Iako na prvi pogled ne djeluje turistički zanimljiva, Podgoricu je za osam mjeseci posjetilo preko 118 hiljada turista.
Ubrzano se razvijala od 1946, kada je pod nazivom “Titograd” preuzela status Glavnog grada od Cetinja. Brojala je tada oko 6 500 stanovnika. Danas, taj broj prelazi 187 000, što dovoljno govori o dinamici kojom se razvija.
Podgorica je moderan i dinamičan grad koji spaja bogatu istoriju, prijatne stambene kvartove i praktičnu infrastrukturu. Ovdje je lijepo živjeti zahvaljujući toploj klimi, zelenim parkovima i blizini prelijepih planinskih i primorskih predjela. Ako vam se sviđa Podgorica, možete iznajmiti ili kupiti nekretninu tamo (ili u bilo kom drugom gradu Crne Gore) na sajtu Nepokretnost.me
Interesantna je destinacija kada je riječ o kongresnom turizmu, a šta vidjeti u glavnom gradu Crne Gore?
1. Medun
Foto: Dinarsko gorje
Na 13-tom kilometru od Podgorice (Kuči), naći ćete grad koji potiče još iz antičkog perioda. Bio je uporište ilirskog plemena Labeata, ali danas su vidljivi samo djelovi zidova iz tog perioda. Ostaci Medunskog grada uglavnom pripadaju srednjovjekovnom turskom utvrđenju.
Zapravo, na ovom lokalitetu se nalaze građevine iz više perioda – od praistorije do srednjeg vijeka.
Osim ostataka Ilirskog grada Meteona, na Medunu možete posjetiti i crkvu sv. Nikole, kao i rodnu kuću crnogorskog vojvode, junaka i književnika, Marka Miljanova.
2. Duklja
Foto: Podgorica.me
Na ravnom platou između rijeka Zete i Morače, samo 3 km udaljen od Podgorice, nalazi se drevni grad Doklea.
Rimske legije su je osvojile u I vijeku, poslije dugih borbi sa Ilirima. Napravili su grad koji je, za ono doba bio veliki – sa 8-10 hiljada stanovnika. Postala je politički, kulturni i religiozni centar provincije Prevalis. Imali su razvijene trgovinske veze s Italijom i Dalmacijom, a kasnije i sa Makedonijom i Grčkom.
Početkom VI vijeka, Duklja je doživjela katastrofalalan zemljotres, a 609. godine su je opljačkali i ponovo razorili Avari i Sloveni. Pominje se još dugo, ali se već u 10. vijeku sve češće umjesto starog javlja novi naziv Zeta.
3. Nijagara na Cijevni
Mjesto koje će vam se sigurno dopasti, a za koje mnogi još ne znaju, nalazi se na 4 km udaljenosti od glavnog grada. Riječ je o vodopadu na rijeci Cijevna, kojeg je lokalno stanovništvo prozvalo “Nijagara”.
Foto: Bojana Vasović
Zidan je prije 150 godina, za potrebe rada vodenice. Međutim, mlinove je nekoliko puta rušila snaga rijeke, a lokalno stanovništvo prepričava čudan savjet kojeg je graditeljima tada dala jedna starica – između kamenja treba postaviti ovčju vunu. Čuvene podgoričke vrućine ljeti otkriju upravo te kamene ploče od kojih je vodopad sazidan.
Mlinova više nema, ali glavni grad je bogatiji za jedno lijepo izletište.
4. Gorica
U samom centru grada naći ćete pravi raj za rekreativce – park šumu Gorica, a čist vazduh i odsustvo buke čini da zaboravite da se nalazite u glavnom gradu.
Foto: Turistička organizacija Podgorica
Na ulazu u park se nalazi jedna od najstarijih građevina u Podgorici – crkva Sv. Đorđa. Građena prije devet vjekova, crkva sa dušom je i danas omiljeno mjesto vjernika. Misterija tajnog prolaza kod oltara oduvijek golica maštu, međutim nije poznato da li je postojao tajni prolaz do Duklje, prema jednoj ili do obale Morače, prema drugoj verziji, iako su speleolozi istraživali ove navode.
