Kada je Alexandra Talty, novinarka Forbes-a, pravila jednu od svojih top lista, konsultovala je iskusne stručnjake za putovanja, poput bračnog para Kach i Jonathan Howe, a oni su na čuvenu listu najboljih destinacija stavili Crnu Goru.
Crna Gora na Forbsovoj listi: Ne morate da “opljačkate banku”, a biće vam nezaboravno
Travel blogeri, koji su posjetili više od 80 zemalja i 7 kontinenata (uključujući i Antartik), bili su očarani Herceg Novim i Perastom, a našu zemlju su posjetili na pet dana, što im, kako su tada rekli, nije bilo dovoljno.
Zato su odlučili da se presele u Crnu Goru!
Kach i Jonatan danas žive u Crnoj Gori, tačnije Herceg Novom. Kako je došlo do toga? Hajde da upoznamo ove digitalne nomade 🙂
“Naša prva posjeta Crnoj Gori desila se 2017. na poziv Turističke organizacije Herceg Novi. Ovaj grad ima mnogo toga da ponudi, čak i zimi, a direktor i njegov tim su se potrudili da se lijepo provedemo. Jedrili smo, šetali i probali lokalne specijalitete. Bili smo toliko oduševljeni da smo odmah odlučili da uvrstimo Herceg Novi u Forbsovu listu najboljih svjetskih destinacija! Sljedeće godine smo doputovali u avgustu i doživjeli Herceg Novi ljeti. Onda smo 2019. dobili poziv od TO Herceg Novi da budemo gosti na regati, međutim, u Crnu Goru sam se tada vratila u invalidskim kolicima” – priča Kach za portal #ShareMontenegro.
32-godišnja Filipinka doživjela je saobraćajnu nesreću u Pakistanu par mjeseci prije nego što će ih TO Herceg Novi pozvati na regatu.
“U Institutu “Simo Milošević” u Igalu sam dobila najbolju moguću fizikalnu terapiju i prohodala nakon dva mjeseca! Zbog svega ovoga, odlučili smo da ovdje kupimo kuću. U oktobru 2019. našli smo predivnu, kamenu kuću u Bijeloj i odlučili da tu živimo” – kaže ona.
Zvuči tako jednostavno, posjetite neku zemlju, svidi vam se, a onda tu i ostanete. Moguće je, ukoliko radite posao koji zahtijeva samo dobru internet konekciju i lap top. Sve je više onih koji rade od kuće. Jonathan i Kach žive život digitalnih nomada od 2013.
“U Velikoj Britaniji sam radio u oblasti arhitekture do 2013. kada sam odlučio da putujem i radim online. Moja supruga Kach i ja zajedno radimo na blogu Two Monkeys Travel. Takođe smo pustili u rad i Mr. & Mrs. Howe blog. Biti digitalni nomad nije posao sam po sebi, više je to način na koji radite. Ukoliko vam je za obavljanje posla potreban samo lap top, znači da možete da živite bilo gdje, zar ne? Digitalni nomadi često mijenjaju lokacije. Prije nego što je COVID 19 zakomplikovao situaciju, naš plan je bio da živimo u Bijeloj i odatle putujemo i pišemo o tome. Bijelu smo odabrali kao bazu upravo zbog blizine aerodroma Tivat i Dubrovnik” – iskren je 36-godišnji Britanac.
Mnoge destinacije pokušavaju da osmisle strategije za privlačenje digitalnih nomada. Riječ je uglavnom o visokoobrazovanim osobama (piscima, IT stručnjacima, novinarima, dizajnerima,..) koje mogu, između ostalog, na svoj način pomoći zajednici.
Jonathan i Kach su objavili četiri članka u Forbes-u o Herceg Novom, na primjer. Sada rade na novom projektu – agenciji Montenegro Digital Nomad koja olakšava ostalim digitalnim nomadima preseljenje u Crnu Goru. Na svom instagram profilu 2monkeystravel , kao i Facebook grupi Montenegro Digital Nomads, ovaj britansko – filipinski par svakodnevno upoznaje ljude sa životom u Crnoj Gori.
Šta je to što jednu zemlju čini poželjnom destinacijom za ljude poput njih? Brz internet, niski troškovi boravka, mogućnost zdravstvene zaštite, jednostavne procedure oko vize… Da, ali Jonathan kaže da nije sve u tome.
“Osim pragmatičnih razloga koje ste naveli, ono što jednu zemlju čini posebnom su njeni ljudi. Mi smo oduševljeni vašim načinom života ovdje u Crnoj Gori. Bez obzira na probleme koji su prisutni, kao i u svim drugim zemljama, ljudi su veoma ljubazni, raspoloženi i jednostavno umiju da uživaju u životu. Naša filozofija takođe podrazumijeva balans između posla i privatnog života, znati napraviti pauzu za kafu, radno vrijeme do 3 i slično. Tu smo se poklopili. Nakon 7 godina putovanja, našli smo mjesto gdje želimo da se skrasimo. Naravno, treba pomenuti i cijene nekretnina, koje su ovdje znatno niže u odnosu na ostatak Evrope” – naglašava on.
Osim što rade i uživaju u svojoj kući u Bijeloj, Jonathan i Katch uče naš jezik, jedre i voze motor. Nedavno su ga kupili i njime otkrili sjever naše zemlje.
“Zaljubili smo se u planine. Jonathan je boravio u Velikoj Britaniji četiri mjeseca, odlučio da kupi motor i vrati se njime u Crnu Goru. Tako da smo dobar dio ljeta proveli vozeći se kroz Plužine, Žabljak i Kolašin. Definitivno ćemo u budućnosti sjeveru posvetiti više vremena!” – ispričala nam je 32-godišnja Katch.
Za kraj, ne ostaje nam ništa drugo nego da ovom simpatičnom paru poželimo puno sreće i zahvalimo se što rado dijele lijepe utiske o Crnoj Gori sa drugima. Čini se da nam to nikada nije bilo potrebnije.
Join the discussion
Thanks for sharing that information with us. This is so valuable information for the best travel applications. Visit us as well – https://pathfinderstravel.com/by-relecting-on-the-virginia-arts-festival/