Jeste li znali da pokraj Kolašina postoji bašta koja predstavlja pravi botanički dragulj Crne Gore?
Riječ je o Botaničkoj bašti Dulovine, koji su davne 1981. stvorili ljubitelji prirode Danijel Vincek i njegova supruga Zora.
Oni su ovaj dragulj poklonili državi.
Botanička bašta formirana je 1981. i jedina je na tlu Crne Gore sa autohtonim vrstama flore kontinentalnih planina (Bjelasice, Sinjajevine, Komova i Durmitora).
Nalazi se na 1018m nadmorske visine. Danas se u bašti, na površini od 646 m2, (i dodatnih 180 m2 kultivara) može vidjeti oko 500 bijnih vrsta, među kojima je znatan broj endema, a više od 80% predstavljaju ljekovite vrste.Sve ih je sakupila porodica Vincek sa crnogorskim planina i donijela baš ovdje.
Oni su formirali i bazu podataka koja prati morfologiju i fenofaze većine biljaka.
Vincekovi imaju i bogatu kućnu biblioteku i bazu fotografija, i sve to je takođe poklon Crnoj Gori.
Sve biljne vrste obilježene su latinskim i narodnim nazivima.
Imena biljaka često su se davala prema geografskim tačkama na kojima su pronađena, ali i po važnim ljudima tog vremena na primjer – Virak Crne Gore, Crnogorska petoprsta, Ljubičica kralja Nikole, Ruža kraljice Milene.
U bašti se posebno ističu – Molika jedinstveni evropski bor s pet iglica, endem centralnog dijela Balkanskog poluostrva, nalazi se na listi zaštićenih biljnih vrsta.
Od gospodina Vinceka možete čuti informacije o ljekovitim travama, rijetkim i zaštićenim biljnim vrstama, šumskim plodovima, pečurkama, organskoj hrani, ali i saznati mnoge zanimljivosti vezane za sam grad i njegovu istoriju. U njegovu čast je biljka virak ili vilina rosa, dobila ime Alhhemill vinceki.
Ovu prirodnu oazu godinama posjećuju domaći, ali i turisti iz inostranstva.
Gospodin Vincek više puta je kazao da je bašta živi organizam i projekat koji treba da okupi inteligenciju i talente.
I još puno mudrih preporuka čućete u videu. Uživajte u ovoj oazi i prvom prilikom je posjetite. Provedite dio svog ljeta u Kolašinu.
Join the discussion