Za Hridsko jezero ste čuli. A znate li gdje se nalazi Horolačko jezero? Vodimo vas ovom pričom do ovog, nezasluženo, manje poznatog blaga Prokletija.
Horolačko jezero (poznato i kao Avdijino) smješteno je na 2.040 mnv pod vrhom Maja Horolac (2.199 mnv), na teritoriji opštine Plav u Nacionalnom parku Prokletije. Ovo jezero je, od svih jezera u Crnoj Gori, na najvećoj nadmorskoj visini. Dužina mu je oko 50, a širina 40m. Najveća dubina je 4m. Njegova okolina je krševita i teško pristupačna.
Iako se na prvi pogled može učiniti da je malo, i ne baš pristupačno, ipak je veoma interesantno sa naučnog, privredno-turističkog i edukativnog aspekta.
Prema narodnoj priči u ovom jezeru se utopio čobanin po imenu Avdija, pokušavajući da izvuče ovna koji je u jezero upao i usljed natopljene vune počeo da tone.
Otuda je u narodu poznato kao Avdijino.
Planina Horolac, po kojoj jezero nosi ime Horolačko, pripada istočnom bloku u masivu Prokletija.
Glacijalna jezera, brojni manji i veći vodotoci, vrela i izvori, svrstavaju Prokletije i opštinu Plav u grupu hidrološki najbogatijih prostora Crne Gore.
Na cjelokupnom prostoru Prokletija postoji oko 20 malih alpskih jezera ledničkog porijekla. Mnogo je jezera u pograničnom području Bogiçevica/Bogićevica između Kosova i Albanije. Neka jezera, poput Hridskog jezera (Liqeni i Hridit) u plavskoj opštini i jezera Lićenat (Liqeni i Leqinatit/Liqeni i Kuqishtës) na Kosovu, su već poznata turistička atrakcija i popularna izletišta.
Mnoga druga su još uvijek neotkrivena priča, među kojima je i Horolačko.
Tekst i fotografija: Boban Redžepagić
Join the discussion