Jedna od rijeka bez koje ne bi bilo ni života u centralnoj Crnoj Gori – Zeta uskoro će biti proglašena Parkom prirode.
Takvu odluku donijeli su odbornici Skupštine Opštine Danilovgrad, a konačnu potvrdu daće uskoro i Vlade Crne Gore.
Tako će Zeta postati područje posebne važnosti za Crnu Goru, baš kao što joj i priliči.
I prije nego što i zvanično dobije tu titulu, ugrabite slobodan dan i pođite do njene obale.
Dolina Zete je zaista čudesna i prirodna baština, sa brojnim mostovima i plažama.
Rijeka Zeta nastaje u Gornjem polju od rijeke Sušice i Rastovca.
Zeta generalno teče prema jugu do sela Zavrh, gdje gubi dio voda na postojeće estavele, a voda se pojavljuje u akumulaciji Krupac. Odavde Zeta skreće na istok, prema Glibavcu, zatim dalje skreće prema jugoistoku i istoku do kompenzacionog bazena, odakle se tunelom i cjevovodima voda dovodi do HE „Perućica“.
Prije izgradnje hidroenergetskog sistema i regulacije korita Zete, ovaj vodotok je ponirao južnim obodom Nikšićkog polja (Budoške bare i Slivlje) da bi se nakon nekoliko kilometara voda pojavila na vrelu Glave Zete. Od ovog vrela, i vrela Perućice i Oboštice, nastaje vodotok Donje Zete koja se uliva u rijeku Moraču. Ukupna dužina toka rijeke Zete je oko 85 km.
Zeta je pravi vodni i ribolovni dragulj, sa autohtonom pastrmkom i drugim vrstama riba. Kada postane park prirode planirano je da se uvede i moratorijum na ribolov.
Dolina rijeke Zete i sama rijeka predstavlja važan ekosistem za Crnu Goru.
Od 352 registrovane vrste ptica u Crnoj Gori, 20 odsto od ukupnog broja predstavljaju ptice koje su očuvanog staništa, a sve te vrste su prisutne na ovom području.
A evo nekih od koja mjesta koje bi trebalo da posjetite na Zeti.
Tunjevo je prirodni rezervat na Zeti, sa izvorskom vodom i atraktivnom plažom, a udaljen je 12 km od Danilovgrada. Tu se voda i kamen prožimaju, harmonizuju svijet oko njih i podstiču svijest o čistoći življenja. Često je mjesto na kojem stanovnici okolnih gradova dolaze na mini odmor, ili bijeg od 40 stepeni u Bjelopavlićkoj ravnici. Kad dođete do ovih krajeva obavezno je da napravite i fotografiju na prepoznatljivom mostu.
Ako volite mostove onda posjetite i onaj u Danilovgradu koji je glavni most na rijeci Zeti i jedan od simbola ovog grada.
Sagrađen je 1869. kada je knjaz Nikola počeo stvaranje nove varoši u Bjelopavlićkoj ravnici.
Tu je i Carev most na koji ćete naići kada krenete put Nikšića, ali starim putem iz Podgorice.
Kažu da je ovo jedan od najljepših mostova u Crnoj Gori. Dug je 269 metara i napravljen je 1894. da premosti rijeku Zetu.
Foto: Ivan Drobnjak
Kako istorija pamti, kralj Nikola je naredio da se most pozlati, pa je u svaki stub uzidan po jedan zlatnik.
Posjetite i Obošticu. Zeta kao ponornica ponovo izvire u obliku dva izvora kod Glave Zete – Oboštica i Perućica. Voda je tu kristalno čista, a crnogorski vladika i pisac, Petar II Petrović Njegoš, često je boravio u ovom kraju i opisivao ljepotu i snagu ovih izvora i vodopada.
Spuž je mjesto koje nas najčešće asocira na zatvor koji je tu smješten. Ipak, oni koji poznaju ove krajeve, znaju i za prelijepu plažu ispod spuškog mosta.
Zajedno sa ugostiteljskim objektima koji se nalaze u blizini, daje sve što je potrebno za kompletan i pravi doživljaj rijeke Zete. Na ovoj plaži se svake godine održava tradicionalna turističko-propagandna manifestacija “Spuško ljeto” koja u izvarednom prirodnom ambijentu okuplja razne sportske kolektive i društva iz Crne Gore.
Ne čekajte ljeto, neka vas pokrene prvi sunčan dan. A od mještana ćete saznati sigurno za još neko neotkriveno mjesto 🙂
Naslovna fotografija: popovic07
Join the discussion