Ko ljetuje u Budvi, plažu Mogren doživljava kao idealnu uvalicu za prijatno kupanje, sunčanje i fotografisanje.
A jeste li znali da se, prema predanju, na jednoj od najljepših plaža Jadrana odigrao brodolom, iz kojeg je i poteklo ime Mogren.
Foto: Instagram – irina_hnatyk
Šta se zapravo dogodilo…Plaža je dobila ime po izvjesnom brodolomcu Mogrenu, kojeg su talasi izbacili na ovu plažu, kao jedinog preživjelog, sa potopljene španske galije. U znak zahvalnosti, preživjeli mornar je u zaleđu ove plaže sagradio crkvu Svetog Antuna.
Crkva je bila posvećena katoličkom svecu Sv. Antunu Padovanskom, a posjećivali su je vjernici iz Budve na dan Sv. Antuna, koji se proslavlja 13. juna svake godine. Mještani su na misu dolazili barkama, a kako pamte stariji Budvani, postojao je običaj da sezona kupanja ne počinje prije dana Sv. Antuna.
Foto: Instagram – Kibus_Tanya
Nažalost, ova crkva danas nije sačuvana, jer je ubrzo nakon Drugog svjetskog rata i dolaska komunista na vlast u nekadašnjoj Jugoslaviji, porušena i pretvorena u restoran.
Priča o napadu ajkule
Jedini poznati napad ajkule na čovjeka na crnogorskom primorju, koji se završio tragično po žrtvu, desio se 13. jula 1955. i to baš na plaži Mogren.
Naime, tri mladića odveslala su drvenom barkom ka Budvi iz pravca Jaza, gdje su ljetovali u koloniji studenata. Kod uvalice na samom rubu desne plaže Mogren, tik do velike ravne stijene koja je i danas omiljeno mjesto za sunčanje, zastali su da se okupaju.
U vodu je prvi uskočio 21-godišnji student elektrotehnike iz Čačka Stevan Stevica Tomašević i ubrzo nakon toga bio napadnut.
Prema tvrdnjama lokalnih ribara, Tomaševića je napala velika bijela ajkula koju je primijetila i mornarička straža pokušavajući kasnije bezuspješno da je ulovi. Navodno, ajkula je bila dugačka čak 6,5 metara. Prema sjećanjima starijih Budvana, doplivala je na crnogorsko podmorje za jednim američkim brodom, a ka obali je privukla lešina magarca koju je neko bacio nedaleko od uvale na rubu plaže Mogren gdje se desio smrtonosni napad.
Par dana nakon tragedije, porodica i prijatelji nesrećnog mladića isplovili su čamcima do mjesta nesreće i oprostili se od njega bacivši cvijeće i vijence u more. Mladić je prije skoka u vodu imao majicu Kajakaškog kluba Čačak koja je imala na leđima izvezeni broj 137, koji odgovara datumu njegove smrti.
Mjesec nakon tragedije, pri vrhu visoke stijene koja se uzdiže iznad uvalice na rubu plaže Mogren, porodica nesrećnog mladića postavila je spomen ploču. Ona i danas stoji na istom mjestu, ali natpis sa pljosnog kamena koji ograđuje uvalicu ispod stijene moguće je bilo pročitati jedino uz pomoć dvogleda, zbog toga što je patina danas sakrila slova na tabli.
Na tabli je ispisano: „U uvali iza ove stijene, kupajući se sa drugovima, 13 VII 1955 izgubi život Stevan – Stevica Tomašević, student elektrotehnike iz Čačka, u svojoj 22 godini, kao žrtva morske nemani. Neutješna porodica i drugovi”.
Budvanska balerina – simbol grada
I dok uživate na plaži Mogren i razmišljate o nevjerovatnim ljudskim sudbinama koje su ispisane na tom mjestu, pogled vam krasi statua “Budvanske balerine”. Skulptura je djelo beogradskog vajara Gradimira Aleksića.
Foto: Instagram – ChicoAssis
Ova statua inspirisana je jednom starom lokalnom legendom o djevojci koja je bila vjerena za mornara. Mornar je otplovio na daleke pute ne bi li zaradio za zajednički život s njom. Nikada se više nije vratio, a djevojka mu je ostala vjerna i svako jutro je dolazila do ove stjene. Ona ga je godinama čekala, sve dok je jedno jutro nisu našli mrtvu upravo na tom mjestu.
Tvrđava Mogren
Nađete li se na plaži Mogren ovog ljeta, a avanturista ste, onda posjetite i tvrđavu Mogren koja se nalazi tik iznad plaže.
Izgrađena je 1860. Austrougarima koji su vladali u to vrijeme kako bi zaštitili zapadne granice Budve. Tvrđava je bila moćna odbrambena struktura gotovo pravougaonog oblika sa visokim zidovima i kulama u uglovima. Uz njenu pomoć, trupe su preuzele kontrolu nad svim pristupima gradu, uključujući i sa mora.
Foto: Instagram – Gigliamatto
Tvrđava se nalazi u uvali Mogren između plaza Mogren i Jaz, samo jedan kilometar od Budve.
Kao rezultat nekoliko zemljotresa i nemara, trenutno ova tvrđava nije u potpunosti očuvana, pa budite posebno obazrivi prilikom posjete.
Ne propustite fenomenalan pogled sa vrha na cijelu Budvu.
Izvor: Budva od mita do stvarnosti, Vlado Đ. Duletić, MojaCrnaGora, RTV Budva
Naslovna fotografija: Instagram – Jovana Vučeljić
Join the discussion