Nacionalni parkovi Crne Gore objavili su još jednu epizodu edukativnog serijala “Priroda je moj dom” koji se emituje na RTCG.
Serijal, koji nas upoznaje i podsjeća na vrijednost nacionalnih parkova i ostalih prirodnih ljepota naše zemlje, posebno se svidio namlađima.
Kako znamo da portal #ShareMontenegro čitaju školarci i nastavnici 🙂 trudimo se da vam prenesemo što više edukativnog sadržaja. Ova priča nam se, osim toga, posebno dopala i kao ideja za jesenji izlet.
Pa, hajdemo do Perasta i predivnog ostrva Gospa od Škrpjela!
Skriveno i bajkovito vještačko ostrvo jedinstveno je u svijetu po svojoj istoriji i ljepoti.
Foto: Anskar.Lenzen
Napravljeno je krajem 15. vijeka kada su, po legendi, braća Mortešić na hridi u Risanskom zalivu, 22.jula pronašli sliku Gospe. Peraštani su 1452. godine odlučii da na tom mjestu sagrade Bogorodici hram. Oko hridi je nabacano kamenje i podignuta mala kapela. U Fašinadi, tradicionalnom običaju, Peraštani i Bokelji su vjekovima nasipali kamenje, potapali oronule barke i turske brodove, tako da se vremenom površina ostrva sve više širila. Ono danas ima oko 3.000 m2 i na njemu se nalazi crkva Gospe od Škrpjela.
Prema drevnom običaju, barke okićene zelenilom i napunjene kamenjem, svake godine 22. jula isplovljavaju sa istočne strane Perasta i duž obale prema zapadnoj strani grada i onda kreću prema ostrvu. Stari običaji su da na barkama nalaze stariji muškarci, a to je zato što su stari Peraštani, prema tradiciji, čuvali mladiće od napada Turaka. Do današnjeg dana Bokelji nastavljaju tradiciju obnove temelja ostrva. Fašinada je poseban dan kada ostrvo Gospa od Škrpjela izgleda čarobno.
Foto: Ranko Maraš
Da li ste znali da se u crkvi koju su izgradili Venecijanci 1630., nalazi goblen koji je vezla Peraštanka Jacinta Kunić od 1803. do 1828. godine čekajući muža pomorca? Goblen je jedinstven jer je unikatno djelo koje je izradila od sopstvene kose.
Legende i priče se prenose s koljena na koljeno, zato i najmlađi znaju i rado govore o ostrvcetu.
Foto: Eugene Lata
Najintenzivniji radovi na crkvi izvođeni su od 1720. do 1725. kada je po nacrtu Ilije Katičića napravljen osmostrani prezvisterij sa kupolom i okrugli zvonik sa horizontalnim vijencima i puškarnicama. Na pročelju crkve je portal na kom se nalazi kip Gospe i Hrista.
Po narudžbini peraške opštine, Antonio Kapelano – skulptor iz Đenove je 1796. napravio mermerni oltar na kome se nalazi čuvena ikona Gospa od Škrpjela. Djelo je Lovra Dobričevića, umjetnika s kraja 15. vijeka.
Predstavnik Venecijanske slikarske škole, Bokelj Tripo Kokolja je, po narudžbini Peraštanina Andrije Zmajevića, oslikao unutrašnjost crkve. Na zidovima i tavanici nalazi se 68 njegovih slika na platnu. U nižim djelovima su naslikane scene iz Starog zavjeta, a na samom vrhu i gornjim zonama zidova su scene iz života Bogorodice. Na tavanici u centralnom dijelu je velika slika Uznesenja Bogorodice. Na tavanici se nalazi još 40-tak slika, između kojih prolazi pozlaćeno uže – simbol pomorstva. Na bočnim zidovima crkve je mnoštvo reljefnih, srebrnih pločica. Pomorci bi, prije odlaska na more, ostavljali pločice jer su vjerovali da će ih tako, tokom plovidbe, štititi Gospa od Škrpjela.
U crkvi postoji i nekoliko arheoloških zbirki, slika, rukotvorina, predmeta iz svakodnevnog života.
Ukoliko do sada niste posjetili ovo jedinstveno ostrvo, iskoristite još uvijek lijepe jesenje dane. Uživaćete u pogledu, mirisu mora, istoriji, tradiciji.
Pogledajte emisiju:
Naslovna fotografija: Jovo Todorović
Join the discussion