Zbog prirodnih ljepota koje ga okružuju, kao i zbog velikog broja interesantnih manastira, Danilovgrad zaslužuje posebnu pažnju #ShareMontenegro portala.
Foto: Poslovni vodič
Park prirode Zeta, koji se nalazi u okviru opštine Danilovgrad, nas podsjeća da je priroda nezaštićena i ima samo nas. Tunjevo, Oboštica, Spuž, Studeno, Vukotica i Ponikvica zavise od svakog pojedinca koji dođe u dodir sa njima.
Ipak, ove prirodne ljepote su samo dio priče o Danilovgradu. Grad je bogat kulturno i istorijski, o čemu svjedoče znamenitosti poput Adžijinog mosta, Spuške tvrđave, mosta Jelene Anžujske, Spomen doma Martinićka bitka, manastira Ostrog, Martinićke Gradine, itd.
Tačnije, grad od 18.500 stanovnika ima 36 objekata sa statusom nepokretnog kulturnog dobra. Dovoljno, zar ne?
Danilovgrad krije i mnoge zanimljivosti. Vjerovatno većinu znate, ali hajde da se svi podsjetimo koliku vrijednost ovaj gradić ima na turističkoj mapi Crne Gore.
1. Danilovgrad je najveće naselje u Bjelopavlićkoj ravnici, koja je dobila ime po lokalnom plemenu Bjelopavlići. Ovo pleme se prvi put pominje u dokumentu iz 4. avgusta 1411, koji se čuva u Istorijskom arhivu Dubrovnika.
2. Danilovgrad se prvi put pominje u vrijeme početka njegove izgradnje – 1869. Grad je u pravom smislu riječi zaživio tek naredne 1870. kada je u saobraćaj pušten most Vojvode Mirka koji je povezao dvije obale rijeke Zete. Od tada je prošlo tačno 150 godina.
3. Osnovan je sa ciljem da bude prijestonica Knjaževine Crne Gore. Osnove za ovo plansko naselje postavio je knjaz Nikola Petrović-Njegoš 1870. Grad je dobio ime po Nikolinom prethodniku, knezu Danilu Petrović-Njegošu. Međutim, nakon oslobođenja Podgorice i Nikšića u Crnogorsko-turskom ratu, značaj Danilovgrada je opao.
4. Danilovgrad je prvi planski projektovan i utemeljen grad u Crnoj Gori. Angažovan je mladi inženjer Dragiša Milutinović, sin Sima Milutinovića Sarajlije, koji je 1869. uradio urbanistički plan za novi grad. Napravljen je plan za sljedeće javne građevine- Novi dvor njegove Svetosti, Senat, Tavnicu, Školu, Crkvu i Kulu za odbranu mosta, a 1868. pristupilo se podizanju mosta preko rijeke Zete.
5. U Danilovgradu postoji Umjetnička kolonija koja je prva i jedina institucija ove vrste u Crnoj Gori. Dvorište kolonije je ukrašeno brojnim vajarskim skulpturama, a Danilovgrad je jedan od rijetkih gradova na prostoru Crne Gore sa galerijom u slobodnom prostoru.
6. Danilovgrađani su posebno ponosni na činjenicu da se njihova gimnazija smatra jednom od najboljih u zemlji, o čemu svjedoči i državna nagrada “Oktoih” koju je dobila 2015. Gimnaziju pohađa i veliki broj đaka iz Podgorice.
Foto: Civitatis
7. Na teritoriji opštine ima 48 crkava koje su građene i obnavljane u raznim periodima, a posebno se ističu dva važna kulturno-istorijska i vjerska spomenika – Manastir Ostrog i Manastir Ždrebaonik.
8. Osim poznatih manastira, za razvoj turizma u Danilogradu je važno istaći planinski dio koji je bogat šumom. Ti predjeli su pogodni za razvoj turizma, a naročito na prostorima Vukotice, Studenog, Ponikvice, Borovog Dola, Ivanj Uba i Topolova.
9. Lovno područje Danilovgrada je poseban privredni potencijal. Površina lovišta iznosi 48.500 ha, a najznačajnije vrste divljači su mrki medvjed, srneća divljač, divokoza, vuk, zec, lisica, jazavac, vjeverica, puh, fazan, divlje patke…
10. U Danilovgradu postoji preko 27 pećina, od koji su najpoznatije Studendula i Bojanova pećina na Garču, Vilina pećina na Liscu, Pišina pećina u Brijestovu, Babljača u Martinićima, Baćarica i Tisovača u Vinićima, Dimiguza kod Međeđe, Kljunača, Javorača i Hajdučka pećina na prostoru Pavkovića i Vražegrmaca i Patalina u Pješivcima.
Share Montenegro, Volim Danilovgrad, TO Danilovgrad
Naslovna fotografija: Volim Danilovgrad
Join the discussion