Jedna od najupečatljivijih primorskih planina – krševiti Orjen – malo koga ostavlja ravnodušnim.
Ova žedna planina intrigira svojim kamenim platoima i raspucalim stijenama. Njena divlja ljepota pomalo i plaši – neobičan masiv, duboke jame, ljuti krš…
Priznajemo – djeluje negostoljubivo i neosvojivo. Ipak, ukoliko joj date šansu i upoznate je – zavoljećete njenu narogušenost zauvijek 🙂
Mi vam otkrivamo dio priče o njenoj specifičnosti, a vi istražujte dalje.
1. Nalazi se u najkišovitijoj oblasti u Evropi, a bezvodna je planina
Foto: Crkvice, PK Oblun
Učili smo u školi – selo Crkvice je najkišovitije mjesto u Europi, s nekih 5 metara vodenog taloga godišnje! Kad bi se ova golema količina vode našla na nekom drugom mjestu, izazvala bi strahovite poplave i opšte razaranje, a na Orjenu – ništa! Ni kap vode.
2. Iako je bezvodna planina, Orjen je bogat šumom
To su šume munike, a ova specifičnost oduvijek je privlačila pažnju brojnih istraživača kao što su Tommasini, Vandas, Pančić, Adamović, Horvat, Šilić i mnogi drugi.
3. Hercegnovski dio Orjena 2018. je proglašen Parkom prirode
Samim tim, ovo zaštićeno područje obogaćeno je zanimljivim sadržajem.
Tu je jedan od najsavremenijih adrenalinskih parkova u regionu – Avanturistički park Vrbanj. Isprobajte 200m dug Zip line ili jednostavno uživajte u zoni za odmor i rekreaciju, dok se mališani zabavljaju u, za njih prilagođenom dijelu Avanturističkog parka.
Za istinske avanturiste, tu su atraktivne hiking ture tokom kojih ćete se, uz pratnju profesionalnog vodiča, sprijateljiti sa ovom neobičnom planinom. Sjećate se, ako joj date šansu, zavoljećete je za cio život?
Ture su veoma interesantne i ima ih četiri: kroz selo Žlijebi, Blago iz srca Orjena, Panoramska ruta “Carev put” i tura “Hercegnovski vremeplov”. Izaberite i rezervišite svoju na broj telefona 069 603-389.
4. Najveći dio Orjena pripada Crnoj Gori, manji Bosni i Hercegovini, a periferni i Hrvatskoj
Foto: Discover Dinarides
Orjen sa Lovćenom formira planinski prsten oko jednog od najljepših zaliva svijeta, Boke Kotorske.
5. Na najvišem vrhu (Zubački kabao) rastu rijetke vrste bora – munike
Zahvaljujući ovoj endemičnoj vrsti, Orjen je dobio status zaštićenog područja. Primjerci munike ovdje dostižu starost od čak 650 godina!
6. Ovdje se nalazi najstarija (namjenski rađena) planinarska staza u Crnoj Gori
Izvedena je za lagodniji izlazak austrougarskog prestolonasljednika, princa Rudolfa Habzburga. Inače, on je bio i ornitolog i veoma zainteresovan za izučavanje ovog područija.
7. Orjen je bio naseljen u praistoriji
U okapini kod Žlijebske jame pronađeni su ostaci praistorijske keramike. Osim toga, na vidikovcima Orjena se nalaze Ilirske tumule.
8. Ljudi su s generacije na generaciju prenosili znanje kako preživjeti u bezvodnoj planini
Najdrastičniji primjeri nadmudrivanja orjenskog krša su takozvane vode kapavice i jame sniježnice. Sve one, ali i bistjerne, ublovi i lokve, razasuti širom planine, nose neku svoju priču.
Orjenska lokva-najveća vodena površina na Orjenu
9. Putevi koje je Austro-Ugarska izgradila i danas su u funkciji
Putni pravci Herceg Novi-Kameno-Crkvice, kao i Trebinje-Vrbanj-Orjensko sedlo-Crkvice, izvedeni prvih godina dvadesetog vijeka, i danas su jedina saobraćajnica kroz Orjen. Rađeni su u tehnici gradnje na suvo, bez vezivnog materijala, sa izuzetnom preciznošću.
10. Muškarci, čuvajte se vila iz Viline pećine
Vile iz pećine noću dolete na Vilino gumno, a poznato je da sa njima nema šale. Ukoliko bi nekog muškarca uvukle u svoje kolo, odakle mu više ne bi bilo povratka.
Iskoristite neki vikend za izlet u ovom čudnom Parku prirode. I ne zaboravite vodu, na Orjenu nema izvora 🙂
Join the discussion
Pingback: Znate li za Tajno brdo na Orjenu? | Share Montenegro