Milica Bojanić Čelebić, na društvenim mrežama poznatija kao @jednaumajkebakes, profesorica je engleskog i francuskog jezika, a u slobodno vrijeme bavi se kulinarstvom.
I to joj ide od ruke, jer svi mi obožavamo njene čarolije iz kuhinje.
Kaže da je kuvanje vremenom iz hobija preraslo u veliku strast zbog koje je često budna do kasno u noć. Tako je zapravo postala prava crnogorska food blogerka.
“Sve je počelo prije neke dvije godine kada su ljudi počeli da me pitaju za recept, za mišljenje (ej, koji tip brašna da stavim u ovo) i sl. Moja mama je zaista oduvijek bila moj idol što se tiče kuhinje, pa je vjerovatno ta neka njena ljubav prema kuhinji došla i do mene. Iako za to je trebalo nekih dvadesetak godina da se desi, nikada nije kasno za učenje”, kaže naša Jednaumajke.
A Jednaumajke odlučila je da za portal Share Montenegro odvoji malo vremena i napravi prepoznatljivu pašticadu.
Pašticada je jelo koje uglavnom sprema nedjeljom za porodični ručak.
U tradiciji crnogorske kuhinje obično se služi uz domaće njoke ili marakule (mogu i kupovne naravno ako ne stignete sve to da napravite), a može i sa pečenim krompirom.
Vjerovatno se odomaćila kod nas još u doba Vizantije i tako ostala na trpezi sve do danas. Njen kiselo-slatki-slani ukus potiče još od starih Grka i Rimljana, ali normalno narodi su tu vremenom nešto dodavali i oduzimali, ali pašticada je ostala ukusna.
Ovo jelo je dio crnogorske istorije i treba da ga pravimo da ne zaboravimo.
Milica je ovog puta bila odvažna i pašticadu pripremila kao što su to radile naše bake i mame, ali je dodala barbecue sos i ispala je fenomenalno!
A evo šta vam je potrebno od sastojaka:
- 1 kg lijepog junećeg mesa
- sve od začina što volite (so, biber, ruzmarin, majčina dušica)
- manja flašica barbecue sosa
- veći crni luk,
- dvije šargarepe
- korijen celera,
- 6-7 suvih šljiva
- kašika paradajz sosa
- 100ml maslinovog ulja
- 250ml crnogorskog crvenog vina
- 2-3 kašike aceto balsamico
- kašika meda
Kako se priprema pašticada?
Najprije, isjeckajte povrće na sitnije komade, poređajte u vatrostalnu činiju, stavite meso, prelijte ga sa 2-3 kašike maslinovog ulja, dodajte začine, prelijte kašikom meda, sipajte vino i aceto balsamico, i dodajte i čašu vode.
Što se duže bude mariniralo meso, to će biti ukusnije. Milica je to radila 4-5 sati i odložila meso u frižider.
Zatim je u jednoj srednjoj šerpi na 50ml maslinovog ulja propržila meso sa svih strana nekih 10min, pa njega makla, ponovo dodala 50ml ulja i stavila ono povrće, isto nekih desetak minuta i dodala svu onu tečnost u kojem se meso mariniralo.
Tu je dodala i meso. Tečnost treba da vam bude do polovine mesa, nalijte slobodno vode koliko vam treba da bi bilo tako i kuvajte sve na srednjoj temperaturi dva sata. Dodala je pred kraj jednu kašiku paradajz sosa i još jedno pola sata sve krčkala.
Kada je meso gotovo, izvadite povrće i sa dvije kašike barbecue sosa izblendajte. Time prelijte meso i njoke (ukrasite rukolom)…
Milici hvala na ovom jelu, a vi trk u kuhinju i neka vam je prijatno. 🙂
I naravno, pratite Jednaumajke na mrežama.
Join the discussion