Baš kao sto ste i navikli od portala Share Montenegro, uvijek vam donosimo zanimljive i drugačije priče.
Prošle godine smo vas upoznali sa Via Ferratom iznad Kotora.
Za one koji ne znaju, Via Ferrata predstavlja osiguranu planinarsku stazu kojom se, uz pomoć sajle i metalnih gazišta, prelaze nepristupačne dionice planinskih masiva.
Ferate su pogodne ne samo za profesionalne alpiniste, nego i za ljude prosječne fizičke spremnosti koji se ne bave aktivno planinarenjem i sportom.
Imamo značajan razlog zašto ponovo pišemo o ovoj vrsti avanture.
Naime, Via Ferrata ove godine prvi put se organizuje u sniježnim uslovima i to u nacionalnom parku Durmitor.
“Razlog zbog čega ovaj uspon nije organizovan češće je nepristupačnost i bezbjednost u zimskim uslovima na stijeni, kao i razlog što je dan kraći zimi, a prilazak sami Uvitoj Gredi traje duže nego obično, i onda ostaje vrlo malo vremena za uspon i silazak, koji takođe oduzimaju mnogo više vremena nego tokom toplijih mjeseci. Veći je izazov popeti Via Ferratu u snijegu i ledu kada je i oprema za uspon drugačija i kada vremenski uslovi nisu toliko povoljni i dobri kao tokom ljetnjih mjeseci”, kazao nam je Petar Backović, vlasnik “Montagna Travel Montenegro” u čijem sklopu funkcionišu jedine dvije crnogorske ferate.
Petar je za one koji razmišljaju da li da se okušaju u ovoj avanturi opisao o kakvom adrenalinskom poduhvatu je riječ.
“Zaista je poseban doživljaj kada se nađete na visini od 2198m/nv i imate osjećaj kao da se nalazite u jednoj zimskoj bajci. Zavisno od visine sniježnog pokrivača, krećemo sa različitih lokacija odnosno približavamo se mjestu Sedlo, koliko je moguće, automobilom. Nekada je to 1km a nekad i 5km. Stavljamo opremu za Via Ferratu u rančeve a ostalu zimsku alpinističku opremu potrebnu za pristup Via Ferrati uzimamo i krećemo. Ta oprema se sastoji od planinarskih štapova, cepina, užadi, nepromočive jakne i pantalone, specijalne cipele na koje se mogu montirati dereze, naočare, rukavica, kape i kacige, kao i dovoljno hrane i vode za cijeli dan. Takođe, sa sobom nosimo i opremu za prvu pomoć, čeone lampe i aluminijske folije koje služe u slučaju ekstremno niskih temperatura, kako bi se ugrijali. Sa svom ovom opremom krećemo se asfaltnim putem koji je prekriven snijegom ka prevoju Sedlo”, objašnjava Petar.
Navodi i koji su dalji koraci koji se moraju poštovati.
“Oblačimo i opremu predviđenu za uspon na Via Ferratu, i navezujemo pojedince iz grupe jedne za druge alpinističkim užetom, u slučaju pada na nekoj strmoj litici. Krećemo se oko 40-50 min do početka Via Ferrate. Kada smo stigli, navezujemo se na čeličnu sajlu, koja je u ovom slučaju zaleđena, te je ne koristimo odnosno ne dodirujemo toliko kao ljeti, jer postoji mogućnost od zaleđivanja (lijepljenja) rukavica za sajlu. Svu nepotrebnu opremu ostavljamo na dno Via Ferrate i nosimo samo alpinističku opremu da bi sebi olakšali uspon. Penjanje prilagođavamo uslovima u stijeni i povećavamo mjere bezbjednosti radi uvećanog rizika pada penjača, kao i povećanja razdaljine između penjača u odnosu na onu tokom uspona tokom ljetnjih mjeseci, u slučaju pada, kako ne bi povrijedili nekog ko se penje ispod njih, jer na nogama imaju oštre dereze”, kaže Petar koji dodaje i da uspon ide mnogo sporije zato što su hvatišta u stijeni prekrivena snijegom.
“Hladnoća i vjetar dodatno otežavaju kretanje kao i veća klizavost odnosno slabiji oslonac nas dodatno usporavaju. Prelazimo visinsku distancu od 300m od prevoja Sedlo do vrha Uvite Grede. Na vrhu treba obratiti pažnju jer ima više vjetra, a pošto je zima i ima leda i samim tim i veća mogućnost da se penjači poklizaju i ozlijede, moraju da koriste sajlu na vrhu Uvite Grede, a na dionici na kojoj nije postavljena sajla moraju ići u planinarskoj navezi (2 ili više alpinista povezani užetom, za kretanje u strmim djelovima planine u zimskim uslovima uz korišćenje dereza i cepina, u slučaju da jedan od penjača padne, da ostali u navezi mogu da odreaguju i da mu spriječe dalji pad)”, kaže Petar.
I na vrhu prava poslastica.
“Predivan pogled se pruža sa vrha, zbog čistog vazduha, i vidljivost je veća nego ljeti. Možemo da vidimo Sedlenu gredu, Šarene pasove, Bobotov kuk, Šljeme, Stožinu itd. Ovakav uspon na Via Ferratu u nacionalnom parku Durmitor je zaista poseban jer se ne možemo svakodnevno naći u ovakvim uslovima, na ovakvim visinama i predjelima”, opisuje naš sagovornik.
Onda slijedi spuštanje sa Uvite Grede i nastavlja se niz Via Ferratu predviđenu za spust. Poslije Via Ferrate dolazi se polako do prevoja Sedlo.
Važno je napomenuti da je zimska Via Ferrata u uslovima Durmitora predviđena samo za alpiniste sa iskustvom penjanja tokom zime i hladnih vremenskih uslova.
Svi zainteresovani organizatore mogu da kontaktiraju putem Facebook stranice Montagna Travel Montenegro, e-maila [email protected] i putem kontakt telefona +382 67 758 662.
Nagradna igra za one željne adrenalina
Za sve one koji bi da za početak da probaju manje zahtjevnu Via ferratu iznad Kotora Montagna Travel Montenegro i Share Montenegro poklanjaju dva puta po dvije propusnice za ovaj uspon krajem februara.
Potrebno je da lajkujte Facebook stranice Montagna Travel Montenegro i Share Montenegro, šerujete tekst i u komentaru napišete koga biste rado poveli sa sobom u avanturu.
Dva najsrećnija čitaoca izabraćemo putem random aplikacije commentpicker.com.
Uživajte u Via Ferrata avanturi! 🙂
Join the discussion