Muzičko-scenski performans “Grad priča, more pamti”, kao posebna posveta gradu čije ime festival nosi, o njegovom kulturnom nasljeđu, biće izveden premijerno 20. avgusta na zatvaranju drugog Tivat Music Festival-a.
Projekat, inspirisan knjigom “Lica mog vremena” fotografa Duška Miljanića iz Tivta, je porudžbina festivala, a istražuje tivatsko nasljeđe iz perspektive mita, istorije, tradicije i savremenog trenutka života. Planiran je za izvođenje u ambijentu nekadašnje rezidencije porodice Bizanti, koja je kasnije preuređena u vojnu kasarnu na lokalitetu Župa, čime dobijamo novu festivalsku scenu.
Autorski tim, pored Miljanića, čine tivatska kompozitorka Nina Perović i reditelj Aleksandar Jovanović iz Podgorice.
Performans kombinuje autentične elemente tradicije, poput klapskog pjevanja i maškara, sa savremenim muzičkim koloritom, uključujući video projekcije, foto printove velikog formata, muzički teatar i elektroniku.
Učestvuju tivatske klape Jadran i Bellezza, solisti Igor Perović, Nikola Latković i Romeo Lukšić, flautistkinja Bruna Matijević, a reditelj je i u ulozi naratora.
Jedinstveno iskustvo koje će publika ponijeti sa sobom nije samo umjetnički doživljaj, već i putovanje kroz kolektivno sjećanje i identitet Tivta, koje povezuje tradicionalno i savremeno, postavljajući pitanja o tome kako se grad mijenja, šta ostaje u njemu, a šta nestaje pod uticajem razvoja – tehnologija, inovacija, investicija. Neizostavni dio performansa, kao ono što ga zaokružuje, je i trpeza – riba na gradele i vino.
Kompozitorka Nina Perović kaže da joj je veliko zadovoljstvo što je dio ovog projekta.
“Drago mi je što sam i dio Festivala i samog projekta, koji je svojevrstan omaž Tivtu, gradu u kom sam odrastala. Performans obuhvata kompleksnu strukturu u svakom pogledu: susret starog i novog, tradicionalnog i savremenog, i svih nas koji smo u tome. Divno je što ćemo ga predstaviti u posebnom ambijentu i nadam se da ćemo publici pružiti jedinstven dozivljaj…Kompletna ideja je već sinergija različitih kreativnih energija i stvaralaca iz brojnih oblasti, sa različitom pozadinom i iskustvima. Raduje me saradnja sa Duškom Miljanićem i sa umjetničkom direktorkom festivala Draganom Jovanović, sa kojom je krenula čitava ideja, kao i što nam se pridružio Aleksandar Jovanović kao reditelj, te Bruna Matijević sa flautom, solisti i dvije nevjerovatne klape, koje čine taj grad i njegovu dušu. Ovo je prilika da pustimo da sve to živi punim plućima”, kazala je Perović.
Duško Miljanić je svoj autorski projekat “Lica mog vremena” svojevremeno predstavio kroz izložbu i knjigu kao pokušaj da se sagleda pozicija običnog čovjeka i lokalnog prostora, u odnosu na krupni kapital.
“Od samog početka sam želio da uključim različite umjetničke prakse u tretiranju naše današnjice, te je knjiga bila svojevrstan hibrid, a ja sam ostavio dosta manevarskog prostora za razradu tema. Bio sam počašćen, kada me je Nina, naša kompozitorka, inspirisana knjigom pozvala, sa željom da kroz svoj medij, muziku, nastavi tretiranje tih tema i da udružimo naše umjetničke medije. Na taj način, Lica našeg vremena nastavljaju da žive, postavljajući nova pitanja o transformaciji malih mediteranskih mjesta u mondenske turističke destinacije, sa lažnim sjajem, o zaštiti kulturnog nasljeđa i prostora, o sveukupnoj devastaciji i okupaciji društva. Na ovom muzičko-scenskom performansu, biće predstavljeni i neki detalji iz istraživačkog dijela, a to su razgovori sa protagonistima moje knjige, odnosno izuzetno vrijedni audio zapisi, te fotografski i video materijal, pun vrijednih poruka, nad kojima treba da se zamislimo, vezano i za Tivat i o životu uopšte”, istakao je Miljanić.
Drugi Tivat Music Festival biće održan od 18. juna do 20 avgusta na više lokacija u Tivtu.
Nina Perović je završila osnovne i specijalističke studije kompozicije na Muzičkoj akademiji na Cetinju u klasi profesora Žarka Mirkovića. Uporedo je studirala klavir: diplomirala je u klasi profesora Aleksandra Serdara, a specijalističke studije je završila u klasi profesora Vladimira Bočkarjova.
Zahvaljujući stipendiji Basileus nastavila je studije kompozicije na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, u klasi profesora Uroša Rojka, gdje je stekla diplomu Master. Doktorske studije kompozicije je završila u klasi profesora Srđana Hofmana na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Na Univerzitetu za muziku i izvođačke umjetnosti u Gracu završila je i jednogodišnje stručno usavršavanje u klasi profesora Klausa Langa. Trenutno je na usavršavanju u oblasti muzičkog teatra na Univerzitetu umjetnosti u Berlinu.
