Turističke organizacije Danilovgrada i Trebinja te Zajednica opština Albanije, kao i Opštine Danilovgrad i Lješ krenuli su u zajednički projekat „Legends of the fortress“.
Projekat nam je već na samom početku privukao pažnju jer Danilovgrad, iako ima šta da pokaže, nije prepoznat kao turistička lokacija. Dodatno je zanimljivo što je i region uključen u cijelu priču.
Menadžer projekta „Legends of the fortress“ Dušan Šćepanović za portal Share Montenegro kaže da je sve počelo 9.novembra prošle godine, a trajaće do 9.juna ove.
“Vrijednost projekta je 53.995 eura, a podržan je kroz Program razvoja i promocije turizma Savjeta za regionalnu saradnju (RCC), koji finansira Evropska unija i u uslovima poziva je bilo naznačeno da projekat treba da uključi povezivanje više partnera iz zemalja obuhvaćenih programom. S obzirom na to da smo kroz projekat željeli da ispromovišemo Spušku tvrđavu, odabir partnera iz Trebinja i Lješa se činio kao logičan izbor, naročito zbog činjenice da i oni posjeduju tvrđave, koje bi trebalo dodatno promovisati”, priča nam Dušan.
Kako nam je objasnio, ovim projektom žele da doprinesu održivosti regionalnog turizma, kao i povećanju biznis aktivnosti u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Albaniji, kroz kreiranje jedne zajedničke turističke rute bazirane na nasljedstvu tvrđava.
“S obzirom na to da Spuška tvrđava nije u dovoljnoj mjeri turistički valorizovana, osnovna ideja nam je bila da upravo ovim projektom učinimo početni korak ka njenoj valorizaciji, a takođe da njoj priključimo i tvrđave iz Trebinja i Lješa, kod kojih smo takođe prepoznali prostor za bolju turističku promociju. Ono u šta iskreno vjerujemo, jeste to da ćemo kroz ovaj projekat uspjeti da kreiramo regionalnu turističku rutu koja će biti prepoznata među turistima”, smatra naš sagovornik.
Pored Spuške tvrđave, projektom su takođe obuhvaćene i tvrđava Strač koja se nalazi u Trebinju, kao i Lješka tvrđava.
Nas je interesovalo na koji način će privući stanovnike Crne Gore, i turiste da pođu i upoznaju, za mnoge, i dalje neistražen dio naše zemlje.
“Projektom je predviđena organizacija promotivnih događaja, koji će biti organizovani u aprilu/maju (precizan termin još nije definisan, a zavisiće i od vremenskih uslova), u neposrednoj okolini tvrđava ili na samim tvrđavama, a obuhvataće sajmove na kojima će biti predstavljeni poljoprivredni i zanatski proizvodi lokalnih proizvođača. Svi posjetioci ovih događaja će tih dana moći da se uvjere u kvalitet ponude domaćih proizvođača, a pored toga će moći i da uživaju u kvalitetnom programu, koji će imati za cilj da ih bolje upozna sa pomenutim lokalitetima”, najavljuje Dušan.
A kakvu priču priča Spuška tvrđava…
“Ako bi govorili o istorijatu Spuške tvrđave, onda ja sigurno nijesam prava adresa, međutim ono što sa sigurnošću mogu reći, jeste to da Spuška tvrđava predstavlja veoma važan lokalitet kako za Danilovgrad, tako i za Crnu Goru. Smještena je na vrhu Spuške glavice, sa koje se pruža prelijep pogled na rijeku Zetu, Spuž i uopšte Bjelopavlićku ravnicu, a vjerujem da je upravo ta strateška pozicija Spuške glavice bila i presudna, za odluku Turaka da na njoj grade tvrđavu. Kada govorimo o trenutnom stanju Spuške tvrđave, moram napomenuti da, iako je kroz istoriju nosila epitet “neosvojiva”, ipak nije na pravi način uspjela da odoli “zubu vremena”. Međutim, svi oni koji se odluče da posjete Spušku tvrđavu, na osnovu njenih ostataka, jasno će moći da vide da je riječ o jednom veoma značajnom istorijskom lokalitetu. Takođe, važno je napomenuti da se krajem prošle godine na Spuškoj tvrđavi otpočelo sa arheološkim istraživanjima, tako da imamo razloga da vjerujemo, da će u skorijem periodu biti i novih otkrića, koja će dodatno motivisati ljude da dođu i posjete Spušku tvrđavu”, kaže sagovornik našeg portala.
Projektom je, između ostalog, predviđena i izrada dvije studije i brošure.
Jedna studija će sadržati legende i interesantne priče u vezi pomenutih tvrđava, dok će druga biti osmišljena na način da sadrži jasne preporuke za razvoj biznisa u okolini navedenih lokaliteta.
Brošure će sadržati kratke informacije o tvrđavama i one će biti podijeljene posjetiocima promotivnih događaja.
Takođe, posjetiocima će na danima promotivnih događaja biti predstavljene i predstave koje će sadržati elemente legendi, kao i promotivni film, koji će imati za cilj da nas bliže upozna sa tvrđavama koje su obuhvaćene projektom.
Koliko će sve zapravo pokrenuti Danilovgrad u turističkom smislu, koji je, po mnogima, zapostavljen?
“Vjerujem, da bi vam na ovo pitanje bolji odgovor dale kolege iz Turističke organizacije Danilovgrad, međutim ja, kao neko ko je stanovnik toga grada, mogu kazati da Danilovgrad ima značajne turističke potencijale, naročito zbog činjenice da se manastir Ostrog, koji je jedna od najvećih i najposjećenijih pravoslavnih svetinja, nalazi upravo u našoj opštini. Takođe, pored manastira Ostroga, u Danilovgradu se nalazi još i manastir Ždrebaonik, kao i veliki broj istorijskih lokaliteta, koji takođe imaju prostora za turističku valorizaciju, kao što su: Adžijin most, Martinićka gradina, Spomen dom „Martinićka bitka“, spomenik na Lazinama, most Jelene Anžujske, kao i veći broj speleoloških lokaliteta. Vjerujem, da Danilovgrad ima mnogo toga da ponudi turistima i da svi oni koji posjete Danilovgrad će sigurno iz njega ponijeti sa sobom lijepe uspomene”, poručuje Dušan za kraj razgovora u kojem je dao dovoljno razloga da posjetite Danilovgrad.
Join the discussion