Planinu najviše volimo zimi zbog snijega, na proljeće zbog cvijeća i ljeti kao spas od vrućine. Ali ona je možda najljepša na jesen 🙂
Prijatno sunce, umirujuće boje prirode – od žute, preko braon do crvene, lišće koje šuška po nogama, miris jabuka, ukus čaja i prijatno bockanje džempera…
Ukoliko niste doživjeli planinu na jesen, mi preporučujemo Bjelasicu!
O njoj za početak trebate znati tri stvari: Prvo – lako je dostupna, a staze do vrhova su veoma prohodne, bez zaobljenih i oštrih stijena. Drugo – za razliku od ostalih planina u regionu, Bjelasica je vulkanskog porijekla, te zahvaljujući tome obiluje zatalasanim pašnjacima i šumom. Treće – dok na Durmitoru ili Lovćenu vode propadaju, ovdje ostaju na površini i slivaju se u potoke i rijeke, a tu je i šest ledničkih jezera.
Hajde da ih upoznamo!
Biogradsko jezero
Najpoznatije jezero na Bjelasici pripada Nacionalnom parku Biogradska gora, jednoj od tri poslednje prašume Evrope. Do sredine 2021. očekuje se njen upis na UNESCO listu Svjetske prirodne i kulturne baštine. Dovoljan razlog da je posjetite, ali mi ćemo vam dati još.
U središtu prašume, ispod stoljetnjih krošnji, nalazi se predivno Biogradsko jezero. Dugačko je 1100, a široko 410 metara. Dubina mu varira i zabrinjava (svim ledničkim jezerima prijeti opasnost od nestajanja). U vrijeme najvećeg vodostaja zna biti duboko i 12 m, dok se u vrijeme suše spusti duplo, a to je upravo na jesen. Uprkos tome, zbog nevjerovatne prirode koja ga okružuje, Biogradsko jezero je najljepše upravo na jesen i tu se svi slažu.
Foto: Vladimir Mladenović
Kroz šumu pored jezera postoji odlična pješačka staza, sa putokazima i informacijama o biljnom i životinjskom svijetu. U Centru za posjetioce možete dobiti sve potrebne informacije o smještaju, posjeti botaničkoj bašti, iznajmljivanju čamaca i bicikala, dnevnoj sportskoj dozvoli za ribolov, ali i iznajmiti turističkog vodiča. Tu je i restoran, suvernirnica, dječije igralište, ali i neki zanimljivi sadržaji poput Kuće slijepih miševa o kojoj smo pisali OVDJE.
Ulaz u sve nacionalne parkove Crne Gore je besplatan za crnogorske državljane do kraja godine, dok će ostale posjeta Biogradskoj gori koštati 3 eura po osobi.
Pešića jezero
Drugo po veličini jezero na Bjelasici dugačko je oko 290, a široko 165 metara. Ušuškano u ledničkoj rupi pod planinskim grebenom, predstavlja skriveni dragulj ovog kraja. Duboko je od 3 do 8 metara, a po ljepoti nimalo ne zaostaje za čuvenim Biogradskim jezerom.
Sa najviših vrhova Bjelasice – Troglave, Zekove glave i Crne glave se pruža predivan pogled na Pešića i Ursulovačko jezero. U blizini jezera se nalazi istoimeni Pešića katun. Na visini od 1838 m.n.v imate osjećaj da možete dotaći nebo.
Vjerovatno zato oko ovog jezera kruže brojne legende. Najpoznatija je ona o krilatom konju koji se pojavljivao samo noću i u čijoj su veličanstvenoj pojavi uživale samo šumske vile. Kada bi čovjek poželio da se uvjeri u istinitost ove priče, bivao bi kažnjen. To se, kažu, desilo jednom Pešiću koji se noću utopio u jezeru.
Ursulovačko jezero
Jedno od najnepristupačnijih jezera Crne Gore nalazi se ispod najvećeg vrha Bjelasice, Crne Glave. Kako to obično biva, ono što je teže dostupno, plijeni nevjerovatnom ljepotom. Čuva ga jedva prohodno žbunje.