Nina Perović komponuje u sferi akustičke i elektronske muzike. Njene kompozicije izvođene su u prestižnim dvoranama u regionu (Slovenska filharmonija, dvorana Vatroslav Lisinski, Zadužbina Ilije M. Kolarca, Nacionalni teatar za operu i balet, CNP), na brojnim festivalima (A Tempo, Kotor Art, Espressivo, Mokranjčevi dani muzike, Unicum, Sonic fest, Lasciar Vibrare, TMF) i u mnogim evropskim državama. Neke od njenih kompozicija objavljene su u notnim zbirkama Vokalna muzika crnogorskih autora (Majka Jova u ruži rodila), Klavirint (Svita), te na kompakt diskovima Ansambla za novu muziku Gradilište (kompozicija Klanjalica) i Radijo-televizija Slovenija, ansambla za limene duvačke instrumente BRASS AG (kompozicija Presence). Usavršavala se na brojnim kursevima u inostranstvu kod renomiranih kompozitora poput Klausa Langa, Pitera Ablingera, Beata Furera, Enja Popea, Dmitrija Kourliandskog, Vinka Globokara, Stefana Prinsa.
Komponovala je muziku za brojne pozorišne predstave u saradnji sa poznatim domaćim, regionalnim, kao i evropskim rediteljima: Arpadom Šilingom, Javorom Gardevom, Aleksandrom Morfovom, Borisom Liješevićem, Radmilom Vojvodić, Mirkom Radonjićem, Varjom Đukić, i drugima.
Fotograf Duško Miljanić rođen je 1975. godine u Kotoru. Nakon završene srednje škole u rodnom Tivtu, preselio se u Podgoricu, gdje danas živi i radi. Svoje fotografsko znanje i umijeće usavršavao je u Foto-kino klubu Podgorica pod mentorstvom Voja Radonjića.
Diplomirao je i magistrirao na Međunarodnom univerzitetu za filmsku umjetnost „Europa Prima“ u Skoplju, na odsjeku za fotografiju, u klasi profesora Roberta Jankuloskog.
Njegovi radovi objavljivani su u mnogim publikacijama, časopisima, knjigama i monografijama.
Od 1998. godine, aktivno se bavi fotografisanjem Crne Gore, istražujući njene pejzaže, kulturu i društvo.
Učestvovao je na više od 80 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, dok je svoju prvu samostalnu izložbu održao 2006. godine u Ateljeu Josef Sudek u Pragu, u organizaciji kuratorke Vjere Borozan. Učestvuje u međunarodnim umjetničkim projektima i fotografskim radionicama poput Culture Lobby, Aftermath, Family album, Imago Mundi Art, Invisible lives. Inicijator je i jedan od organizatora međunarodnog salona fotografije 2006. i 2007. godine u Podgorici, kao i suorganizator brojnih fotografskih kurseva i stručnih radionica. Bio je član međunarodnih žirija na prestižnim festivalima, poput Rovinj Photodays, Photo Balkans i Sarajevo Photography Festival.
Od 2007. godine zvanični je fotograf Crnogorskog narodnog pozorišta, a od 2009. i ostalih pozorišta u Crnoj Gori.
Za svoj rad u oblasti pozorišne fotografije dobio je brojna priznanja, među kojima se ističu godišnje nagrade na Sterijinom pozorju za fotografiju u pozorišnoj umjetnosti (FIAP, 2014. i 2017. godine) i nagrada CNP-a iz 2013. godine.
Jedan od najznačajnijih autorskih projekata, koji je zaokružen knjigom „Lica mog vremena“, posvetio je rodnom Tivtu i njegovim stanovnicima.
Za svoj autorski rad u oblasti fotografije i videa, Miljanić je dobitnik brojnih značajnih nagrada koje su mu dodijelile relevantne institucije i festivali.
Aleksandar Jovanović rođen je u Podgorici, završio osnovno obrazovanje u OŠ „Maksim Gorki“ i srednje obrazovanje u Gimnaziji „Slobodan Škerović“. Diplomirao filozofiju na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Nikšiću, na kojem je bio student generacije, a zatim stekao i diplomu dramskog i audio-vizuelnog umetnika iz oblasti pozorišne i radio režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, pri Univerzitetu umetnosti. Studije režije završio u klasi prof. Dušana Petrovića i asistentkinje Ane Tomović. Trenutno je student master studija na istoj katedri, pod mentorstvom prof. Kokana Mladenovića.
Tri puta bio je stipendista Ministarstva prosvjete Crne Gore. Boravio je na razmjenama preko programa CEEPUS III na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Karl Franc Univerzitetu u Gracu.
Kao pozorišni reditelj, do sada je potpisao režiju sljedećih naslova: Leptir na anteni (FDU), Vineta Jure Sojfera (FIST), radio drama Glasovi porodice Harolda Pintera (Radio Crne Gore’), Tri praseta Stevana Koprivice (Gradsko pozorište, Podgorica), Policajci Slavomira Mrožeka (CNP, Podgorica), dokumentarno-igranu radijsku formu Sedmoro jevrejske djece po drami Keril Čerčil.
Njegova profesionalna i umjetnička praksa je do sada bila usmjerena ka pozorištu i filmu, preispitivanju kulturnog nasljeđa i interdisciplinarnim pristupima u umjetnosti.
Join the discussion