Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore i Zajednica opština Crne Gore, povodom obilježavanja 28 godina od usvajanja Deklaracije o ekološkoj državi Crnoj Gori, pokreću akciju pod nazivom “Nek’ gora zazeleni!”.
Akcija sadnje drveća simbolično će početi 20. septembra 2019. na dan usvajanja Deklaracije, kada će u sve 24 crnogorske opštine na više lokacija biti zasađene sadnice različitog drveća.
Prvog dana akcije u svim crnogorskim opštinama će biti zasađeno oko 7400 sadnica.
U Podgorici će tog dana drveće biti zasađeno u Park šumi Tološi, dok će u nedjelju u nastavku akcije biti zasađeno u park šumi Ljubović, u Nikšiću će, u ulicama Partizanski put, 13. jul i Trebješkoj biti zasađene crvene šljive, javori i lipe, a biće pošumljen i dio zaštićenog objekta prirode „Trebjesa“, sa sadnicama crnog bora.
Na Cetinju će Lovćenska ulica dobiti stabla javora, dok će na Žabljaku u okolini Vojnog odmarališta biti zasađene sadnice smrče i jele. Smrče, jele, borovi, lipe, javori i jasenovi biće zasađeni u Kolašinu, u sportskoj zoni grada, u Mateševu i u blizini ski centara Kolašin 1450 i Kolašin 1600.
U Danilovgradu će, u dvorištima osnovnih škola „Vuko Jovović“ i „Njegoš“, kao i u vrtiću u Spužu, J.U. Centru za dnevni boravak djece i odraslih sa smetnjama i Domu zdravlja Danilovgrad, biti zasađeni zimzeleni ileks, javor, japonika i fotinija.
Na području Berana, u ulicama Mira i slobode i Svetog Save, kao i u parku kod Hrama, biće zasađene sadnice hrasta, crnog američkog oraha, divljeg kestena i tuje, u Rožajama će, u centru grada i uz magistralu, saditi jasen, lipu, brezu, crni bor, bijeli bor, duglaziju, ariš, berberis, forziciju i cidoniju. U Šavniku će se saditi pored postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, pored Stadiona i na lokaciji gdje je bilo privremeno odlagališe otpada. Opština Plužine će saditi lipe u gradskom jezgru tog grada, dok će se u Plavusaditi smrče na Čakoru.
U Baru će, na uglu između ulica Jovana Tomaševića i Maršala Tita biti zasađene sadnice četinarskog drveća vrste Pinus pinea, Pinus Maritima ili Pinus halepensis, u Bijelom Polju će u dvorištima osnovnih škola „Dušan Korać“, „Pavle Žižić“, „Braća Ribar“, „Krsto Radojević“, kao i u dvorištu Srednje stručne škole saditi tuje.
U Andrijevici će se, na teritoriji parka prirode, saditi smrče, dok će u Gusinju, na lokalitetima Rahine šume (selo Dolja prema nacionalnom parku Prokletije) i dolina dolina Ropojan (selo Vusanje), biti posađene sadnice borova, smrče i jele.
U Mojkovcu će, na prostoru bivšeg jalovišta, koji je sada sportsko – rekreativna zona, biti zasađeno više vrsta drveća, dok će opština Petnjica u mjestu Vrševo organizovati sadnju jele i bora.
U Tivtu će na šetalištima u Seljanovu i Donjoj Lastvi, kao i u velikom gradskom parku, biti zasađene sadnice tamariksa, rogača, oleandera i borova, dok će u kotorskoj opštini drveće biti zasađeno na području Risna. U Herceg Novom će se saditi cikas palme na šetalištu u Igalu, u Budvi će se, ispred zgrade opštine, zasaditi masline, dok će se u Ulcinju saditi drveće u centru Štoja. U Pljevljima će se pošumljavati dio naselja Rudnice, a opština Tuzi će saditi drveće u naseljima Milješ, Tojeć i Omerbožovići.
Sredstva sa sadnice su obezbijedile lokalne samouprave, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Uprava za šume, dok je dio sredstava opredijeljen iz projekta EU4ME koji finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, a sprovodi UNDP.
Organizatori akcije će na ovaj način doprinijeti očuvanju „pluća planete“. Planirano je da akcija bude nastavljena u predstojećim godinama, imajući u vidu da se na globalnom nivou sve više suočavamo sa štetnim uticajem klimatskih promjena. Zaštita životne sredine za sadašnje i buduće generacije obaveza je i zadatak svih nas u Crnoj Gori.
Join the discussion