Obilna kiša ovih je dana izazvala zanimljiv i rijedak hidrografski fenomen na Crnom jezeru- “pucanje Čelina”.
Riječ je o bučnom vodopadu iznad Malog jezera. Kako se stvorio? I zašto budi sve Durmitorce? 🙂
Foto: You Tube
Planina Međed koja “čuva” naše Gorske oči, u svojim njedrima krije podzemna jezera. Ona se pune s proljeća uslijed otapanja snijega ili s jeseni uslijed velikih kiša. Tada iz njih prokulja voda iznad Malog jezera, uz eksploziju nalik na pucanje. Vrelo Čeline – vodopad koji huči i pjeni se u narodu se zove “pucanje” Čelina.
Foto: TOP Montenegro
Pucanjem Čelina nivo Crnog jezera raste, ali se voda tu ne zaustavlja već podzemnim putevima, ispod masiva Durmitora, ide dalje. Pojavljuje se kod mjesta Dubrovska, ulivajući se u rijeku Komarnicu, opet u vidu jakih vrela tako da se nivo vode Malog jezera opet smanjuje za desetak i više metara.
Legenda o Čelini
Za nivo vode Crnog jezera i Čeline vezana je i legenda.
Predanje kaže da je Sveti Sava prolazeći jednog Đurđevdana pored Crnog jezera, naišao na plitko jezero i tada mu je jedan od đaka rekao “Sveti oče, ovo će jezero presušiti”. Tada je Sveti Sava udario štapom u kamen na kojem su sjedjeli i voda se, u slapovima, počela ulivati u jezero. Sveti Sava reče đacima: “Kad god opadne voda u jezeru, odavde će poteći uoči Đurđevdana i teći će sve dok se jezero ne napuni”.
Share Montenegro, RIV Channel, TO Žabljak
Naslovna fotografija: Durmitor.cg
Join the discussion