromno užareno kamenje baciše u jezero, kuću zmajevu. Krila mu se zapališe. Ljuto prokle Bukumire: kad ne mogu s drugima, dabogda ne mogli ni sa sobom! I, kaže narodni pripovjedač, kletva se ispunila.
U međusobnoj borbi, nestadoše Bukumiri, kao i toliki drugi. Po predanju, groblje im je u katunu Momonjevo, ali se zapravo radi o neolitskom spomeniku (u škrape pobodeni kiljani, lomljeni šiljasti kameni biljezi).
Ime plemena i jezera upućuje na Vlahe, (pa i na glavni grad Rumunije, Bukurešt), a vlaških nomada bilo je i u drugim krajevima Crne Gore. U planinama Kučke krajine inače je dolazilo do sukobljavanja ali i miješanja albanskih, slovenskih i drugih „gostujućih“ plemena.
Jezero se nalazi na 1.443 m nadmorske visine.
Foto: Sasha0404.me
Nije preveliko ali je duboko. Dužine 210 m, širine 130 m. Čak 17 m dubine, sasvim dovoljno za jednog ili par zmajeva.
Jesu li zmajevi „lednički“ ne znamo, ali Bukumirsko jezero jeste. Voda je čista i prohladna, ima i lokvanja, ali za kupanje ne smeta. Od jezera vodi više markiranih staza ka vrhovima okolnih planina. Na obali se može kampovati. Tu je sve još kao u priči.
„Mjesto radnje“: tamnozelena voda, u njoj šaš i daždevnjaci, obale obrasle travom. Uzbrdo, dolina koju je oblikovao glečer, morenske pregrade. U zaleđu kameni divovi i krovovi koliba. I noć je ovdje ona noć iz priče.
Priče o harmoniji, sazvučju zvijezda, ljepoti…
Izvor: Share Montenegro, Montenegro Travel
Naslovna fotografija: Sasha0404.me
Join the discussion