UNESCO svake godine na listu svjetske baštine uvrsti po nekoliko oblasti od velikog kulturnog i prirodnog značaja za čovječanstvo. Komitet Uneska ove godine se sastao u Bakuu, prijestonici Azerbejdžana, a ovo su znamenitosti koje su ove godine svoje mjesto našle na listi najznačajnijih.
Nacionalni park Vatnajokul na Islandu je vulkanska oblast koja obuhvata skoro 14 posto ukupne teritorije ostrva. Park je ispunjen glečerima i drugim zadivljujućim djelima zaleđene i uzavrele prirode, uključujući i polja lave i jedinstvenu faunu koja tu živi.
Oblast francuske južne i antarktičke teritorije mnogi opisuju kao “oazu” u sred Južnog okeana. Na raštrkanim ostrvima, koja su takođe postala dio Uneskove svjetske baštine, živi ogroman broj različitih vrsta sisara i ptica, uključujući i kraljevske pingvine.
Grad Džaipur nalazi se u Indiji, na sjeverozapadu pokrajine Radžastan. Opasuju ga stare zidine, a poznat je i kao “ružičasti grad”. Mnoge kuće sa uređenim fasadama sazidane su još kada je grad i osnovan 1727.
Drevne japanske grobnice u Osaki, njih ukupno 49, datiraju iz perioda od trećeg do šestog vijeka nove ere. Ove nadgrobne humke različitih su veličina i oblika, a ona u sredini, inače najveća grobnica u Japanu, nazvana je po caru Nintokuu.
Procjene govore da je drevni mesopotamski grad Vavilon na reci Eufrat, oko 85 kilometara južno od Bagdada, star najmanje 4.300 godina. Nekada je bio glavna turistička atrakcija, prije nego se Irak našao u vihoru nekoliko ratova koji traju već četiri decenije, zbog čega su radovi na obnovi započeti tek nedavno. U Vavilonu je kralj Hamurabi napisao svoj čuveni zakon, a smatra se i da je Aleksandar Veliki umro upravo u ovom gradu 332. godine prije nove ere.
Lokalitet Bagan u Mjanmaru nekada je bio prijestonica nekoliko drevnih kraljevstava Burme, a tu se još uvijek nalazi na hiljade budističkih hramova. Bujni i živopisni tropski krajolik dodatno je doprinjeo da ova lokacija postane pravi magnet za turiste.
U središnjem dijelu Laosa nalazi se „Ravnica ćupova“. U unutrašnjosti hiljada misterioznih struktura pronađeni su leševi stari više od dvije hiljade godina, pa arheolozi vjeruju da tajanstveni kameni ćupovi potiču još iz Gvozdenog doba i da su zapravo korišćeni za sahranjivanje.
Brda Koneljijano i Valdobijadene u Italiji čuvena su po proizvodnji pjenušavog vina Proseko koje u inostranstvu važi za najpopularnije italijansko vino. Izvoz ovog vina je samo od početka ove godine porastao za 21 procenat.
Izvor: Teleporter.rs
Join the discussion