Kada pominjemo tvrđave u Herceg Novom, pomislimo prvo na Kanli kulu, Forte mare, Španjolu, Sat kulu…
Pored tih poznatih utvrđenja, koja su svakako simbol ovog grada, tu su i ona druga, manje poznata. Dvije takve tvrđave su Kobila gornja i Kobila donja na istoimenom rtu.
Dok je niža tvrđava u nešto lošijem stanju i teže dostupna, gornja Kobila je prilično očuvana. Ovo remek djelo austrougarske vojne arhitekture posjetioce neće ostaviti ravnodušnim, a prvo što ćete pomisliti kada uđete u nju jeste ono izgovoreno sto puta: „Ne znamo šta imamo“.
Radojica Pavićević u svojoj knjizi „Werk“ pisao je o ovim tvrđavama.
Tvrđava Kobila gornja završena je 1897. sa grupom Luštica-Kabala-Kobila. Namijenjena je za zaštitu ulaska prtotivničkih brodova u zaliv Boke u sadejstvu sa ostalim snagama iz ove grupe, kao i za spriječavanje napredovanja desantnih snaga koje bi se eventualno iskrcale u rejonu Prevlake i kopnenim pravcem ugrozile Herceg Novi. Ona je bila naoružana baterijom od četiri merzera 210 mm M-73. Oko tvrđave urađen je zaštitni rov sa eskarpom i kontraeskarpom i dvojnim kaponirom za odbranu od napada na objekat.
Tvrđava Kobila donja je završena 1896. Bila je naoružana baterijom od 4 topa 150 mm / D-40 i snabdijevan reflektorom.
Upoređenjem sa ostalim tvrđavama, može se zaključiti da su Kobila gornja i donja najočuvanijie u čitavom sistemu tvrđava i da tako očuvanih u sistemu obalske odbrane više nema nigdje u bivšoj Austrougarskoj monarhiji.
Danas su ove lokacije mjesto i za izlete te vidikovci za najljepše fotografije.
Ovdje je možda i jedan od najljepših pogleda na Boku, koji se prostire od Igala, preko Luštice do Prevlake. U unutrašnjem dijelu je pregršt prostorija, koje kao da čekaju da ih posjetilac otkrije.
Join the discussion