Tivat se svojim šarmom elegantno uklopio u davnašnji san o luksuznom turizmu. Godinama je na vrhu destinacija u koje se sidre najljepše jahte Mediterana, ali najmlađi grad Boke nije samo obično, malo, mondensko mjesto.
Foto: Miko Photography
Ako pogledate bolje, tivatske škure kriju mnoge zanimljive priče koje sežu do u daleku prošlost.
Šetajući rivom, primijetićete renesansnu palatu koja je pripadala čuvenoj kotorskoj porodici Buća.
Foto: Miko Photography
Nije teško zamisliti otmene plemiće kako uživaju na svojim baroknim balkonima i vrtovima odakle se širi miris jasmina, ruzmarina i ruža (čak i tada, sredinom 16. vijeka, Tivat je nosio dašak luksuza).
Hajde da vidimo šta se krije iza neobičnog pasaža.
Foto: Miko Photography
Na ulazu stoji natpis da je 1548. gradio ,,sin meštra Mihaila iz Lastve“. Riječ je o čuvenim plemićima Buća koji se smatraju se najbogatijom kotorskom porodicom svih vremena. Obogatili su se u doba Nemanjića, jer su zahvaljujući svojim vezama sa Venecijom i Dubrovnikom bili potrebni srpskom dvoru.
Brat “meštra Mihaila iz Lastve” bio je slavni Kotoranin srednjeg vijeka, Nikola Buća. Radio je kao poslanik cara Dušana u Veneciji, održavao kontakte i sa ostalim zapadnoevropskim dvorovima i bio ministar finansija.
Foto: Miko Photography
Mihailo je takođe biran na sve značajne položaje u Kotoru, a sa bratom i stricem bio je najuticajniji privrednik svoga vremena. Njihov uticaj se osjećao i u Dubrovniku – bili su dio i dubrovačkog plemstva.
I Mihailov sin, Trifun, je bio diplomata i ministar na dvoru kralja Uroša. Prema natpisu na ulazu, upravo on je sagradio velelepni ljetnjikovac na tivatskom šetalištu.
Foto: Miko Photography
Tada je kompleks imao mnogo veću baštu, a na mjestu gdje se danas nalazi Velika ljetnja pozornica su bili vinogradi. Od dvorca do mora je postojala popločana staza, uokvirena kamenim stubićima i drvenom konstrukcijom sa koje je padala puzavica i vinova loza. Sve je bilo podređeno uživanju na moru.
Porodica je tu provodila ljeta, uz bogat kulturni život. Generacije su stasavale, Trifunovi sinovi su takođe postali diplomate i kotorski knezovi. Bila je to velika porodica čije bogatstvo je teško zamisliti.
Foto: Miko Photography
Međutim, dva vijeka od izgradnje palate, moć porodice Buća slabi. Nekada brojna i uticajna, kraj mletačke vladavine dočekuje vidno osiromašena. Posljednja stanovnica palate bila je izvjesna Marija, udovica Marina Buće.
Velelepni ljetnjikovac 1812. pripao je Tripu Lukoviću.
Nastaviće se ….
Hvala Miko Photography studio na fotografijama
Share Montenegro, Radio Tivat – Posjedi na području Tivta kroz stoljeće – Buće
Join the discussion