Njemačka turistička industrija predlaže testove umjesto karantina, kako bi omogućila sigurno putovanje nakon dramatičnog kolapsa turističke industrije, uzrokovanog strogim ograničenjima putovanja tokom pandemije korone, prenosi fvw.de.
Razumna strategija testiranja pružila bi jednaku zaštitu javnog zdravlja kao karantin, tvrdi predsjednik Njemačkog udruženja putničke industrije, Norbert Fiebig te naglašava: “Što više testova, to bolje.”
Prodaja njemačkog turoperatora pala je ove godine za 67% (novembar 2019. – oktobar 2020.), uključujući pad od 81% ljetnih prihoda, prema detaljnom istraživanju TDA za Njemačko udruženje putničke industrije (DRV).
Ogromna većina njemačkih turističkih firmi za toliki pad bukinga krivi pozive vlade i političara da ljudi ostanu kod kuće i ne putuju. Uz to, pravila karantina su glavna prepreka potrošačima koji trenutno rezervišu odmor, smatrajući odredište “nedostižnim”, govori istraživanje Njemačkog udruženja putničke industrije koje je sprovedeno među 200 turoperatora i 300 putničke agencije.
DRV sada poziva na jasnu strategiju javnog testiranja i vakcinacije u Njemačkoj u narednim mjesecima. U kombinaciji sa sveobuhvatnim konceptima higijene i sigurnosti tokom putovanja i odredišta, to bi potrošačima omogućilo “sigurno putovanje” sljedeće godine.
“Naš je zahtjev: testiranje, testiranje, testiranje!. Što više testova, to bolje.” naglasio je Fiebig dodajući da bi svi putnici u vazdušnom prometu prije polaska na put trebali napraviti “brzi” test antigena.
“Letjeti smiju samo oni sa negativnim rezultatima testa. Postupak bi se mogao ponoviti po dolasku na odredište, bilo na aerodromu ili u hotelu. Siguran sam kako će putnici biti spremni snositi troškove ovih testova, a ne putničke agencije koje se već suočavaju s ozbiljnim finansijskim poteškoćama.”-dodao je Fiebig.
Inače, avio kompanije već su počele s testiranje putnika putem brzih testova, kao što su United Grupa i Lufthansa, dok se na razini cijele avio industrije polako uvodi biometrija, tehnologija prepoznavanja lica,… što omogućuje beskontaktno iskustvo na aerodromima, što je važno obilježje sigurnosti u doba pandemije COVID-19. Takođe, postoji potreba i za standardizacijom.
Iz Međunarodnog udruženja vazdušnog saobraćaja (IATA) već mjesecima ističu kako fokus mora ostati na brzom testiranju putnika, kako bi se karantin mogao eliminisati i granice sigurno otvoriti, s ciljem aktivacije vazdušnog prometa.
Izvor: Goran Rihelj, HR Turizam
Foto: Lufthansa
Join the discussion