Foto: Svetlimnocu
Ako možete, autom dođite do Zekove glave, a odatle pješke ka Crnoj glavi. Ipak, za prvi put uvijek se preporučuje da iznajmite vodiča.
Na većoj je nadmorskoj visini od jezera Pešića, ali i svih ostalih na Bjelasici, pa je voda u njemu bistrija i hladnija. Dugačko je 162, a široko 106 metara. Prosječna dubina mu je oko 3 m, a mijenja se u zavisnosti od vodostaja. Vodu gubi isparavanjem. Zovu ga još i Kurikućko po najbližem naseljenom mjestu. U blizini jezera nalazi se i jedno manje na kom čobani napajaju stoku.
I ovaj ukras Bjelasice posebno je lijep na jesen.
Veliko i Malo Šiško jezero
Veliko Šiško jezero nalazi se u reonu poznatom pod nazivom Šiška, a tu se nalazi i istoimena planina po kojoj je jezero i dobilo ime.
Foto: cedric_gffr
Nastalo je akumulacijom vode od otapanja snijega, pritoka i atmosferskih padavina, kao i sva lednička jezera. Nadmorska visina od 1660 m učiniće da se sa ovog izleta vratite preporođeni. Jezero je dugačko oko 400, a široko oko 140 metara. Osim toga, okruženo je prelijepim katunima i šumom, a krošnje na jesen su prošarane predivnim bojama.
Nedaleko od Velikog Šiškog nalazi se i Malo Šiško jezero. Pri niskom vodostaju se pretvara u močvaru i služi uglavnom za napajanje stoke.
Kapetanovo jezero
Kapetanovo jezero, dom narcisa i vila, nalazi se na granici između dvije opštine – Nikšić i Kolašin. Smješteno na planini Lukavici, na 1.678 mnv, ovo jezero predstavlja omiljeno mjesto planinara, fotografa, ljubitelja prirode i šetnje. Dugačko je 480, a široko 200 m, dok njegova dubina iznosi oko 37 m.
Foto: Kapetanovo jezero
Ovdje su decenijama izdizali stočari iz Veljeg Dubokog, a njihovi katuni i kućice i danas su tu. Jezero je bogato ribom, naročito pastrmkom.
Sigurno se pitate kako je dobilo ime. Prema legendi, nikšićki kapetan Mušović, imao je na mjestu današnjeg jezera katun. Iznad njegovog katuna, u planinskim stijenama, nalazio se izvor u čijim su se vodama kupale planinske vile. Svaku noć bi se na izvoru vile skupljale, puštale izvorske vode i skrivene od očiju ljudi, kupale se i pile bistru izvorsku vodu. Pred zoru bi zatvarale izvor do sledećeg okupljanja. Jedne noći, vila koja je poslednja odlazila sa izvora, zaboravi da zatvori izvor, pa voda poplavi katun kapetana Mušovića i okolne dolove. Tada vile pomjeriše izvor niže i njegove vode nastaviše da napajaju jezero. Tako nastade jezero i naziv Kapetanovo jezero, piše stazama.me.
U oči će vam upasti i kuća na kamenu, koja je postala internet senzacija.
Rikavačko jezero
Ovo predivno jezero se sakrilo ispod Kučkih planina, u blizini vrha Žijovo, na samoj granici sa Albanijom. U njega se ulivaju vode potoka Rikavac, a poniru u rijeke Cijevnu i Ribnicu.
Potrebno je doći makadamskim putem od katuna Mokra do katuna Širokar gdje se obično ostavlja vozilo. Odatle se sa brežuljka vidi Rikavačko jezero i slijedi pješačenje.
Foto: Monika Ujkic
Nije ga posjetilo puno ljudi. Nad njim stražari moćna Vila, jedan od najisturenijih vrhova. Kažu i da je dušu dalo za kupanje.
Naslovna fotografija: Šiško jezero, autor: Boris Raičević
Join the discussion