Svi oni koji ovog ljeta “bježe” iz grada svoj dom pronađu i na Komovima.
Za ovu planinu davno smo napisali da je više od toga.
Komovi su neiscrpna inspiracija, kako za obične avanturiste, pjesnike, putopisce…Zapravo za sve one koji su u potrazi za mirom, ljepotom i slobodom. I ljekovitim biljem.
I sve je više onih koji svoj spokoj traže u potrazi za rijetkim vrstama koje rastu samo ovdje.
Upravo je potraga za biljem bio povod odlaska na Komove našeg čitaoca.
Dok vas uvodimo u priču o svemu što možete ubrati na jednoj od najljepših planina Balkana, pogledajte i video koji je snimljen prije nekoliko dana i koji najbolje opisuje ljepotu u kojoj uživaju i konji.
Ove plemenite životinje izvedene su i puštene da uživaju na vrhovima od proljeća do jeseni. Onda ih, sa dolaskom hladnijih dana, domaćini ponovo vraćaju u podnožje planine.
A šta se sve od bilja nalazi na komovskim obroncima?
Poznato je da na Komovima raste, između ostalog, lincura – vrijedna i rijetka ljekovita biljka.
Mještani ovog područja posebno je cijene. U farmaciji korijen lincure se koristi za proizvodnju različitih preparata poput tinkture.
A najčešće se korijen lincure koristi za proizvodnju ukusnih alkoholnih napitaka.
Ovdje ćete naći i planinskog ljutića, klapakur, krsticu i druge planinske vrste guste sočne trave.
Na Ljubanu, u Strugovima, a posebno na Rogamu raste jablan žuti, jedan od najljepših cvjetova visokih planina, koji je zbog svoje ljepote opjevan i u pjesmi.
Na Božićkom Komu naći će se kernerov mak, alpska sunčanica, orfandisova ljubičica, puzava kamenjarka, blijeda djetelina, alpska grozničnica, barski i zovni kaćun, gencianolika bokvica, siparska hajdučica i alpska sasa…
Na Komovima ćete se i zasladiti jer ovdje ima najviše borovnica, kupina, malina, jagoda, šipurka, ribizle kamenjarke, planinske ribizle…
Na planini raste i veliki broj gljiva, prije svih, vrganj i lisičarka.
Na Komovima raste i veliki broj endemičnih vrsta. Poseban ukras Ljubana, Štavne, Carina i Margarite krajem maja i početkom juna je ljubičica koju je pronašao i opisao Pantoček 1873.
Komske stijene su pokrivene krupnocvjetnom pušnicom koju je pronašao Josip Pančić daleke 1875.
Tu se mogu sresti i nekoliko vrsta prkosnica, Pančićeve kandilice, modrosive kamenjarke, glavate mlječike, planinski ralnilist, gospina papučica i crnogorska mlječika.
I ovo je samo djelić ovog carstva prirode i zdravlja!
Hvala Komovi.com na informacijama o ljekovitom bilju.
Join the discussion