Pumpni sistem Đerane je počeo sa upumpavanjem svježe morske vode u solanske bazene, kako bi se održali optimalni ekološki uslovi za boravak ptica na tom području, saopštavaju iz Nacionalnih parkova Crne Gore.
Sistem je pušten u pogon nakon završenih radova na Đeranskom kanalu, čiji su zidovi, na pojedinim mjestima, bili urušeni i tako blokirali upumpavanje vode.
“Za optimalno funkcionisanje vještačkog ekosistema, kao što je Ulcinjska solana, potrebno je mnogo ulaganja, što su potvrdili i strani eksperti u Studiji, a angažovali su ih predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma. I mi iz Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore smo, u skladu sa postojećim kapacitetima, realizovali niz mjera u cilju zaštite i upravljanja ovim područjem” – navodi se u saopštenju.
Tako je JPNPCG, uz pomoć Vlade Crne Gore i Ministarstva održivog razvoja i turizma, riješilo problem popravke postojeće i nabavku nove pumpe. JPNPCG je tokom jula 2018. obezbijedilo bager za sanaciju narušenih nasipa i bentova na Ulcinjskoj Solani, kako bi bili obezbijeđeni uslovi za protok vode koja je značajna za održavanje osjetljivog ekosistema na ovom području.
“U narednom periodu smo planirali da se nasipi održavaju mašinski, a ne ručno, kao što je do sada bila praksa. Takođe, na inicijativu JPNPCG, kapitalnim Budžetom predviđeno je da Vlada u ovoj godini izdvoji 1.000.000,00 eura za sanaciju nasipa, a realizaciju će sprovoditi Uprava za javne radove Crne Gore” – ističe se u saopštenju.
Podsjećamo, odlukom Vlade Crne Gore, Javnom preduzeću za nacionalne parkove Crne Gore povjereno je upravljanje prostorom ulcinjske Solane, u cilju zaštite biodiverziteta, od avgusta 2015.
“U dosadašnjem radu ostvarili smo saradnju sa brojnim subjektima uključujući resorno ministarstvo, nadležne institucije i organizacije, NVO sektor, kao i predstavnike Opštine Ulcinj. Svi oni su konstruktivnim prijedlozima doprinosili da se na valjan način obavljaju predviđene aktivnosti definisane Programom upravljanja za Solanu JPNPCG” – kažu iz JP Nacionalni parkovi.
Naglašavaju da su, i nakon isteka Ugovora o zakupu Ulcinjske solane 24. avgusta 2020., zainteresovani za produženje ugovora. Tako bi, kao odgovorna institucija, znanjem i stručnošću svojih zaposlenih, doprinijeli očuvanju ovog jedinstvenog područja, ukoliko opština Ulcinj do tada, za to ne bude spremna.
“Svi zaposleni u JPNPCG su ponosni što mogu učestvovati u upravljanju ulcinjskom Solanom, koja predstavlja jednu od deset najvećih i ujedno najmlađih solana na Mediteranu. Solana je i stanište od globalnog značaja za boravak i gniježđenje vodenih ptica, koje je 2019. proglašeno Parkom prirode, kao i Ramsar područjem, močvarom od međunarodnog značaja” – zaključuje se u saopštenju.
Join the discussion