Tu je i Avanturistički park, a na vrhu se nalazi mauzolej herojima iz Drugog svjetskog rata – Palom borcu.
5. Stara Varoš i Sahat kula
Stara Varoš je bila jezgo Podgorice u periodu osmanlijske vlasti i izrazito je orijentalnih karakteristika.
Foto: Podgoričke legende
Panoramom dominira Sahat kula, jedna od malobrojnih građevina koja je preživjela njemačko bombardobanje Podgorice u Drugom svjetskom ratu. Sagradio ju je 1667. Hafis-paša, koji je sat navodno donio iz Italije i u njega ugradio zvono i tegove neobične težine. Rekonstrukcija ovog simbola Podgorice je završena 2017.
6. Dvorac Petrovića
Nekadašnja rezidencija knjaza Mirka Petrovića Njegoša je smještena u Parku Petrovića na Kruševcu. Okružena šumom, tokom ljetnjih mjeseci predstavlja svojevrstnu umjetničku i izložbenu scenu.
Foto: The passenger.de
Na drugom spratu dvorca su izložbene prostorije Centra savremene umjetnosti Crne Gore, dok je prvi sprat ustupljen na korišćenje Fondaciji Petrović-Njegoš, čiji je osnivač princ Nikola Petrović, direktni potomak porodice.
7. Gradski muzej
Nalazi se u samom centru grada i raspolaže sa bogatim fondovima istorijskog, arheološkog, kulturno-istorijskog i etnografskog materijala.
Foto: PG muzeji
Stalna izložbena postavka Muzeja je koncipirana u četiri tematske oblasti koje zajedno daju jednu cjelinu sa sadržajnom i kompleksnom muzeološkom impresijom na višemilenijumske istorijske procese.
8. Plavnica i Mareza
Ukoliko ste ljubitelj krstarenja jezerom i domaće kuhinje, posjetite Plavnicu.
Foto: Foodbook.me
A samo nekoliko kilometara od gradskog jezgra, naćićete još jedno mjesto idealno za opuštanje nakon radnog dana – Marezu. Ambijent prirodnog okruženja upotpunjuju restorani i turistički kompleksi, poput „Imanja Knjaz“. Da, mjesto je romantično i mladenci ga obožavaju.
9. Most na Ribnici
Glavni grad Crne Gore je pun mostova, a najstariji potiče još iz Rimskog perioda (sjetite se Duklje i provincije Prevalis). Tada se Podgorica zvala Birziminium i kroz nju je prolazio karavanski put. Smatra se da je uništen 618. prilikom razornog zemljotresa. Obnovio ga je Adži – paša Osmanagić početkom 18. vijeka, pa ga je narod nazvao i Ali – pašin most.
Foto: Podgoričke legende
Podgoričani ga, ipak, najčešće nazivaju “Most na Sastavcima” jer se oblast oko ušća Ribnice u Moraču zvala Sastavci, ili, jednostavno – Skaline. Obavezno posjetite ovo “mjesto odakle je sve počelo”.
10. Vinograd na Ćemovskom polju
Vinogradi, koji se u nedogled pružaju, spadaju u jedne od najvećih i najljepših u Evropi. Iako su površine 2.300 hektara, grožđe se ovdje bere ručno – što je samo jedna od zanimljivosti.
Vinogradarski i nacionalni ponos – Vranac, zauzima gotovo 2/3 vinograda, dok bijelu sortu grožđa – Krstač možete naći samo ovdje. Grozd je srednje velik, zbijen i podsjeća oblikom na krst, po čemu je ova sorta i dobila ime.
Foto: Plantaže.com
Ukoliko ste ljubitelj dobrog vina, za 12 eura po osobi možete obići vinski podrum Šipčanik i uživati u ukusima atohtonih sorti Vranac i Krstač. Sve to možete upotpuniti zakuskom, a somelijer će vas savjetovati kako da najbolje uparite klasična i premium vina sa crnogorskim tvrdim sirevima.
Naslovna fotografija: Balša Strugar
Join the discussion